כפר סבא

כוכבים בשמי כפר סבא

תלמידי מרכז יש"י – בית הספר למחוננים ולמצטיינים בכפר סבא השתתפו בשלושה ערבי תצפית על כוכבים בפארק כפר סבא, במסגרת לימודי מדעים. לאחר שלמדו על הפארק ועל הסביבה האנושית שבו, יצרו פסל סביבתי שיוצב בפארק במסגרת פרויקט מיוחד – "יחד בתנועה"

כתב לוקאל 15/09/2019
הטלסקופים שהוצבו בפארק, צילום באדיבות דוברות עיריית כפר סבא

פותחים את השנה בצפייה בכוכבים: תלמידי מרכז יש"י – בית הספר למחוננים ולמצטיינים בכפר סבא, הגיעו בשבוע שעבר לשלושה ערבי תצפית על כוכבים בפארק כפר סבא. 

תקופה זו של השנה היא הזדמנות מצוינת לצפות בו זמנית בכוכבי הלכת הענקיים צדק ושבתאי, יחד עם הירח. לשם כך, מורה הפיזיקה במרכז ישי, ד"ר אריה מלמד-כץ, הציב בפארק את שלושת הטלסקופים הגדולים שלו, שאחד מהם הוא טלסקופ רובוטי ענק בעל מראה מרכזת בקוטר של 30 ס"מ.

תלמידי מרכז יש"י, הוריהם ותושבי העיר והסביבה, שהזדמנו לפארק באותם ימים, זכו להסבר מקיף על ההיסטוריה של הטלסקופ, על המבנה שלו, על קבוצות הכוכבים בשמיים ועל לייזרים ושימושיהם באסטרונומיה. ההרצאה לוותה בהדגמות מרהיבות עם לייזרים בצבעים שונים ובעוצמות גבוהות.

לאחר מכן החלה התצפית עצמה, שבמהלכה כל משתתף ראה את הירח מוגדל ובפירוט גבוה - ניתן היה להבחין בימות שלו, שהן בעצם משטחי בזלת עצומים בגודלם, ובמכתשים הרבים הפרוסים על פניו. כמו כן, התלמידים והמטיילים בפארק ראו בבירור את כוכב הלכת שבתאי עם הטבעות הענקיות שלו, את צדק עם הירחים הגדולים שלו, ואת שכבות הגזים על פני צדק עם הכתם הגדול, שהוא בעצם סופה שמשתוללת שם כבר מאות שנים.

במסגרת הפעילות, הפעיל ד"ר מלמד-כץ את הטלסקופים יחד עם אשתו המדענית, ד"ר ג'ודי מלמד-כץ, ובניו הגדולים שחר ושקד, כשעל המלאכה ניצחה מנהלת מרכז יש"י, איריס ששון.

וזו לא הייתה הפעילות היחידה של התלמידים במסגרת פעילותם הקבועה בפארק העירוני. "יחד בתנועה" - פרויקט פיסול סביבתי בפארק עם הקהילה ולמען הקהילה

במסגרת תכנית "מגדל אור יש"י", ביוזמת מרכז יש"י השתתפו תלמידי כיתות ו', מקהילת "מחוברים - אומנות קהילתית" בפרויקט פיסול סביבתי בפארק למען הקהילה – "יחד בתנועה".

התלמידים התחברו אל הטבע בפארק ואל הסביבה האנושית בו באמצעות יצירה עצמאית ומקורית, כשהנושא המוביל "אחדות וקהילה", לבש צורה של פסל סביבתי בדמות מגדלור, שנוצר מתוך תפיסתם של התלמידים ומתוך החוויה האישית שלהם, ויוצב בהמשך בפארק.

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
ילד נפגע קלות כתוצאה מטיח שנפל בגן
שני צעירים נפצעו קשה בתאונת אופנוע בצפת
העשייה הציבורית היא חיידק
"העשייה הציבורית היא חיידק"
קמפיין חדש של עידוד נשים להתנדב למשטרה
עיריית כפר סבא קוראת לנשים להתנדב למשטרת התנועה
חשד: איים על עורך דין
אשר אלקובי (מימין), שאול מיטלברג (משמאל) ודני הרוש עם נשיא המדינה. כבוד למועדון
כבוד מנשיא המדינה
מתכוננים ליום מעשים טובים
עוגת תפוחים