כפר סבא

פרטים חדשים מחקירת קריסת העגורן שהרג את נטע רוטמן ז"ל

מכון התקנים קבע כי העגורן לא היה מיועד לעבודות מהסוג אותן ביצע בשטח והזרוע שלו – לאחר תיקונה - הייתה בנויה ממתכת שאינה חזקה. בני משפחתה מלינים על הסחבת החקירתית ופועלים להנציח את רוטמן

מיכאל פרוסמושקין 26/09/2019
נטע רוטמן ז"ל, צילומים באדיבות המשפחה

כשנה ושמונה חודשים לאחר הריגתה של נטע רוטמן (52), מנהלת מחלקת ייעוץ נגישות בעמותת "נגישות ישראל" כתוצאה מקריסת עגורן בכפר סבא, "קול הכפר" חושף פרטים חדשים מהחקירה.

כזכור, ב – 18 בפברואר 2018, קרס עגורן באתר בנייה ב"מרכז שרונה" על רכבה של רוטמן עת יצאה מעבודתה. מפעיל העגורן (60) נעצר בזמנו בחשד להריגה לאחר שבמסגרת החקירה עלו ממצאים כי הפעיל את העגורן בניגוד לנהלים ובסמוך לכך השתמש בסמים.

כעת מתברר כי מחוות דעת של מכון התקנים עלה כי העגורן כלל לא היה מיועד לעבודות מהסוג אותן ביצע בשטח. בנוסף, זרוע העגורן, ע"פ חוות הדעת, הייתה בנויה ממתכת שאינה חזקה כפי שהייתה חזקה המתכת המקורית, אשר תוקנה באחת החוליות וכך נחלשה הזרוע בצורה משמעותית.

לכך יש להוסיף, כי בעבר טענה המשטרה כי בידיה עדויות לפיהן החשוד הוזהר זמן קצר לפני האירוע לגבי אופן הפעלת העגורן, אך לא שמע לאזהרה. בדיון האחרון, שבמסגרתו הוחלט להאריך את האיסור שהוטל על החשוד להפעיל עגורנים וכלים הנדסיים כבדים ב – 20 ימים נוספים, התברר גם כי בעברו הפלילי של החשוד הרשעה קודמת בעבירה של גרימת מוות ברשלנות.

בני משפחתה של רוטמן ז"ל טענו השבוע כי הפרקליטות לא עדכנה אותם בממצאים. "גם כאשר נסינו לקבל אינפורמציה מהפרקליטות, השיבו לנו שהכל עוד בחקירה ועדיין אין מסקנות", אמר אלון מאורי, מי שהיה בן זוגה של נטע. "לא מסרו לנו פרטים בטענה כי זה יכול לפגוע בחקירה. דברים שהפרקליטות כבר לא מסתירה ואנחנו ביקשנו כבר כמה פעמים, בסוף מתגלים לנו דרך התקשורת כמו שכל התאונה הזאת התגלתה לנו דרך התקשורת ולא מגוף מוסמך. חבל שאנחנו לא מעודכנים וממודרים".

בן רוטמן, אביה של נטע, הוסיף: "החקירה הזאת, היא פשוט שערורייה. עברו כבר שנה ושמונה חודשים, מה הבעיה לגמור את זה בחודש. הרי כבר קיבלו את הדוח ממכון התקנים, אז מה יש עוד לעשות? כל מי שאשם צריך לשבת בבית סוהר וזה ירתיע אחרים מלזלזל בעבודות בנייה. פעם אחת הרגו אותנו כשנטע נהרגה ופעם שנייה כשהפרקליטות נמרחת עם הסיפור הזה. זאת סחבת בלתי נגמרת. אני שומע כעת את הממצאים מחוות הדעת ומה שעובר לי בראש זה שמדובר זלזול בחיי אדם. זה כואב לי נורא. יורדות לי דמעות בעיניים ואני המום". 

בתוך כך, בני המשפחה פועלים להמשיך את דרכה של רוטמן בתחום הנגישות ולהנציח אותה. "כך למשל, אבא שלה עובד על תערוכת ציורים בנושא תאונות עבודה", מציין בן זוגה. האב מצידו הוסיף: "בחלק מהציורים נטע מעורבת ברמזים ובאופן ציורי. הרעיון זה ליצור ויזואליזציה של המקרים הללו וליצור הרתעה או זעזוע". בן זוגה של נטע ציין עוד: "במסגרת עמותת 'אתגרים', אנחנו מגייסים תרומות לרכוש סירה שתקרא על שמה של נטע ותשמש אנשים עם מוגבלויות במסגרת הפעילות בעמותה, שבעבר נטע שימשה כיו"ר שלה".

במקביל, פועלים בני המשפחה לשכנע את העירייה לקרוא על שמה של רוטמן את הרחוב שבו אירעה התאונה, וכיום הוא ללא שם. "פנינו לפני כשנה וחצי וגם חברי כנסת פנו בנושא - ושום דבר לא התקדם. למה ליצור עוד עינוי אם אפשר לתת לנו קצת נחת עם הדבר הזה?"

איך אתם מתמודדים עם הטרגדיה?

"יש ימים יותר טובים ויש ימים פחות טובים. כל אחד מאתנו בגישה שלו ובקו מחשבה שלו איך להמשיך הלאה. מי שסובל היום הוא בטוח לא האשם. האשם האמיתי המשיך לחיות את החיים הרגילים שלו".

מהפרקליטות נמסר: "מדובר בתיק מורכב ראייתית. בימים אלו מסתיימות בו השלמות החקירה האחרונות. לאחר מכן תתקבל החלטה בפרקליטות בקשר לתיק. לאחר שתתקבל החלטה זו, הפרקליטות תעדכן את נפגעי העבירה בהחלטתה ובממצאי החקירה. אנו מצרים על תחושתה של המשפחה. אנו מצויים בקשר עימם ועם באת כוחם".

מעיריית כפ"ס נמסר: "עיריית כפר סבא משתתפת בצער המשפחה על הטרגדיה שפקדה אותה בעקבות האסון. בקשת המשפחה להנצחתה של נועה תידון בישיבה הקרובה של ועדת השמות העירונית".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
נערה נפצעה בתאונה בבאר שבע
ילדי הגנים בהרצליה יוצאים לחורשות ולגינות
עדי רייך- הלוי
מינוי חדש בעיריית רעננה
נערה נפצעה במהלך רכיבה על סוס
מסכת סחיטה בפנימייה הסתיימה בעבודות שירות
מסכת סחיטה בפנימייה הסתיימה בעבודות שירות
הסערה הרסה. התלמידים שיקמו
לראשונה: רובוט לקטיף פלפלים סלקטיבי
לראשונה: רובוט לקטיף פלפלים סלקטיבי
בגלל המצעד: אלי אלוש התפטר מהקואליציה