כפר סבא

קול ששון

בראיון חג ל"קול הכפר" מסביר יו"ר המועצה הדתית, ששון טרבלסי, אלו פעילויות ביצעה המועצה בשנה החולפת, בין היתר שדרוג המקוואות, בניית מקווה חדש, ייעול השירות במרשם הנישואין - גמישות בזמני קבלת קהל ובהעמדת צוות מדריכות כלות מקצועיות ומסבירות פנים

קרן שלהבת 26/09/2019
הרב טרבלסי. למחוק את המילה 'הדתה' מהלקסיקון צילום ארכיון: אלן שיבר

"המועצה הדתית מיועדת לכל אזרחי כפר סבא", כך אומר ששון טרבלסי יו"ר המועצה הדתית בראיון חג ל"קול הכפר". דבר ראשון, טרבלסי קורא לציבור למחוק את המילה 'הדתה' מהלקסיקון. "למילה הדתה אין כל אחיזה במציאות. המילה נהפכה למטבע לשון שחוק. הפעילות של המועצה הדתית מנגישה את שרותי הדת והמסורת לכל דורש. אין  לנו פעילות מיסיונרית וכל  פעילות מתבצעת בשיתופי פעולה והבנה הדדית".

המועצה הדתית מעניקה שירותים בשלושה נושאים מרכזיים: נישואין, כשרות ומקוואות. "השתדלנו השנה להעניק שרות ויחס אישי, מענה מהיר במיוחד במחלקה לרישום לנישואין בשינוי משמעותי של  זמני קבלת קהל ובתחום המקוואות וטהרת המשפחה בשדרוג המקוואות ובניית מקווה חדש".

הרב ששון טרבלסי, בעל תואר ראשון במשפטים ותואר שני במנהל עסקים מהמכללה האקדמית אונו מספר שכיום הזמנים השתנו. הוא בעצמו דוגל בקדמה ובלימודים. "כיום לימודים אקדמאים אינם חריגים בקהילה החרדית. ניתן לראות סטודנטיות וסטודנטים רבים מהמגזר שפוקדים את ספסלי המכללות והאוניברסיטאות ולומדים מקצועות בתחומי המחשבים, משפטים, עבודה סוציאלית מדעים ועוד".

דווקא בימים אלה שאביגדור ליברמן מתנה את כניסתו לממשלה בהכרה בנישואים אזרחיים לרב טרבלסי ברורה החשיבות של נישואים על פי ההלכה היהודית. "רישום נישואין ועריכת חופות לפי ההלכה הם הבסיס להמשך קיומו של העם היהודי לדורותיו. סכנת הנישואים האזרחיים מאיימת על עתידו של העם היהודי, ואנו רואים בנושא מטרה חשובה, תוך הנגשתו לכלל הציבור במדינת ישראל. המועצה הדתית בכפר סבא מאפשרת לזוגות המגיעים לרישום נישואין להגיע במועדים גמישים, וגם מעמידה לכלות מדריכת כלות מקצועית ואיכותית".

איך גורמים לכך שנשים יגיעו למקוואות?

"ראשית, שיפצנו ושידרגנו את המקוואות. יש לנו צוות בלניות איכותיות ומקצועיות. בקרוב מאוד נפתח מקווה חדש ברמה של מלון 5 כוכבים בשכונת קפלן. המקווה החדש שנבנה בשכונת קפלן על ידי העירייה הוא מודרני וחדיש. יש בו בריכות טבילה כשרות לפי כל השיטות (רגיל וחב"ד). המקווה כולל 5 חדרים, חדר כלות מפואר וחדר חינה. בניית המקווה אמורה להסתיים לקראת סוף השנה. בנוסף, בכפר סבא פועלים 4 מקוואות, בשכונות עליה וקפלן, במרכז העיר וברחוב בן גוריון. מקווה בן גוריון עבר לאחרונה שיפוץ ושדרוג משמעותי בסיוע העירייה והמועצה הדתית ובימים הקרובים יתחיל שיפוץ נרחב במקווה ברחוב תל חי. כל הנשים מוזמנות להגיע ולהשתמש במקוואות בעיר ללא חשש של חדירה לפרטיות".

טרבלסי מספר שמספר המשתמשים בשירותי המקוואות בשנה האחרונה היה  כ- 59 אלף. בכפר סבא קיימים 182 בעלי עסקים מקבלי כשרות, מתוכם 12 עסקים חדשים שקיבלו השנה תעודת כשרות. בכפר סבא 103 בתי כנסת,103 גבאים ו- 700 ספרי תורה. השנה נרשמו לנישואין 311 זוגות. המועצה הדתית קיימה השנה פעילות קהילתית  בסכום של כ- 600 אלף שקלים.

כיצד ניתן לשלב את התושבים בעיר בפעילות המועצה?

"אנחנו מקיימים פעילות קהילתית מרשימה סביב אירועי וחגי השנה. מטרת האירועים להציג את מסורת ישראל ולחבר בין כל חלקי האוכלוסייה. לדוגמא, ביום כיפור ייערכו במקומות שונים בעיר תפילות משותפות לציבור החילוני והדתי. מהניסיון של השנים האחרונות מאות מתושביה החילוניים של כפר סבא, מבוגרים וצעירים מגיעים להשתתף בתפילות".

איך בא לידי ביטוי שיתוף הפעולה בין המועצה הדתית והעירייה?

"קיים שיתוף פעולה מלא עם ראש העיר רפי סער, עם עו"ד איתן צנעני סגן ומ"מ ראש העיר, עם אמיר קולמן חבר מועצת העיר ומחזיק תיק מורשת ישראל וכן עם המחלקה למורשת ישראל בראשות שמשון ממליה".

כיצד אתם מתמודדים עם התדמית השלילית של מערך הכשרות בעיר מול בתי עסק שמסרבים לקחת חלק בהנפקת תעודת כשרות?

"כשרות היא אחד מהנושאים החשובים ביהדות והיא חשובה לדתיים, למסורתיים ולחילוניים. בעבר הייתה בעיה. אנחנו עושים את כל המאמצים להנפיק תעודות כשרות לכל עסק שמבקש בצורה שקופה תוך הקפדה על רמת הפיקוח".

המועצה הדתית מתנהלת ללא רב עיר. זה לא מפריע להתנהלות השוטפת של המועצה?

"כיום אכן אין רב עירוני, אולם אנחנו נוהגים על פי ההנחיות של הרבנות הראשית בישראל. אנחנו עושים זאת  בכל התחומים ובמיוחד בנושאי רישום הנישואין, טהרת המשפחה וכשרות. המועצה הדתית היא כתובת לכל תושבי העיר בסוגיות רבות שעל סדר יומה של החברה הישראלית".

לסיום, מה אתה מאחל לתושבי העיר לקראת השנה החדשה?

"בפרוס השנה החדשה נאחל לכל תושבי העיר שתהיה זו שנה של בריאות אושר ונחת, שנה של קבלת האחר, שנה של סובלנות הבנה ואהבה. שנה של שגשוג וצמיחה. שנה שימלאו משאלות לבנו לטובה. כתיבה וחתימה טובה".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
תאונת דרכים בכביש 531
הסתיימה חקירת אירוע הדקירה בשכונת יוספטל
ילדה נהרגה מפגיעת רכב בירושלים
עיריית רחובות נערכת לחגים
ארז כהן, שמאי מקרקעין ומשפטן
"כחלון לא הצליח לשבור את תקרת הזכוכית של 50 אלף התחלות בנייה ושבר במו ידיו את שוק הדיור".
הדר לביא
בית המשפט הורה לעכב את הדיון במינוי יולי גת למ"מ מנכ"ל מפעל המים
עמותת אור ירוק בפעילות בבית הספר שי עגנון בכפר סבא
חוויית בטיחות בדרכים לילדים בכ"ס
חשד: נהג מונית אנס צעירה