כפר סבא

תפקיד חייו

בראיון חגיגי לראש לשנה מסכם ראש עיריית כפר סבא, רפי סער כמעט שנה בתפקיד, מספר באיזה מצב קיבל את העירייה ("כאוס גדול), ההישג הכי גדול שלו ("החזרתי את האמון במערכת") ומה העתיד שהוא צופה לעיר

זאב גולדשמיט 26/09/2019
רפי סער, צילום ארכיון: "קול הכפר"

כבר בגיל 24 רפי סער הכין עצמו ליום שבו יכהן כראש העיר של כפר סבא. זה היה החלום שלו, והיתה לו סבלנות. בדרך הוא כיהן במספר תפקידים בעיריית כפ"ס החל מעוזרו של יצחק ולד, דרך ראש מנהלת אזורי תעשייה, התקדם לתפקיד סמנכ"ל ובהמשך מנכ"ל העירייה. כשנפרד מכפר סבא, כיהן כמנכ"ל עיריית הוד השרון, התמודד לראשות מועצת צור יגאל וכיהן שם כחבר מועצה, עד שב-2018 נבחר לראשות העיר כפר סבא.

סער (52) בעל תואר ראשון במדעי המדינה וסוציולוגיה ותואר שני במנהל עסקים, מצטייר כאיש נעים הליכות, שאינו נותן לביקורות להסיט אותו ממסלולו. כבר בתחילת הראיון ביקש להודות לתושבי כפר סבא על האמון שנתנו בו. למרות שחלפה כמעט שנה מאז שנבחר הוא לא שוכח מי הביא אותו לכיסא ראש העיר. "אני מודה להם על האמון, התמיכה והפרגון", אומר סער. "העיר כפר סבא הייתה בכאוס גדול במשך שלוש שנים ואחרי מערכת בחירות לא פשוטה, הציבור יודע לתת קרדיט גדול לשינוי שמתחולל בעיר בימים אלה.  זה לא מקרי שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה לאחרונה שתושבי כפר סבא הכי מרוצים מהשירותים העירוניים עם 96.6 אחוז. זו עיר מדהימה עם אנשים מצוינים עם קהילות שנהנים מהחוויה של העיר".

ב-13 בנובמבר ניצחת בבחירות. באיזה מצב קיבלת את העיר?

"קיבלתי עיר במצב לא פשוט עם הרבה הלוואות ועם פערים שצריך היה לסגור. התחלנו לעבוד במרץ מהיום שנכנסתי לתפקיד ולא נחנו לרגע. ראיתי במערכת החינוך חשיבות עליונה וביצענו מהפכה. בקיץ אחד שידרגנו בתי ספר וגני ילדים רבים. כך למשל שדרגנו את חטיבת שרת, ביצענו תכנית שיפוץ חסרת תקדים בשז"ר, יצחק שדה, אוסישקין. נכנסנו לביצוע הקמת חטיבת ביניים חדשה בשכונה הירוקה. מה שעשינו בשנה אחת בחינוך לא עשו פה במשך עשר שנים".

אם נגעת בחינוך, לפי נתוני משרד החינוך כפר סבא במקום האחרון מבין ערי השרון בתוצאות הבגרות. כיצד בכוונתך לשפר את המצב?

"אחוזי הצלחה בבגרות זה חשוב, אבל מבחינתי יש מדדים נוספים. כפר סבא לא מוותרת על אף ילד. השנה פתחנו בית ספר מונטוסורי עם שיטת לימוד ייחודית. גם בנושא הבגרות נרגיש שינוי לטובה  עם כניסתו של ראש אגף חינוך חדש, ד"ר אורי ארבל גנץ, שהגיע עם אג'נדה ברורה ותפיסות חינוכיות חדשות. אני מאמין שבתוך שנה עד שנתיים כפר סבא תהיה בין הרשויות המובילות בחינוך".

מה הדברים הבולטים שאתה גאה שעשית?

"התחלנו בהליכי תכנון של אזורי תעסוקה בעיר; שידרגנו מוסדות חינוך, פתרנו את מחלוקת שעת ההזנה לגני הילדים ל-13:15; יזמנו הרבה מאוד אירועי תרבות שחיזקו את מרכז העיר ואת העסקים כמו עדלאידע והופעות קיץ; בנושא התחדשות עירונית קבענו הליכי תכנון של מתחמים ולא כפי שהיה עד היום בניין פה ובניין שם; התחלנו להשקיע בתשתיות בשכונות ובמרכז העיר: עליה, יוספטל, תל חי, הגליל, הכרמל; הוספנו מקומות חנייה ובקרוב נגדיל את אפשרויות החניה במרכז העיר ע"י סימון חניות אקספרס לזמן של 60 דקות; משכנו את תכנית המתאר העירונית והחזרנו אותה לשולחן העבודה ובקרוב נבצע שיתוף הציבור כדי להפקיד תכנית מתוקנת שתואמת את הצרכים של העיר; השירות לתושב השתפר בצורה משמעותית, כל תושב מקבל מענה, והמערכת עובדת בשקיפות. הקמנו אתר 360 שבו יש גישה לפרוטוקולים, ישיבות המועצה משודרות בלייב בפייסבוק; פתחתי את לשכתי לקבלת קהל; אנחנו נאבקים לעצירת תחנת הכוח במפגש השלום, ויש עוד דברים רבים שצר המקום לפרט". 

ספגתם ביקורות לגבי הנת"צ. האם השלמתם עם זה שיהיה נת"צ במתכונת הנוכחית?

"הנת"צ בהרצליה יצא לדרך, גם בהוד השרון זה יוצא בקרוב לדרך, בכביש 4 סוללים נתיב נת"צ, כך שזו עובדה קיימת כיוון שלקראת 2020 אי אפשר בלי תחבורה ציבורית נוחה עם מסלול נפרד לאוטובוסים. ביצענו שיתוף ציבור ואנחנו מתחשבים מאוד בדעה של בעלי העסקים, כך שהעבודות יתבצעו במקטעים קצרים, למשל חודש-חודש וחצי, על מנת לגרום למינימום פגיעה בעסקים. גם שכונת ותיקים לא תפגע, יימצא פתרון".

אוהדי הפועל כפר סבא שואלים מתי והאם בכלל יוקם אצטדיון כדורגל בעיר?

"כולנו גאים בהצלחתה של הפועל כפר סבא שהעפילה לליגת העל. גם אני אוהב ספורט ומחובר לקבוצה. סוגיית האצטדיון מורכבת עם משמעויות כלכליות ומשפטיות שאני לא יכול לפרט, כייוון שזה נמצא בבחינה ע"י היועצים המשפטיים של העירייה. על הקרקע שבו נמצא האצטדיון הישן ישנן מספר בעלויות, וזה גם שייך למינהל. הנושא נבדק ונבצע כל דבר בשיקול דעת".

עד כמה אתה מושפע מלחץ ציבורי בקבלת החלטות?

 "אני קשוב לתושבי כפר סבא ונמצא בקשר הדוק עם הרבה אנשים. לחץ ציבורי לא משפיע עלי אם הוא לא במקום, ואני לא מתבייש להיעזר בו במקרה שהטענות צודקות, ראה מקרה ארוחת הצהריים בגנים: הלחץ הציבורי במידה מסוימת עזר, ובנקודה מסוימת כמעט קלקל. בסופו של דבר הגענו ללא לחץ להסדר שמקובל על כל הצדדים"

נטען שרציתם לסגור עשרה גני ילדים ובעקבות לחץ ציבורי חזרתם בכם?

"זה פייק ניוז של פוליטיקאים. ההחלטה הייתה לאחד גני ילדים שמספר הנרשמים בהם היה מועט ולהפוך אותם לגנים לילדים עם צרכים מיוחדים. לבסוף, רק שני גנים נסגרו וארבעה אוחדו מהסיבה שהורים לילדים עם צרכים מיוחדים החליטו לרשום את ילדיהם לגנים רגילים ועל פי חוק לעירייה אין זכות לסרב להם."

מדוע נסית למנות את יולי גת למ"מ מנכ"ל מפעל המים?

"יולי גת אשה מוערכת, אשת מקצוע בחסד עליון שהיתה יכולה לתרום רבות לעיר כפר סבא. חבל שהפכו את זה לעניין אישי. מעבר לכך אין לי מה לה להוסיף". 

כמה שעות אתה מקדיש לעבודתך, וממה אתה הכי נהנה?

"אני רואה במשרת ראש העיר תפקיד חיי, ועובד מבוקר ועד לילה. אני סבור שתושבי כפר סבא רואים את תוצאות העשייה".

מה אתה עושה בשעות הפנאי?

"במעט הפנאי שיש לי אני עוסק בספורט".

מה אתה עושה כדי להירגע?

"לפעמים כשאני אוכל ארוחת צהרים, ברקע אני שומע מוזיקה שקטה, ממלא מצברים וחוזר לעבוד. בכלל, אני מאוד אוהב מוסיקה. אגלה לך סוד: בצעירותי הייתי מוזיקאי, ניגנתי על קלידים".

מה ההישג הגדול שלך בשנה האחרונה?

"שהחזרתי את האמון במערכת. התושבים יודעים שיש על מי לסמוך. יש לנו עובדי עירייה מצוינים ולא הייתי יכול להצליח בלעדיהם".

מה תאחל לתושבי כפר סבא לשנה החדשה?

"אני מאחל לתושבי כפר סבא שנת אושר והגשמה, שנה משופעת בבריאות ופוריות בעשייה. אני רוצה לנצל את ההזדמנות כדי לומר תודה גדולה על הבחירה בי לראש העיר".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
בסט בעתלית
בכמה נמכרה דירת 5 חדרים בעתלית?
תערוכת הכלבים הבינל
תערוכת הכלבים הבינלאומית
מעלים את הסיף על המפה
גבר ואישה נמצאו ללא רוח חיים בנווה ימין
המועצה החדשה יצאה לדרך
ישיבת המועצה הידרדרה לשפל חסר תקדים
שלל הגניבות: מוצרי מזון בשווי אלפי שקלים
שלל הגניבות: מוצרי מזון באלפי שקלים
סיור במגדלי גלובל טאוורס
סיור במגדלי גלובל טאוורס