כפר סבא

"אני לא רוצה שיהיו עוד יתומים"

נבו חרט, נער בן 20 מכפר סבא, איבד את אמו שנפטרה ממחלת סרטן השד, כשהיה בן 14 בלבד. כיום הוא פועל להעלאת המודעות לגילוי מוקדם של המחלה: "אמא שלי לא נבדקה ואני ואחיי איבדנו אותה. כיום אני פועל ככל יכולתי שילדים אחרים לא יאבדו את אמם"

מיכאל פרוסמושקין 24/10/2019
נבו מוביל את הצעדה בכפר סבא, צילום: מאיה שחף

ביום שישי לפני שבועיים בשעה 9:30 התקיימה הצעדה של פרויקט "בחרי בחיים", אשר מטרתה היא להעלות את המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד.  קבוצה של כ-90 נערים ונערות צעדו ברחובות כפר סבא וצעקו את המסר הראשי של חודש אוקטובר הוורוד "אישה יקרה! הגעת לגיל 30? לכי להיבדק!"

את הצעדה יזם נבו חרט, נער בן 20 מכפר סבא, אשר איבד את אמו כשהיה רק בן 14 בגלל שלא גילתה מוקדם את המחלה ומאז נבו נלחם כדי להציל נשים.

"המטרה שלי שלא יהיו עוד ילדים שיאלצו לעבור את הדברים שאני עברתי", אומר נבו. "אמא שלי לא נבדקה ואני ואחיי איבדנו אותה. כיום אני פועל ככל יכולתי שילדים אחרים לא יאבדו את אמם".

חגית, אמו של נבו, תושב כפר סבא, נפטרה מסרטן בגיל כשהוא היה רק בן 14. שנה לאחר מותה הוא יזם את הפרויקט "בחרי בחיים" – פרויקט שבאמצעותו הוא מעביר הרצאות לבני נוער ונשים, עורך צעדות להעלאת המודעות לבדיקות ושואף שבעתיד יקימו קבוצות תמיכה לנערים כמוהו שכל עולמם התהפך ביום אחד.

גילו את המחלה בשלב מאוחר

 "כשגילו לאימי את המחלה היא הייתה כבר בשלב ארבע, בו הגידול מתפשט לאזורים אחרים בגוף. חצי שנה אחרי שהיא נפטרה הקמתי את פרויקט 'בחרי בחיים' דרכו אני גם מרצה לבני נוער בנושא של יזמות ואקטיביזם חברתי בהקשר של הסיפור שלי. אני נוהג ללכת לבתי ספר, להיכנס עם הפעילים שלי לקניונים ועושה הכל על מנת שנשים ילכו להיבדק".

כשאמו של נבו נפטרה היא הותירה אחריה שלושה ילדים ובעל. נבו, האמצעי מבין השלושה, מספר שעוד לפני מותה סבל ממעשי בריונות מילדים בבית ספרו.

"הדבר האחרון שרציתי הוא להיות בנוסף לילד השמן גם הילד הזה שאמו נפטרה מסרטן. אני זוכר שישבתי עם אבא שלי ואמרתי לו שאני רוצה לשנות את היחס של החברה כלפיי בייחוד בבית הספר. התחלתי לחשוב איך אני גורם לאנשים להתייחס אלי כאל נבו ולא הילד המסכן. התחלתי להתנדב במסגרות שונות בעיר, הפכתי לנציג במועצת הנוער העירונית, התחלתי לשיר בלהקה הייצוגית של כפר סבא ושנה לאחר מותה של אימי הקמתי את הפרויקט לזכרה".

מתי אמך גלתה את מחלתה?

"אמא שלי גילתה את המחלה בשלב מתקדם וכתוצאה מהמחלה היא נפטרה. לכן, אני נלחם כל שנה לגילוי מוקדם של סרטן השד, שנשים ילכו להיבדק ואולי זה ישנה את הסיום עבורן, אצלנו זה כבר היה מאוחר. היא הייתה אישה קרייריסטית וחשבה שסרטן השד מופיע רק בגיל 50. כאב לה הגב והיא חשבה שיש לה פריצת דיסק. רק לאחר שהלכה להיבדק היא גילתה שחלתה בסרטן השד ששלח גרורות למספר איברים בגופה. היא החזיקה מעמד שנה בלבד ונפטרה. היה לי מאוד קשה והדחקתי את כל מה שקרה. זה לא פשוט לאבד אמא בגיל כל כך צעיר. מהרגע שהיא חלתה כל היוצרות התהפכו. אנחנו דאגנו לה ושמרנו עליה. לצערנו היא לא שרדה את המחלה. הרבה בני נוער חווים אובדן מסוג זה ולא תמיד יודעים איך להתמודד עם המצב. עברתי המון קשיים ומה שעזר לי לשרוד ולהתגבר על הקשיים זה הפרויקט, הוא הפך למעין פסיכולוג עבורי ולחלק בלתי נפרד מחיי. אם אצליח להעלות את המודעות ולהציל ולו אישה אחת מבחינתי עשיתי את שלי".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
"אין זה ראוי לקדם תוכניות מהפכניות בתקופת בחירות"
250 יחידות דיור חדשות בנתניה
רז קינסטליך- ראש עיריית ראשל"צ
חניון מטרופולין החדש בכפר סבא  - הוא חניון זמני
חניון מטרופולין החדש בכפר סבא - הוא חניון זמני
טרגדיה בהרצליה: צעיר התחשמל למוות
טרגדיה בהרצליה: צעיר התחשמל למוות
מעון נעמת ברחוב הכוזרי. תלונות של ההורים
"ההזנחה הפושעת של ילדינו אינה יכולה להימשך"
כפ"ס עיר חכמה
הרחבת מרכז הצעירים במגדל העמק
הרחבת מרכז הצעירים במגדל העמק