כפר סבא

"שנת 2020 תתמקד בהשקעה בתשתיות פדגוגיות"

מחזיקת תיק החינוך והמשנה לראש עיריית כפר סבא, ד"ר אסנת ספורטה, חושפת את עיקרי תכניות העבודה והיוזמות החדשות לשנת 2020 במערכת החינוך העירונית

זאב גולדשמיט 30/10/2019
ד"ר אסנת ספורטה, ליצור בסיס של ידע ויכולות, צילום: יח"צ

אגף החינוך בעיריית כפר סבא מגבש בימים אלה את תכניות העבודה העירוניות לשנת 2020 והיוזמות החדשות, ובתוך כך את תקציב החינוך. ביקשנו ממחזיקת תיק החינוך והמשנה לראש העיר, ד"ר אסנת ספורטה, להציג את עיקרי התכנית.  

"שנת 2019 התאפיינה בהשקעה דרמטית בתשתיות הפיזיות בחינוך, שנת 2020 תתמקד בהשקעה בתשתיות פדגוגיות, מסבירה  ד"ר ספורטה.  "מטרת ההשקעה בתשתיות פדגוגיות היא ליצור אצל הילדים בסיס של ידע ויכולות, שעליהם ניתן יהיה בהמשך לבנות תהליכי למידה משמעותיים.

מטרתן של היוזמות הפדגוגיות שנקדם השנה היא להעצים אצל הילדים את החלקים הרגשיים, כמו תחושת המסוגלות והיכולת להתמודד עם אתגרים, לבסס מושגי יסוד ומיומנויות יסוד, ולעודד סקרנות, חקרנות ומה שאנחנו קוראים 'אהבת הדעת'".

היוזמות יתמקדו בשלושה תחומים: התחום הדידקטי, התחום הערכי ותחום השירותים המשלימים.

בתחום הדידקטי:

גני שעשועים דידקטיים

הפיכת גני שעשועים ברחבי העיר ל"גני שעשועים דידקטיים", שבהם יותקנו מתקני משחק שיאפשרו לילדים למידת מושגים ומיומנויות תוך כדי משחק, חקירה והתנסות אינטואיטיבית. תכנון גני-השעשועים הדידקטיים יעשה במסגרת "תחרות עירונית לתכנון גני-שעשועים נושאיים", בה יקחו חלק תושבים ומומחי תוכן.

מטכ"ל (מדע וטכנולוגיה לבנות)

שיעור הבנות הלומדות במגמות מדעיות וטכנולוגיות בתיכונים, מתוך כלל התלמידים בעיר הלומדים במגמות אלו עומד על כ-25% בלבד. מטרת היוזמה היא לשנות מציאות זו. במסגרת פרויקט מטכ"ל, ישתתפו כל תלמידות כיתות ז' בעיר בסדרת סדנאות חווייתית, תוך התמקדות בתכנות וברובוטיקה.  שיאו של הקורס יהיה במסגרת קמפ מטכ"ל: 48 שעות של מחנה ביער קפלן, שבמסגרתו תתקיים תחרות מדעית-טכנולוגית בתנאי שטח.

בתחום הערכי:

גני ילדים בין-דוריים

גני-ילדים בין-דוריים הם גנים הפועלים בתוך מתחמי דיור מוגן או בסמוך אליהם. כפר-סבא התברכה בתושבים ותיקים איכותיים, שהם בבחינת משאב חברתי לא ממומש. גני הילדים הבין-דוריים באים למנף משאב זה לטובת ילדי העיר, תוך קידום קהילה בין-דורית בריאה וסובלנית.

צהרונים בין-דוריים

צהרונים גמישים לתלמידי כיתות ג'-ו', הכוללים ארוחת צהריים חמה ופעילות חברתית/חוגית, במתקני בתי דיור מוגן ובשיתוף תושבים ותיקים. שירות נוסף שאנו מגבשים בימים אלו, ושייתן מענה דומה הוא "אפונים בתרמיל". במסגרתו יוכלו תלמידי ביה"ס שאינם משתתפים בצהרונים, ליהנות מ- Lunch box, ארוחת צהריים חמה, במתכונת של Take away.  

מסע ישראלי

מסע בן שבוע ימים של תלמידי התיכונים לאורכה של מדינת ישראל ומפגשים עם חלקים מגוונים של החברה הישראלית. המסע משלב מפגשים עם קבוצות אוכלוסייה שונות ועיסוק בסוגיות של זהות אישית, חברתית ולאומית, תוך שילוב פעילות חווייתית משמעותית ותרומה לקהילה. 

בתחום השירותים המשלימים:

מוקד חינוך 24/7

מוקד עירוני למידע ולפניות תושבים בנושאי חינוך.

הרחבת מיזם "רף-טף"

מטרתו של המיזם להציב רף גבוה למסגרות החינוך הפרטיות בעיר לפעוטות בגילאי לידה – 3 שנים. אנו מציעים לבעלי הגנים הפרטיים ליווי מקצועי, לרבות פיתוח הצוות ופיקוח, ובו-זמנית מבטיחים להורים כי מסגרות אלו עומדות בסטנדרטים של בטיחות, כח אדם ופדגוגיה. בעקבות פיילוט מוצלח שערכנו, ושבו לקחו חלק 15 גנים פרטיים, החלטנו להרחיב אותו לגנים נוספים ברחבי העיר. מידע על גני הפיילוט באתר המיזם: https://www.raftaf.org

הטמעת פרויקט "אפונים"

 מטרתו של פרויקט "אפונים" היא  להביא לילדי הגנים את האוכל הטרי והבריא ביותר, בדגש על חינוך וחשיפה לתזונה בריאה, בישול בריא, מרכיבי מזון איכותיים ובטיחות במזון. בתום פיילוט מוצלח שערכנו במספר גנים, אנו נערכים להטמעת פרויקט "אפונים" בכל גני הילדים ברחבי העיר.

תכנית לאיתור מוקדם של פעוטות עם עיכוב התפתחותי ובמצבי סיכון

הועדה לילדים ונוער בסיכוי דנה ב"צוואר הבקבוק" שנוצר במחלקה לילדים בסיכוי, במעבר ממסגרות החינוך הפרטיות אל הגנים העירוניים. על-מנת להתמודד עם "צוואר הבקבוק" ולאפשר איתור והתערבות מוקדמים ככל האפשר, ניסחה הוועדה שורה של המלצות אופרטיביות לתכנית עירונית לאיתור מוקדם של ילדים עם עיכוב התפתחותי ובמצבי סיכון.

Case manager למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים

אחד האתגרים של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים הוא ללמוד על הלקות של ילדם, ולנווט בסבך של מידע ובירוקרטיה. על-מנת לסייע להם, החלטנו, במסגרת הוועדה לילדים ונוער בסיכוי, להמליץ על  תכנית עירונית להכשרת "מנהלי טיפול משפחתי", בשיתוף מוסד אקדמי. בוגרי התכנית ילוו משפחות לילדים עם צרכים מיוחדים, ובתום ההכשרה יועסקו בוגרי התכנית בליווי משפחות בעיר.

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
חבש כיפה ויצא לבצע פריצה
פרויקט הריסה ובניה- מתחם הרב מיימון בבת ים
פרויקט התחדשות עירונית בבת ים
מתפללים בבית הכנסת אהבת ישראל
"לא ניתן שיזרקו אותנו"
שברת–שילמת, גרסת ראשלצ
שברת–שילמת, גרסת ראשל"צ
עושים ספורט
הרצליה מנציחה את זכר מאמן האתלטיקה
יום נטיעות מיוחד בכפר סבא
המסע האישי של נועם