כפר סבא

"בגיל 9 צפה באימו נוטשת את הבית והיום הוא מומחה בהדרכת הורים"

רועי אזולאי משלב בהרצאתו את הסיפור האישי שלו לצד טיפים להורות שלמה

כתב לוקאל 04/11/2019
רועי אזולאי, צילום: רונית לוביצקי

הכירו את רועי אזולאי, מומחה בהדרכת הורים ובעל קליניקה פרטית בכפר סבא - שעשה את המהפך הלא יאומן. אחרי שחווה ילדות קשה, גירושים, התעללות פיזית ונפשית ואיבד בגיל 12 את שיערות גופו כתוצאה מכך, רועי הפך לימים למומחה בהדרכות הורים ומוביל בתחומו.

הסיפור מתחיל כשרועי היה ילד צעיר, אימו נטשה את הבית כיוון שלא יכלה לשאת בנטל החיים המשותפים עם אביו. בית הספר היה עבורו מקום מבטחים היחיד שלו, אליו הוא ייחל לחזור מידי יום בשל הפחד לחזור הביתה.

בראיון עמו מספר רועי: "בגיל 8 באחת השיחות עם אמא אמרתי לה תעזבי, לימים הבנתי שהחלק של להיות בחדר ולשמוע את ההורים רבים היה קשה מנשוא והעדפתי שאמא תהיה בטוחה ושהאש תופנה כלפיי. בגיל 9 היא ארזה תיק ועזבה. אני זוכר שהבטתי מהחלון כיצד היא עוזבת מבלי שאמרה שלום אבל ידעתי בתוך תוכי שלא תחזור. אני ואחי נשארנו לגור עם אבינו וסבלנו מהתרסה ומניכור הורי חריף, הוא אסר עלינו להיפגש איתה.

בגיל 12, בוקר אחד התעוררתי וגיליתי שהשיער שלי נושר- מכל הגוף. אבחון של רופאים קבע כי מדובר בתוצאה של טראומה נפשית, מה שהסתדר מאוד עם המצב בבית והחריף את תחושת החריגות בהיבט חברתי ונפשי.  כבר אז, לקראת  גיל 13 החלטתי כבר שאהיה מנחה הורים. ידעתי שזה הייעוד שלי. הכמיהה למשפחה נורמטיבית בערה בי. בזמן שילדים היו משחקים בשכונה וצופים ב"נילס הולגרסון" , אני הייתי יושב וצופה בסדרה "קשר משפחתי", זה ריתק אותי וחלמתי לעזור לילדים והורים.  ידעתי שאני חיי חיים רחוקים מהנורמה, והאוריינטציה שלי לילדים ולהורות נכונה הלכה והתחזקה עם שנים.

 

אזולאי, בעל קליניקה פרטית מזה שנים רבות, מעביר הדרכות והרצאות לקהל הרחב ובבתי ספר לאנשי חינוך ומורים. בהדרכות הוא מספר להורים על ניכור הורי, על סוגי אלימות וכיצד לזהות חרדה ולטפל בה. מלבד הטיפול בקליניקה, מקיים הרצאות סוחפות, מעשירות, מרתקות  ומעוררות השראה, בהם חושף סיפור חייו כילד, מנקודת מבט סובייקטיבית ומשלב כלים פרקטיים להורות חיובית ובטוחה, בדגש על יצירת תחושת שייכות בקרב ילדים, בניית תקשורת חיובית סביב הבנת רעיון הסובייקטיביות ועוד.

 

יש המון שיטות לחנך להורות טובה, במקרה של רועי הוא מסתמך על ניסיון חיים ומתרגם אותו לחייו המקצועיים כאשר הוא שם דגש על אווירה משפחתית, "בתור ילד שסבל מאווירה משפחתית מאוד קשה, אני עוזר ומלמד כיצד לעשות את ההפך, לכנן אווירה משפחתית שעוזרת לילדים להרגיש שהבית הוא מקום בטוח".

היום הוא פוגש הורים שמשחזרים את הדפוסים שרועי חווה ולכן יש לו את העין לזהות אותם ולעזור לתקן אותם.

חלק מהותי באג'נדה של רועי אזולאי מתבססת על גישתו המקצועית שעושה הפרדה בין הורות עם אוריינטציה תפקודית המתאפיינת במשימות יומיומיות תפקודיות ומעט זמן איכות אמיתי עם הילדים. לעומת הורות עם אוריינטציה שיתופית, כלי בסיסי ומהותי שכל הורה חייב ליישם ולהפנים. לסיכום, להלן עשרת הדיברות שלו שכל הורה חייב לדעת:

1. דיאלוג עם שאלות פתוחות: שימו לב לשאול את ילדיכם שאלות פתוחות כאלו שמזמינות שיח פתוח. שאלה כגון: "איך היה בבית הספר", מזמינה מראש תשובה לאקונית וקצרה של "כייף או לא כייף". לעומת זאת, "ספר לי על משהו נחמד שקרה לך היום", זו בקשה לשיתוף שמביעה התעניינות כנה  ומזמינה את הילד לשחזר את היום ולשתף. אפשר אפילו ליצר נורמה בשגרה וכל ערב לשתף במשהו טוב מול משהו פחות טוב שקרה היום, כל אחד בתורו.

2. שיתוף! רוצים שיספרו? ספרו אתם: עד כמה הילדים שלנו יודעים עלינו? אחד הכלים המשמעותיים ליישום הוא יצירת תקשורת דו צדדית, בה הילד למד על ההורים, על חייהם והניסיון שלהם. שתפו כיצד עבר עליכם היום, , התייעצו איתם, הדבר יחזק את האמון בינכם ויגביר את האפשרות שלהם לשתף. תקשורת חד צדדית של "אתה תספר לנו", מעבירה מסר מצומצם שאינו יוצר עניין. ספרו להם על יומכם, מה חשבתם, מה חוויתם. הביאו דילמות שלכם ובקשו את עצתם, הם ישמחו לשמוע שגם לכם יש רגעים טובים או פחות, התמודדויות וקשיים. עודדו אותם על הרעיונות שהעלו מתוך הבנה שאם אתם מתייעצים איתך, אולי הם ייוועצו בכם? סיכוי לא רע בכלל.

3. מודולינג עשו וקדמו פעולות שהמסר שלהם הוא אכפתיות ואמפתיה, "ילדים רואים - ילדים עושים": מודלינג הוא כלי משמעותי להתפתחות של הילדים. שפה נקייה, דרך ארץ, עזרה לזולת והכול בנוכחותם על מנת שיחוו מודל של זולתנות. הדבר חשוב משום שגם בעתות מצוקה ילדים יכולים לתת כתף ולראות את החבר ולהגיד משהו בעניין. אמפתיה היא ערך סופר משמעותי בחינוך ילדים.

4. זכרו שהילד הוא סובייקט: כן הם הילדים שלנו, הדבר היקר לנו, אבל יש שם אישיות עצמאית שחושבת ומרגישה ולא תמיד באופן שדומה לנו, כבוד לרעיו הסובייקטיבי הכרחי ליצירת אמון בתקשורת בינכם.

5. עידוד: עידוד הוא מקור משמעותי לקרבה ופתיחות בתקשורת בין הורים וילדים, העידוד כמו האויר לנשימה הכרחי להתפתחות ומעניקה לילד תחושה מובהקת שרואים אותו, הוא בעל ערך ומה שיש לו להגיד הוא בעל משמעות.

6. זמן איכות: אפשרו לעצמכם זמן פנאי נקי ממסיחים וממסכים ולשם צקו תוכן, התעניינות ושיתוף.

7. בית עם שמחת חיים:  אחד הדברים החשובים שהם כן בידיים שלנו היא היכולת ליצור בית עם שמחת חיים ובאווירה טובה תומכת, אף סיטואציה תפקודית לא שווה את המחיר שהיחסים ישלמו בגללם. ככל שאנחנו נטפח אווירה משפחתית חמה, תומכת ופתוחה, גדל הסיכוי שלילד תהיה השקפת עולם חיובית, וזו תתמוך בו גם בימים פחות טובים. הכניסו לבית מוסיקה, משחקים משותפים החל ממונופול או משחקי חברה שיכניסו שמחה ואוירה של כייף, זו תחזק את תחושת הקרבה. שימו את הטלפון הנייד בצד כמנהג, כל בני המשפחה ותקבעו זמן שהוא רק לכם.

8. מכתב: חוויתם אירוע מורכב עם ילדיכם, שבו, תכתבו לו מכתב (באם הוא בגיל שכבר קורא כמובן), תלמדו אותו על ערוצי תקשורת נוספים בהם ניתן לתקשר. ערוצים בהם אולי יהיה להם קל יותר מאשר בשיח ובאופן ורבלי.  

9. קשר ותקשורת: ילדים צמאים לקשר ותקשורת, ככול שנתיב להבין זאת ונהיה מכווננים לצורך הזה הילד ירגיש מורגש, קשר ותקשורת מייצרים רצון לשיתוף פעולה כיון שהילד חש בטוב, מלא ופנוי לכיוון של תרומה ומועילות ומכאן גם הדרך לחלק המשימתי ( עזרה בבית וכדומה) גדולה ונעימה יותר.

10. כלים פרקטיים נוספים: צרו שיח פתוח על רגשות, ספרו על חוויות שאתם חוויתם היום או שחוויתם כילדים וכיצד התמודדתם. "מכירה את זה שאת מרגישה לבד...? " תעלו סיטואציות שיתכן שהם חווים וצרו שיח סביב הנושא.


רועי אזולאי מומחה בהדרכת הורים פרטנית ובקבוצות, בעל קליניקה פרטית להדרכת הורים ומתבגרים. מאמן אישי. מרצה במוסדות חינוך, בוגר מכון אדלר בהנחיית הורים, בעל תואר B.A במדעי הרוח והתמקדות בפסיכולוגיה, ותואר M.Aבחינוך. 

בעידן חדש, של עלייה באחוז הגירושים, אינטרנט, בריונות, מיניות, זמן מסך מרובה, גיל התבגרות שמקדים את זמנו, הורות בשלט רחוק הטומנת בחובה משקעים ומטענים שלנו ההורים, עוד מילדותנו, המטרה היא ליצור מודעות ולקבל כלים. כי בסופו של יום, השאיפה שלנו כהורים מתרכזת בדבר אחד: להיות ההורים הכי טובים ולצייד אותם בכלים מדויקים להצלחה. הדרך לשם לא קלה, אבל אפשרית, ומתחילה כמובן בנו ההורים.

מועדי הרצאות- לקהל הרחב: 

5.11 – מתנ"ס גן יבנה, 20:30.

09.11 - האוס, רמת השרון. 20:00

27.11 - רמת אילן, מרכז כנסים אל סירקולו. 20.15

עוד בכפר סבא
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
עונת הרחצה בחיפה הוארכה
עונת הרחצה בחיפה הוארכה
עונת היתושים בפתח
עוקצים אותם בחזרה
שני ישובים חדשים יוקמו בנגב
שני ישובים חדשים יוקמו בנגב
יוקפאו הליכי הקמת ביה"כ הרפורמי
תחת הנהלות חדשות
תחת הנהלות חדשות
לגימה מפלילה
לגימה מפלילה
אישום: פרצו וגנבו מאות אלפי שקלים
שריפה בבית קפה בכפר סבא