כפר סבא

"המוטו שלי בחיים הוא להעלות חיוך על פני כולם"

בכל יום מגיע דב ווגל (71) תושב כפר סבא אל בית החולים מאיר לבוש כליצן ומשמח את המאושפזים. בכובעו השני הוא מתפקד כרב קונסרבטיבי, מחתן אנשים שחפצים להתחתן נישואים אזרחיים, גם זוגות מהקהילה הגאה

קרן שלהבת 07/11/2019
ווגל כליצן רפואי. רוצה להפיץ שמחה בעולם, צילום: פרטי

כל רצונו של דב ווגל (71) תושב כפר סבא, לשמח אנשים. דב שלא נח לרגע, יוצא בכל יום אל המחלקות השונות של בית החולים מאיר לבוש כליצן. בכובעו השני הוא מתפקד כרב קונסרבטיבי, מחתן אנשים שחפצים להתחתן נישואים אזרחיים וגם זוגות מהקהילה הגאה.

"אני מאמין שלכולנו יש את הזכות להיות מאושרים. המוטו שלי בחיים הוא להעלות חיוך על פני כולם ולהיות בשמחה".

דב ווגל, אב לשלושה ילדים ו-9 נכדים עלה לארץ יחד עם אשתו בשנת 1980 מארה"ב. דב למד לימודי רבנות מסורתית קונסרבטיבית והוסמך לרב בדרום ניו ג'רזי ובמסגרת זו פעל למען הקהילה היהודית המקומית במשך 4 שנים. בתחילת דרכם התגוררו בני הזוג ברעננה ולאחר מכן עברו להתגורר בכפר סבא והצטרפו לקהילת 'הוד והדר' - שמקיימת תכנית חינוך ברוח של התחדשות יהדות עכשווית ברוח המסורת היהודית ובאווירה של שוויון.

דב: "במסגרת הקהילה הייתי פעיל בבית הספר תל"י בהוד השרון. ארגנתי ארועים בבתי כנסת, ארועים של בני מצווה ועוד. כיום אני בפנסיה, אך ממשיך בעשייה. אני מארגן לוויות וקבורה, חתונות קונסרבטיביות של אנשים שרוצים להתחתן בדרך זו ואף משמח ילדים ומבוגרים בבית החולים 'מאיר' במיון ובמחלקות השונות".

אתה מתאר עשייה שלא תמיד מתקבלת על ידי הקהילה הדתית אורתודוקסית.

"אנחנו לא נלחמים נגד אף אחד. המטרה שלנו היא לאפשר גם לאנשים חילוניים לחגוג טקסים וחגים יהודיים. ישנם הרבה זוגות שלא רוצים להתחתן דרך הרבנות, אך בכל זאת רוצים שהטקס שלהם יעשה על ידי רב. כאן אני נכנס לתמונה. טקס החתונה שאני עורך לא שונה בהרבה מהטקס של הרבנות. מה ששונה למשל זו הכתובה שבה לא נכתב סכום של 'שווי הכלה' בזמן הגירושים. המטרה היא ליצור מצב שבו הגבר והאישה שווים".

אם כבר מדברים על שמחות וחתונות, מה דעתך על נישואים חד מיניים?

"אני בעד איחוד לבבות מכל סוג. גם לחברי הקהילה מותר להיות מאושרים. אני אישית ערכתי 5 חתונות כאלו. אהבה וחיוך לא עוצרים במגדר. אותם זוגות משרתים בצבא, תורמים למדינה ואף מביאים לעולם ילדים. מגיע להם לחיות ולקבל את הזכויות כמו לכולנו".

איך הגעת לליצנות הרפואית?

"תחום החינוך והחיבור לילדים ולאנשים תמיד בער בי. אני חייב להודות שמי שגרמה לי להפוך להיות ליצן זו בתי. היא ראתה מודעה בעיתון על פתיחת קורס לליצנות רפואית ואמרה לי שאני חייב ללכת ללמוד את זה. עברתי את הקורס מטעם 'שמחת הלב' ולאחר מכן התחלתי להתנדב בבית החולים מאיר".

איך החולים מקבלים אותך?

"אני מגיע לבוש כליצן, עם משקפיים ענקיים ועוד המון שטויות בכיסים. אני מקבל את היולדות עם בועות סבון, מצחיק אותן ולרגע הן שוכחות את הכאבים. אני מסתובב במיון ילדים ומבוגרים ומשמח אותם. מה שמצחיק הוא שלפני 5 שנים עברתי אירוע לבבי באמצע פעילות והגעתי למיון על מיטה לבוש כליצן. האחות שמכירה אותי חשבה שאני מתבדח וביקשה ממני לפנות את המיטה לאנשים שזקוקים לה יותר ממני. עברתי צינתור וחזרתי לתפקד. אחרי האירוע יותר קל לי להבין ולדעת איך לדבר עם החולים".

איך האנשים מגיבים לכך שאתה מצד אחד ליצן ומצד שני מתפקד כרב?

"מי שיודע מקבל את זה באהבה. כולם יודעים שאני מגיע בטוב ורוצה להפיץ שמחה בעולם. בגלל הניגוד של שני העיסוקים שלי ובייחוד בשל המראה החיצוני, רוב האנשים לא מבינים שמדובר באותו אדם".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
"אני לא סלב, רק עובדת עירייה בתחום הפיקוח העירוני"
הפוליטיקה של רעננה
הפוליטיקה של רעננה
יש במה להתפאר
מה עם החצי השני?
סיור שכונות בשכונת הדרים
משדרגים את פני העיר
משה פדלון , מכבדים את האופוזיציה
עימות במועצה
שתי גופות חולצו מהמבנה שנשרף ביפו
שתי גופות חולצו מהמבנה שנשרף ביפו
נעצרו גבר ואישה בחשד לתקיפה של אדם אחר
נעצרו גבר ואישה בחשד לתקיפה של אדם אחר