כפר סבא

מחריף המאבק נגד הקמת תחנת הכוח

בשבוע שעבר ערכו תושבים הפנינג עפיפונים כאות מחאה על הקמת תחנת הכוח מזרחית לכפר סבא, שעלולה, לטענתם להשפיע לרעה על איכות חייהם של עשרות אלפי תושבי האזור

קרן שלהבת 14/11/2019
הפנינג עפיפונים. מתכוונים להחריף את המאבק, צילום: קרן שלהבת

פעילים במטה המאבק נגד הקמת תחנת הכוח מזרחית לכפר סבא קוראים לציבור להתעורר ולהצטרף אליהם: "יש לנו רק עוד 45 ימים לעצור את תהליך הקמתה של התחנה. בניית התחנה אושרה והיא מועברת בימים אלו לאישור הממשלה. יש לנו 45 יום להגיש בג"צ. ככל יהיו יותר אנשים קולנו ישמע".

המאבק נגד הקמת תחנת כוח מזרחית לכפר סבא מתרחב. תושבים מהוד השרון, כפר סבא והישובים בגוש יישובי חורשים, החליטו להחריף את המאבק נגד הקמת תחנת כוח בשטחים החקלאיים של מושב ירחיב, כשני קילומטר דרום מזרחית לכפר סבא. התחנה שהקמתה מקודמת בוועדה לתשתיות לאומיות תחת השם "תת"ל 91", אמורה לקום על ידי היזמים – חברת ריינדיר וחברת סימנס ששותפה בה.

כפי שפרסמנו לאחרונה, החשש הגדול ביותר של התושבים הוא מזיהום אוויר, חדירת חומרים מסוכנים למי התהום מסביב. בנוסף, הם מתריעים על כך שהתחנה תהיה חשופה לפיגועי טרור ולהתקפת טילים. היות והיא אמורה לקום סמוך ל'מפגש השלום' במזרח השרון, בין כפר סבא, ג'לג'וליה ומושבי האזור. 200 מטר מגדר ההפרדה.

ביום שישי האחרון ערכו ראשי מטה המאבק אירוע התכנסות והפנינג של בנייה והעפת עפיפונים באוויר. לאירוע הגיעו משפחות רבות וראשי הערים של הסביבה בינהם: אמיר כוכבי ראש עיריית הוד השרון, רפי סער ראש עיריית כפר סבא, יובל ארד ראש עיריית כוכב יאיר וצור יגאל, אלי גפני ראש מועצת עמנואל ועוד.

 רפי סער: "אנחנו רוצים שכל הציבור ידע שכל ראשי רשויות מהאזור פועלים ונלחמים בהחלטה. אנחנו נילחם בהקמת התחנה בכל האמצעים שעומדים ברשותנו. ההחלטה להקים כאן תחנת כוח - הזויה, לא נכונה ולא הגיונית. הפקידים שמו אצבע והחליטו שכאן תהיה התחנה, עשו זאת מבלי להתחשב בתושבי הציבור. כל ראשי הערים שהדבר נוגע להם מאוגדים יחד".

סגן ראש עיריית כפר סבא, עילאי הרסגור הנדין: "מדובר במפגע נוראי, לא נהפוך לשפני ניסיונות של מדינת ישראל. התחנה הזו לא תקום על חשבון הבריאות של ילדינו. יש כאן איחוד מרגש של כל המגזרים וכולנו נפעל למען הסרת ההחלטה".

יובל ארד, ראש המועצה המקומית של כוכב יאיר וצור יגאל: "מדובר בפרויקט הזוי שיהווה מוקד לזיהום אוויר ובעל סיכון בטחוני שיבנה באזור רגיש. אנחנו קוראים לממשלה לעצור את ההחלטה שהתקבלה בותמ"ל. אנו מתכוונים לפנות לבג"צ כנגד הפרויקט הזה.

 ממטה המאבק של הוד השרון נמסר: "אנחנו מתכוונים להחריף את המאבק, לחסום בכבישים ואף לצאת להפגנות מול הבתים של כל השותפים להקמת התחנה האימתנית הזו. אנחנו קוראים לכולם להתעורר ולהצטרף למאבק לפני שיהיה מאוחר מידיי".

תגובת ריינדיר אנרגיה בע"מ כפי שהתקבלה עד כה: "תחנת הכוח ״התחנה המזרחית״ הינה תחנת כוח המופעלת באמצעות גז טבעי, אשר עתידה לקום בתחום שיפוטה של המועצה האזורית דרום השרון, על שטח הכלוא בין הכבישים הראשיים 6, 444, ו- 55. על פי הסמכת הממשלה, הגישה החברה לוועדה לתשתיות לאומיות תוכנית להקמת תחנת הכח כפרויקט תשתית לאומי, בהספק מותקן של עד 1,300 מגוואט. תחנה זו תשרת לקוחות באזור המרכז וברחבי המדינה, באמצעות טכנולוגיה מתקדמת וידידותית לסביבה המשתמשת בגז טבעי כדלק לייצור האנרגיה, ותתחבר לקווי ההולכה של חברת החשמל.

 "מדינת ישראל חותרת למעבר לייצור חשמל מגז טבעי, בין השאר בשל הייצור היעיל והנקי של חשמל הנוצר מגז טבעי. הגז הטבעי נחשב מקור אנרגיה נקי, ובכך תורם השימוש בגז טבעי להפחתה משמעותית בזיהום האוויר הנגרם כתוצאה משימוש בדלקים נוזליים (כדוגמת סולר, מזוט וכד') ובפחם. האתר המיועד להקמת התחנה המזרחית עומד בקריטריונים שקבעה המדינה וממוקם בקרבה גבוהה לתשתיות חשמל וגז טבעי, דבר שיקטין את הצורך בהובלת קווים ארוכים ופתיחת רצועות תשתית קיימות וחדשות בקטעים ארוכים. תכנונה הוויזואלי של התחנה נעשה מתוך כוונה להפחית ככל הניתן השפעות ויזואליות-סביבתיות, לשלבה באופן מרבי בנוף הטבעי שסביבה".


עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
בירעננה
תיאטרון נייר מוסיקלי עפ ספרה של נורית זרחי
להתראות באנטרטיקה
הניצן מתחדש
כפ"ס עיר חכמה
קפטן הנבחרת יהונתן ארביב
נבחרת תיכון אביב הגיע לחצי הגמר באליפות הארצית
ראש העיר משה פדלון וגלית רוניס מנהלת מחלקת גנים ונוף עם כרזת היער העירוני
הרצליה זכתה במקום הראשון במיזם של משרד החקלאות "יער עירוני"
אישום: מכר סחורה של מותגים מזויפים
צעיר הותקף קשות במהלך בילוי במועדון
צעיר הותקף קשות במהלך בילוי במועדון