כפר סבא

"הריצה שינתה לי את החיים"

בשישי הבא תשתתף איריס מאירסון, 54, תושבת כפר סבא, בחצי המרתון שיתקיים באילת. ההשתתפות של איריס במרתון ראויה להערכה מיוחדת לאור העובדה שרק לפני שלוש שנים היא עברה ניתוח בברכה, התהלכה עם קביים והושבתה מפעילות במשך שלושה חודשים: "כל פעם שאני קמה השכם בבוקר כדי לרוץ, אני מרגישה שניצחתי"

זאב גולדשמיט 21/11/2019
מאירסון. השאיפה - מרתון מלא, צילום: פרטי

לפני כשלוש שנים איריס מאירסון, תושבת כפר סבא, נפצעה בברכה במהלך אימון ספורט פשוט והיה עליה לעבור ניתוח לא מסובך. ניתוח שאמור היה להסתיים בתוך חצי שעה התארך לשלוש שעות, בעקבות גילוי קרע מלא בסחוס. כתוצאה מכך איריס הושבתה מפעילות במשך שלושה חודשים, התהלכה בעזרת קביים, שכן אסור היה לה לדרוך על הרגל.

ההתנזרות מפעילות ספורטיבית הביאה אותה לידי מחשבות דיכאוניות. פעילות ספורטיבית עשתה לה טוב בנשמה. בעקבות שיטוט בקבוצות פייסבוק של קבוצות רצים היא גילתה עולם שלא הכירה והבטיחה לעצמה כשתחלים מהניתוח לא תסתפק רק בהליכה, אלא תעבור לריצה. זה לא דבר של מה בכך לאישה בת 54, עובדת ניהולית בבית חולים "מאיר" (סגנית מנהל משרד קבלה ומיון)  ואמא לשני ילדים. 

מאז שהיא זוכרת את עצמה היא עוסקה הספורט, בעיקר הליכה ופילאטיס. "בעקבות הפציעה בברך היה לי חשש שלא אוכל לחזור יותר לעסוק ספורט, וזה מאוד הטריד אותי", מספרת איריס, שלא ויתרה ואחרי כחצי שנה של שיקום חזרה ללכת בקצב מהיר ובהמשך החלה לרוץ עם חברים. היא תיעדה בדף הפייסבוק את קצב ההתקדמות שלה בריצות, שיתפה חברים וזכתה לתגובות אוהדות שעזרו לה להמשיך ולהרחיב את מרחק הריצה.

מאז, היא רצה להנאתה לבד, ובשבתות משקימה בחמש בבוקר כדי לרוץ עם קבוצת רצים. "בנמל ת"א פגשתי את עופר פדן, מנכ"ל מרתון ישראל וכל החבר'ה שלו, ובעידודם רצתי תחילה שלושה ק"מ. היה לי קשה, אבל האווירה המדהימה ליד הים עשתה לי חוויה רוחנית. לא משנה אם יש גשם חזק בחורף או חמסין בקיץ, מידי שבת ב-6 בבוקר אני רצה לחוף הים. בנמל תל אביב גיליתי עיר שלמה שמתעוררת לפעילות ספורט, זר לא יבין זאת".

בעקשנות רבה היא לא ויתרה ובתוך מספר חודשים סיימה ריצות של עשרה ק"מ. לאחר שנתיים של אימונים ושמירה על תזונה היא ירדה 17 קילוגרמים, וכמי ששקלה קודם 90 קילוגרמים, מדובר בשינוי משמעותי בחייה. איריס גרושה, חיה בזוגיות. שני ילדיה הם מאמני כושר.

"הריצה שינתה לי את החיים, גרמה לי להעריך את עצמי יותר", מספרת מאירסון. "ריצה עבורי זה אושר בלב, שמחת חיים, דרך חיים ובריאות. כשאני רצה למרחקים ארוכים אני מרגישה בעננים, מרגישה אדרנלין, שמחת חיים והתגברות על קשיים. כל פעם שאני קמה השכם בבוקר כדי לרוץ, אני מרגישה שניצחתי". 

איריס בחרה להתקדם בריצה בשלבים, ובכל פעם אזרה אומץ ורצה למרחקים ארוכים יותר. בשנה האחרונה בחרה לקחת את הריצה למקום תחרותי, והשתתפה בכל האירועים של מרתון ישראל. "סיימתי שלושה חצאי מרתון: המדברי, ירושלים ותל אביב, ובשבוע הבא ארוץ את חצי המרתון המדברי, ובינואר ארוץ חצי מרתון טבריה. אני מאמינה שיבוא יום ובעזרת אימונים קשים גם ארוץ מרתון מלא – זו השאיפה שלי".

במהלך השיחה איתה מרגישים שהיא פורחת כשהיא מדברת על ריצה למרחקים ארוכים. היא סבורה שהריצה שינתה את חייה, ובלעדי התשוקה והרצון להתגבר על פחדים, לא היתה נכנסת לעולם הזה של חצאי המרתון. "לפני שלוש שנים, כשנפצעתי הרגשתי שבורה, אבל בחרתי בדרך הקשה להתגבר ולעשות שינוי. היום הריצה עבורי היא דרך חיים. בשינוי שעשיתי אני מהווה השראה להרבה אנשים, שסבורים שריצה זה לא בשבילם".

 איריס מאירסון תשתתף בשבוע הבא במרתון המדברי שמארגנת חברת מרתון ישראל שיתקיים ביום שישי ה-29/11 באילת. היא שואפת לשפר את השיא שלה משנה שעברה (שעתיים וחצי). המרתון המדברי מתקיים במסלול היפה והפראי ביותר בישראל, המתחיל  במדבר וסיומו לחוף הים האדום. המרוץ כולל : מקצה מרתון 42.2 ק"מ, חצי מרתון 21.1 ק"מ ומקצה לעשרה ק"מ. כמו כן יתקיים מרוץ עממי לחמישה ק"מ.

עוד בכפר סבא
כתב לוקאל 08/12/2019
זאב גולדשמיט 05/12/2019
זאב גולדשמיט 26/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
הדמיית פרויקט אלמוג כרמל מערב
פרויקט ההתחדשות העירונית מהגדולים בחיפה ובצפון יוצא לדרך
תאונה קשה בצפון
צעיר הולך רגל נדרס למוות בכניסה לישוב בַּרְטַּעָה
הגיל זה רק מספר
פרויקט יגאל אלון במרכז הרצליה
שלוש דירות בפרויקט בהרצליה נמכרו בסכום כולל של 13 מיליון שקל
אוניב חיפה תעניק דר לשם כבוד לאנגלה מרקל
אוניב' חיפה תעניק ד"ר לשם כבוד לאנגלה מרקל
חדר בריחה באורט עירוני ד'
"חשוב לי לקדם את העשייה הנשית בעיר"
הפעם הראשונה שלהן
הפעם הראשונה שלהן