כפר סבא

הצעה לסדר: למפות ולשפץ מרכזים מסחריים שכונתיים

חבר מועצת עיריית כפר סבא, פנחס כהנא, טוען בהצעה לסדר שהגיש כי בחלק ממרכזים מסחריים החזות איננה מזמינה, המרחב הציבורי לא מטופל ולפעמים המרכז מהווה מוקד זיהום סביבתי. בין ההצעות: שיפוץ משותף ע"י העירייה ובעלי המרכזים

מיכאל פרוסמושקין 28/11/2019
ששת הימים פינת הפרדס, צילום: מיכאל פרוסמושקין

חבר מועצת עיריית כפר סבא, פנחס כהנא מסיעת "כפר סבא מתקדמת", הגיש לפני ימים אחדים הצעה לסדר לישיבת מועצת העיר הקרובה, שעתידה להתקיים בתחילת דצמבר, בנושא שיפור אטרקטיביות של מרכזים מסחריים שכונתיים. 

לדברי כהנא, בשנת 2008 מונתה ועדה ציבורית ל"כפר סבא ירוקה", שבין המלצותיה: עידוד הקמת מרכזי קניות שכונתיים. "בעיר כפר סבא כ-20 מרכזי מסחר ושירותים שכונתיים",  העריך כהנא. "למרכזים אלו חשיבות קהילתית רבה וגם יש להם ערך סביבתי כאשר המרכזים מספקים שירותים לקהילה צמוד למגורים, ובכך מונעים חלק מהנסיעות ואי הנוחות בקניה מחוץ לאזור המגורים. השירותים כללו בדרך כלל: מכולת שכונתית, מכבסה, וטרינר, שירותי דאר, מספרה, בית קפה ועוד. כהנא טוען כי "בחלק מהמקומות החזות איננה מזמינה ולפעמים המקום מהווה מוקד זיהום סביבתי". לדבריו, בחלק מהמרכזים, "המרחב הציבור לא מטופל".

בהצעה לסדר שהגיש מציע כהנא שורה של צעדים לשיפור האטרקטיביות של מרכזים מסחריים בשכונות העיר. ראשית, עריכת סקר מצב של כל המרכזים (אילו שירותים קיימים, גודל, אפשרות הרחבה, מצב השטח הציבורי, נגישות ומה נדרש כדי לשפר. לדבריו, במערכת המידע הגיאוגרפית (GIS) באתר העירייה מידע שכזה לא קיים. שנית, מציע כהנא לבחון אפשרויות תכנוניות לשינוי כל מרכז כזה או אחר. על פי הצעה נוספת, שלישית במספר, יש לשקול לערוך סקר צרכי אוכלוסייה. הצעתו הרביעית היא לתכנן אפשרות של שיפוץ המבנה והאזור - וזאת על ידי העירייה ובעלי המבנים. כן הוא מציע לקבוע סדר עדיפויות לטיפול.  

על רקע הצעתו של כהנא, השבוע ערכנו סיור בכמה מהמרכזים המסחריים בשכונות הוותיקות של העיר. גם בעין בלתי מקצועית ניתן לומר כי כמה מהמרכזים בשכונות אלו ממוקמים במבנים ישנים, חלקם בני עשרות שנים, שלא עברו שיפוץ מזה שנים ארוכות. מה שכמובן משפיע על התחזוקה, הנראות והאטרקטיביות שלהם. בחלק מהמקרים, לא רק שחזיתות המבנים של מרכזי המסחר צריכות לעבור שיפוץ, אלא גם נדרשת השקעה בשבילים, בצמחיה, בתשתיות, וכן הוספת חניה ותאורה מסביב לאותם מרכזים – וכל זאת על מנת להפוך את סביבתם לנעימה ונגישה יותר שתמשוך לקוחות נוספים בתקופה בה ריבוי הקניונים פוגע בעסקים הקטנים. בחלק מהמרכזים ניתן לזהות עסקים שנסגרו והותירו אחריהם חללים ריקים מבלי שאוישו במשך זמן ממושך על ידי בתי עסק חילופיים.  

דוד מועלם, בעליו של עסק ב'מרכז דוד' מזה 27 שנה, התייחס למספר בעיות במרכז המסחרי הוותיק: "העירייה לא מטפחת את המקום, לא מנקה את האזור, לא דואגת שהמקום יהיה אסתטי.  הייתי משפר את החזות של המרכז המסחרי, מוסיף עמודי תאורה כי בלילה חשוך כאן ולדאוג שהמקום יהיה נקי. אומנם זה לא שייך לעירייה, אבל צריך להשקיע בחזות של המבנה. בעלי העסקים מוגבלים בהשקעה, אם אין לבעל עסק עבודה אז הוא לא יכול להשקיע. אז העירייה צריכה לסייע. אחרי שנפתחו הסופרים הגדולים, למרכזים הקטנים אין הרבה פרנסה. תוסיף לזה גם מיסים יקרים שהעירייה גובה, אך בתמורה כמעט ולא מקבלים כלום. למשל, התאורה כאן לא מספיקה – הדבר גם מביא לפריצות. מרכז כזה, שנמצא בשכונה לא פשוטה, צריך לשים אליו הרבה יותר תשומת לב ולהשקיע בו. המרכז הזה מאז ומתמיד לא היה בשמיים. גם בכל הנוגע לפינוי אשפה, האיסוף לא תמיד נעשה בזמן, וגם אין אכיפה מצד העירייה לגבי אנשים שבאים ברכבים מוסווים וזורקים אשפה של חומרי בנייה שלא מתאימה לכאן". 

הערות דומות – הנוגעות לשבילים, צמחיה ובתאורה  - שמענו גם במרכזים נוספים, ובין היתר מעובד בבית עסק במרכז המסחרי בשכונת העלייה. "צריך לשפץ את המבנה שקיים כבר עשרות שנים, להוסיף תאורה ולטפל בצמחיה", ציין העובד. בתוך כך, אחד מבעלי העסקים במרכז מסחרי ברחוב ששת הימים פינת הכלנית סיפר על חלקי טיח וקרמיקה שנופלים מקירות המרכז.

מעיריית כפר סבא נמסר: "ההצעה לסדר תידון ותיענה, כמקובל, במסגרת ישיבת מועצת העיר".

עוד בכפר סבא
חשבנו שיעניין אותך גם...
הברחת בלונים לטובת גורמים פלסטינים
ישראלי חשוד בהברחת בלונים לטובת גורמים פלסטינים
"אישה נדירה ומקור להשראה"
"אנו באנו..." – אירוע שיחזור ההעפלה
כדור נפלט מאקדחו של מאבטח בבית ספר
רפי סער , התחייב לפרסם את יומן הפגישות שלו
יומני ראש העירייה
מחזקים את תחושת הביטחון
לא נכה, לא חונה
מרפאות חדשות בנחלת יהודה בראשלצ
מרפאות חדשות בנחלת יהודה בראשל"צ