מודיעין

'מודיעין תישאר פתוחה ופלורליסטית'

בעקבות מכתבו של שר הפנים אריה דרעי בו הוא הודיע לראש עיריית מודיעין חיים ביבס על ביטול חוק העזר העירוני בנושא פתיחת עסקים בשבת הודיעה עיריית מודיעין כי תעתור לבג"צ נגד החלטת השר

תמי מאור 06/08/2018
'מודיעין תישאר עיר פתוחה ופלורליסטית'
חיים ביבס. מתכוון לפנות לבג"צ (צילום: מרכז השלטון המקומי)

שר הפנים, אריה דרעי, שלח לראש עיריית מודיעין, חיים ביבס, מכתב בו הוא מודיע לו על ביטול חוק העזר של העיר בנושא פתיחת עסקים בשבתות . בעקבות המכתב הודיע ביבס לשר דרעי כי:  "לעיר מודיעין מכבים רעות יש חוק עזר שאושר על ידי שר הפנים עוד בשנת 1996, והוא מאפשר פתיחת עסקים בשבת מזה כעשרים שנה. יחד עם זאת, ככל ששר הפנים ינסה לקבל החלטה כנגד התיקון לחוק זה אנחנו נפנה לבג"צ כנגד שר הפנים  ונפעל בכל האמצעים הציבוריים העומדים בידינו על מנת לסכל את ניסיונותיו הפוליטיים הציניים".

 במכתב ששלח לשר הפנים ציין ביבס כי לעיר מודיעין מכבים רעות יש חוק עזר עירוני לפתיחת עסקים בשבת התקף מזה שנים רבות. בעוד שבחודש ינואר אישרה מועצת העיר תיקון לחוק העזר הקיים, שאושר בטרם נחקק בכנסת. עוד ציין ראש העיר כי על פי החוק שר הפנים היה רשאי לעכב את פרסום חוק העזר תוך 60  יום מיום שהתקבל אצלו, אך השר לא עשה כך. ביבס הוסיף וציין כי על פי החוק מששר הפנים לא עיכב את חוק העזר, תוך 60 יום, ניתן לפרסם את חוק העזר ברשומות. ולכן אין באפשרותו "להתעורר 6 חודשים ( 180 יום ) אחרי קבלת חוק העזר ואז לבקש עיכובו". עוד כתב ביבס כי החוק מגביל את סמכות השר להתערב ולעכב חוק עזר ל-60 יום בלבד וגם זאת, בהתאם לפסיקת בתי המשפט, רק מנימוקים מסוימים. ביבס ציין בהקשר זה כי "לא יתכן כי השר עצמו לא יכבד את החוק ויפעל ללא מקור חוקי לפעולתו, ועל כן, לאור השיהוי הרב ולאור הכלל של 'נאה דורש ונאה מקיים' אין בסמכות השר להתערב כעת, במועד זה, בחוק העזר או לעכבו ויש לקדם פרסום התיקון לחוק".

במכתב תגובה שכתב לשר דרעי מזכיר ביבס לשר כי עיריית מודיעין מכבים רעות היא מהערים היחידות בישראל שכבר יש להן חוק עזר לפתיחת עסקים בימי מנוחה ולכן פתיחת עסקים בעיר מודיעין מכבים רעות מותרת על פי חוק, ואף ציין כי הצעת חוק העזר עברה דיון מהותי במועצת העיר וכי נעשה הליך ארוך ויסודי בו כל חבר מועצה הביע דעתו על כל סעיף וסעיף בתיקון המוצע, עד שהגיעו להסכמות לעניין סוגי התיקונים אשר יעשו בחוק העזר וסוגי העסקים אשר ישתנו שעות פתיחתם ומה יהיה נוסח החוק. איזונים נשקלו ונעשו, בדיון ארוך ומעמיק ובהליך חקיקה יסודי פומבי ושקוף.

בסיום מכתבו הודיע ביבס כי "מודיעין מכבים רעות תישאר עיר פתוחה ופלורליסטית ולא אתן לאף גורם פוליטי לגרור אותנו לימי חושך. העיר תמשיך לתת בית חם לכל תושביה בהתאם לאופיים ותמשיך לעודד כבוד הדדי בין המגזרים השונים בעיר בבחינת 'איש באמונתו יחיה' ואנו נגן על כך הן במאבק משפטי והן במאבק ציבורי". ביבס ציין כי עיריית מודיעין מכבים רעות, תעתור לבג"צ נגד החלטת השר ומשרדו.

ביבס: "המכתב של משרד הפנים הוא בבחינת פוליטיקה זולה שלפני בחירות כדי לקושש קולות. אין בסמכות השר לפסול את תיקוני החקיקה ואת חוקי העזר בטח ובטח שהועברו טרם תיקון החקיקה שנעשה בכנסת לפני שבעה חודשים. עפ"י החוק, לשר היו 60 יום מרגע אישור החוק להוציא מכתב התנגדות והוא לא עשה כן.לכן מדובר בניסיון שר הפנים לסחור בשבת כדי לייצר רווח פוליטי מגזרי. ואני קורא לכל חברי מועצת העיר להצטרף אליי לעתירה לבג"צ במטרה לשמור על העיר שלנו."

 תגובת משרד הפנים תפורסם עם הגעתה.

 

עוד במודיעין
חשבנו שיעניין אותך גם...
חתמו על הסכמי עודפים
חתמו על הסכמי עודפים
פעוטה נחנקה מגוף זר, מצבה קריטי
מעצימים בראשונים
סוגרים מעגל
יוצאת לעונה חדשה
הנהגת ההורים בחט"ב הנגיד החליטה להשבית את הלימודים בימי שישי
בן 17 מכפס סחט קטינות וביצע עבירות מין באמצעות הרשת
אישום: בן 17 מכפ"ס סחט קטינות וביצע עבירות מין באמצעות הרשת
נעצר חשוד בהצתות בבני ברק