מודיעין

זוגיות והגשמה עצמית

ד''ר מרק רויטמן 05/09/2018
זוגיות והגשמה עצמית
(תמונה להמחשה צילום: iclipart)

שאלה:

אנחנו זוג בסוף שנות השלושים, נשואים כ-15 שנה. לאחרונה החליטה אשתי שהיא חייבת מרחב לעצמה, והתחילה לצאת מדי שבוע עם חברתה עד שעות הלילה המאוחרות. ראוי לציין שהן עובדות יחד, ורואות אחת את השנייה כמעט מדי יום.

נניח שהדבר היה נגמר באותן פגישות, אבל הטלפונים מתחילים להגיע מרגע שאשתי חוזרת מהעבודה. כאשר הן מתחילות לדבר, זה נמשך שעות, וזה מוציא אותי מהכלים. אז אני זורק עקיצות פה ושם, עקיצות שמהן היא כמובן נעלבת, ולא מדברת איתי שעות אחר כך.

החברה שלה רווקה, בת 38, ויש לה זמן בלי הגבלה ופרפרים בראש. אין לי בעיה שאשתי תבלה - אבל שתשאיר זמן גם לדברים אחרים.

אשתי טוענת שאני חונק אותה, שאני קנאי ורכושני, ושהשקפות העולם שלי מיושנות ושאישה מודרנית לא יכולה לעשות הכול עם בעלה ושמגיע לה שיהיה לה עולם משלה. אני רוצה להבין אם באמת משהו לא בסדר איתי, ואם הכעסים שלי לא מוצדקים.

 תשובה: 

לא ניתן להבין את התנהגותה של אשתך ואת כעסיך שלך במנותק מהקונטקסט הכולל של היחסים ביניכם, היסטורית החיים של כל אחד מכם בנפרד ושל שניכם יחד, מהרקע התרבותי שלכם ומהיחסים ששררו במשפחות המוצא שלכם. על כן אוכל לענות לך רק באופן תיאורטי.

ההצלחה של זוגיות תלויה, בין היתר, בהרמוניה שקיימת בין החירות הפיזית והרגשית של כל אחד מבני הזוג, והקשר, האהבה, החברות והמחויבות של כל אחד כלפי השני.

רק אם כל אחד מבני זוג אחראי למיצוי האישי של עצמו מצד אחד, וגם עושה את הכול על מנת שבן זוגו יחיה את חייו במלואם – רק אז זוגיות ונאמנות אמתית יכולות להתפתח.

במקרים שבהם אחד מבני הזוג מנסה לחיות את חייו על חשבון השני, או להצר את צעדיו של השני, מקרים שבהם אותו אחד לא מעז להגשים את עצמו בגלל קנאה ורכושנות, אז במקום שבו צריכה להיות אהבה וחברות, צומחות קנאה ושנאה.

יכול להיות שאצלכם האיזון הופר, וכל אחד דואג לעצמו. במקום לתמוך, אתם דורסים ומכשילים אחד את השני. אם נשארו עדיין ערוצי תקשורת פתוחים ביניכם, נסו לדבר אחד עם השני, ספרו על מצוקתכם, תקוותכם, שאיפתכם.

 נסו לחפש דרכים לתמוך אחד בשני, במקום לפגוע ולהכשיל. אם השיחה ביניכם מיד הופכת לריב, לסדרת פגיעות הדדיות, כעס, שתיקה וסנקציות, יש צורך לחפש עזרה מקצועית.

סביר להניח שאחד מבני הזוג, זה שמרגיש באותו רגע שידו על העליונה, יסרב לטפל בבעיה. גם טיפול באחד מבני זוג, יכול לתרום לשיפור של כל המערכת המשפחתית.

www.psych.co.il

dr.roitmanm@gmail.com  

 

עוד במודיעין
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 28/11/2018
אתר לוקאל 19/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
נעצר חשוד בשוד אלים ביפו
תנו לקרוא בשקט
גולדן בוי
הצתה באישון לילה במבנה עיריית כפר סבא
חשד לאירוע שוד בירושלים
יור המועצה הדתית ברעננה, אריה פרידמן ואשתו אסטי
יו"ר המועצה הדתית ומשפחתו חגגו את ליל הסדר בבייג'ין
השילוט המבלבל ברחוב בחרושת ברעננה
שילוט סותר ברחוב החרושת ברעננה
שבים לספסל הלימודים
שבים לספסל הלימודים