מודיעין

לטיול יצאנו

רשות הטבע והגנים מציעה 6 טיפים למטיילים בטבע

אתר לוקאל 20/09/2018
מטיילים בשפלת יהודה (צילום: אייל מיטרני רשות הטבע והגנים)

חג הסוכות הקרב ובא וחול המועד הנלווה אליו הוא מהתקופות הפופולריות ביותר לטיולים בטבע, כאשר רבבות מטיילים מנצלים את אווירת החג, החופש מהעבודה, מזג האוויר הנעים, כדי לטייל בשמורות הטבע והגנים הלאומים וגם ליהנות משלל פעילויות והדרכות המוצעות לקהל הרחב. יחד עם זאת כדי שהטיול יהיה מוצלח וייזכר כחוויה חיובית עם טעם לעוד כדאי להקפיד על מספר כללים שיבטיחו עד כמה שניתן את הצלחת הטיול.

להלן מספר טיפים שריכזה רשות הטבע והגנים למטיילים בטבע:

הכנה מקדימה:

אומנם כיף ומרגש לעיתים להיות ספונטני ולרוץ לעבר מסלול טיול בלי הכנה מראש, אבל כדי לסיים את הטיול בטבע באופן מוצלח ולא אחרי עיכוב רציני ולא מתוכנן בלוחות זמנים במקרה הטוב או חילוץ אווירי במקרה הרע, כדאי לתכנן את המסלול מראש ולהיות בקיאים בפרטיו כגון אורכו, משך הטיול, דרגת קושי ולאיזה סוג מטיילים הוא מותאם, בין אם משפחות וגיל ילדים מסויים ובין אם מטיילי אקסטרים. למידע על המסלולים ניתן להיעזר באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים , בתחנות המידע הפרוסות ברחבי הארץ באזורי הטיול הפופולריים וכו'.

 להישאר על המסלול:

כדי שהטיול יתחיל ויסתיים כמו שצריך, חשוב להצטייד במפת סימון שבילים מעודכנת, לקרוא את הנחיות השילוט המוצב בשטח בכניסה לשמורה ובתחילת המסלול ולהישמע להנחיות הפקחים בשטח. הישארו בשבילים המסומנים שתוכננו בקפידה ואל תתפתו לחרוג מהם גם אם נראה לכם שיש איזה מוקד עניין או נוף שכדאי לראות או לגלות. הדבר עלול לגרום לאיבוד הדרך, לפגיעה בטבע ולסיכון חייכם.

לטייל רק בשעות האור:

הקפידו כי טיול ברגל יתחיל בשעות הבוקר המוקדמות ויסתיים טרם החשכה. ההליכה בשעות החשכה מסוכנת ואסורה בהחלט. ליתר בטחון קחו מרווחי בטיחות בלוחות הזמנים. אם איבדתם את דרככם והלילה קרב, הישארו בקרבת הציר המקורי וצרו קשר טלפוני לסיוע.


הצטיידו בהתאם:

קחו עמכם כמות מים מספקת בהתאם לאופי הטיול. בצפון מומלץ לשאת 3 ליטר מים לאדם ובדרום החם יותר מומלץ 5 ליטר לאדם. לצד זה היערכו עם ציוד מתאים : לבוש מתאים ונוח לטיולים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וגם טלפון נייד עם סוללה טעונה.

עדכנו את מי שצריך בדבר הטיול:

מומלץ לעדכן את הקרובים לכם בפרטי המסלול ולהשאיר הודעה בכתב באתרי הרשות או על חלון הרכב בה יפורטו פרטי המטייל, טלפון, המסלול המתוכנן, מספר משתתפים ולוח זמנים. הדבר קריטי ביותר במידה ותלכו לאיבוד או תתעכבו במסלול ושעת החשכה תתקרב.

שימרו על עצמכם אבל גם על הטבע:

הטבע היפה של ישראל הוא של כולנו וחשוב לשמור עליו. הימנעו מלהשאיר לכלוך אחריכם וקחו עמכם שקית זבל לאיסוף הפסולת במהלך המסלול. פסולת האדם, מעבר לכך שפוגעת בנוף ובצד האסתטי של הטבע, מסוכנת מאוד לבעלי החיים שעלולים להיחנק ממנה ומגבירה גם את הסכנה לשריפות. אל תאכילו את חיות הבר גם אם נראה לכם שזה מתבקש, מאחר והדבר עלול לשנות את התנהגותן ולפגוע בהן בסופו של דבר. במהלך החג רשות הטבע והגנים תציב עשרות תחנות מידע ברחבי הארץ באזורי הטיול הפופולריים ומעבר להדרכה והכוונת המטיילים תחלק גם שקיות זבל למטיילים ומדריכי כיס לטיול בטוח. מוזמנים לבוא לבקר.

 בתוך כך רשות הטבע והגנים מרחיבה השנה את תוכנית "משפחה פורצת דרך" בו היא קוראת למשפחות מטיילים להצטרף לפקחי הרשות בשמירה על הטבע וניקיון הסביבה בתקופה בה המוני מטיילים פוקדים את שמורות הטבע והגנים הלאומים ויוצאים לטייל. במסגרת התכנית משפחות יכולות להירשם לאחד מ-50 מסלולי טיול המוצעים בשטחים הפתוחים , לקבל ערכה מיוחדת של משפחה פורצת דרך ובמקביל לטיול בטבע לסייע בניקיון המסלול, בדיווח על מפגעים ומוקדי אש אם קיימים.  בכך לשלב חווית טיול עם פעילות ערכית בשביל הסביבה. פרטים באתר רשות הטבע והגנים ובמוקד *3639

עוד במודיעין
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 28/11/2018
אתר לוקאל 19/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
פרויקט גרין פארק בשכונת נוווה שרת
בכמה מוצע למכירה הפנטהאוז הגבוה ביותר?
שני אחים הואשמו בגניבת סחורה
בעלי חנויות ירקות עתרו נגד העירייה
פרצו לבית וגנבו רכוש וכסף
רוכב אופניים נהרג ברמלה
רוכב אופניים נהרג ברמלה
הלוחות נקבעו
הלוחות נקבעו
המרוץ לחיים
חוג לכל ילד