מודיעין

מודיעין: העיר הכי "חופשית"

כך עולה מ"מדד החופש העירוני" שנערך השנה לראשונה בישראל ושאותו ייסדה תנועת "ישראל חופשית" לקראת הבחירות המוניציפליות

כתב לוקאל 14/10/2018
מודיעין: העיר הכי
ציון 8 למודיעין בתחבורה ציבורית בשבת (תמונה להמחשה iclipart)

לקראת הבחירות המוניציפליות שיתקיימו ברחבי הארץ ב-30 באוקטובר, נערך "מדד החופש העירוני" שייסדה תנועת "ישראל חופשית" לראשונה בישראל. המדד ביקש לבחון את מידת החופש שמאפשרות הערים הגדולות בישראל ולחשוף את כוחם ומידת השפעתם של ראשי ערים ואנשי מועצת העיר בכל הנוגע לסוגיות של חופש ופלורליזם במרחב הציבורי, כמו גם את מידת האכיפה או אי האכיפה של חופש זה ברמה המוניציפלית.

המדד שנערך בקרב 24 הערים הגדולות בישראל (20 הערים הגדולות יחד עם שתי הערים הגדולות בצפון ושתי הערים הגדולות בדרום במטרה לתת פריסה גיאוגרפית רחבה), בחן שמונה סוגיות המשפיעות על מידת החופש שנוגעת לאורח ולאיכות חייהם של תושבי העיר או לכיסם. בין היתר נבחנו סוגיות של מסחר ותחבורה ציבורית בעיר בשבת, שיעור תקציבי הדת ביחס לתקציב הכללי, יחס העירייה לקהילת הלהט"ב, הפרדה מגדרית במרחב הציבורי וכן סוגיות צרכניות בהקשר זה, פלורליזם יהודי, פעילותה של הרבנות והמועצות הדתיות בעיר כולל שלילת תעודות כשרות מבעלי עסקים ואופציות של קבורה אזרחית לתושבים ועוד. השקלול הסופי מייצר את הדירוג הסופי של "מדד החופש" – מהעיר המעודדת חופש לבין העיר המרסנת ביותר את חופש הדת והפלורליזם של התושבים.

בסיכומו של המדד עלה כי מודיעין היא העיר החופשית בישראל.

בסוגיית המסחר בשבת מקבלת מודיעין ציון 8 מתוך 10 ומדורגת במקום השלישי מבין 24 הערים שנבדקו, אחרי עכו ותל אביב. בתחבורה ציבורית בשבת מקבלת ציון 8 ובקטגוריית התמיכה בקהילת הלהט"ב בעיר מקבלת מודיעין את הציון 6. כשנבחנה מודיעין בקטגוריית תקציבי הדת, קיבלה את הציון 4 היות ותקצוב המועצה הדתית בעיר עומד על למעלה מ-4.5 מיליון שקלים, כאשר עוד במסגרת שירותי הדת – מעמידה מודיעין אופציה של קבורה אזרחית לתושביה. כמו כן, בעיר פועלים בית הכנסת הרפורמי "מעיין ברוך" ובית הכנס "ידיד נפש" הקונסרבטיבי בתמיכת העירייה וכן בית ספר רפורמי המתוקצב על ידי העירייה. ממצא משמעותי שמשפיע על דירוג העיר שאמנם ממוקמת במקום הראשון בטבלה, אולם לא מקבלת את מקסימום הציון שניתן לצבור במדד, היות ובסוגיית ההפרדה המגדרית עולה כי בבריכה במרכז הספורט העירוני מקנה העירייה הנחה של לפחות 15% לנכנסים בשעות הרחצה הנפרדות. נתון מעודד לעומת זאת עולה מהמדד, וקובע כי העירייה הצהירה שלא עורכת אירועים בהפרדה וכי שלילת תעודות הכשרות לעסקים בעיר על ידי המועצה הדתית נמצאת בפיקוח.

 מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" אורי קידר: "מי שחשב שהכח להכריע בשאלות דת ומדינה נמצא רק בממשלה מבין אחרי שקרא את המדד שהוא טעה בענק. ראשי ערים וחברי המועצות משפיעים בצורה דרמטית על חיי התושבים שלהם, וגם מידת החופש בעיר נקבעת על ידיהם במידה רבה. ראשי ערים אמיצים שמובילים ערים חופשיות הם מגדלור של הנהגה שמחוברת לציבור, לצרכיו ולאמונותיו, ואנו קוראים לציבור לדרוש שינוי בקלפי בכל מקום שזה נדרש. הבחירות הקרובות יכריעו איך העיר שלכם תראה בחמש השנים הקרובות, וכל מי שנשאר בבית נותן כח עודף למי שרוצים להחזיר את ישראל לימי הביניים. חשוב לכם החופש בעיר שלכם? זו האחריות שלכם - לכו להצביע ב-30/10. אף אחת ואף אחד לא יכול להישאר בבית".

נתונים בולטים נוספים במדד:

רמת גן נושקת לבני ברק במידת החופש שלה, ובמחצית מהערים הגדולות – אין קבורה אזרחית. רעננה וכפ"ס מקבלות ציון נמוך במיוחד בתחום התחבורה הציבורית בשבת – אפילו אחרי בני ברק.

באשר לסוגיית תקציבי הדת שנבחנה, עולה כי אילת, אשקלון, רחובות, חדרה ופתח תקוה מדורגות במקום הנמוך ביותר במדד עם תקציבים של מיליוני שקלים מכספי הארנונה, כאשר בתקציב העיר אילת, שאינו מפורסם לציבור באופן קבוע, נמצא כי תקציב התרבות גדל כמעט פי שלוש בשנת 2018 לעומת 2017 (מ-120,000 ש"ח ל-350,000 ש"ח), וזאת לא כולל חצי מיליון שקלים נוספים שהעבירה עיריית אילת למועצה הדתית בעיר לטובת סגירת חובות משנים קודמות

עוד מראה המדד כי במחצית מהערים הגדולות בישראל אין כלל אופציה לקבורה אזרחית, כולל בתל אביב ואף בערים אשדוד ובת ים – שם קהילה גדולה של דוברי רוסית שמסורבים להיקבר בבתי העלמין הקיימים. 

 נתון כמעט גורף העולה מן המדד נוגע לשלילת תעודות כשרות מבעלי עסקים, ומראה כי ברוב הערים המועצה הדתית כלל לא מפקחת על הנושא וכלל לא מתעדת את הנימוקים לשלילת תעודת הכשרות מעסקים בעיר – וזאת בניגוד למאמצים הרבים שמשקיעה בפרסום פומבי על כל עסק כזה שנשללה ממנו תעודת הכשרות

ביחסה של כל עירייה לקהילת הלהט"ב, בחן המדד ראשית את מידת התמיכה של כל עירייה באירועי גאווה בעיר, הן בארגון והן בתקצוב. שנית, האם העירייה מקצה גורם מטעמה שירכז את נושא הלהט"ב בעיר ויהווה כתובת לחבריה, וכן תמיכה בארגוני נוער גאה הפועלים בעיר. בהקשר זה נמצא כי ב-19 מבין 24 הערים הגדולות בישראל התקיימו אירועי גאווה, אולם רק בתשע ערים הייתה תמיכה עירונית באירועים אלה. כמו כן, למעלה ממחצית הערים לא מספקות מענה או תמיכה מטעמם לקהילה הגאה ונציגיה תושבי העיר. מפתיעה במיוחד במדד היא העיר אילת שקיבלה ציון זהה לזה של בית שמש, זמן שנהנית מתיירות ענפה של חברי הקהילה באופן מיוחד.

בסעיף הפלורליזם היהודי במדד, נמצא כי מכוח החוק, הזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי ביהדות אינם מוכרים כזרמי דת, ומכאן שגם מוסדותיהם אינם מוכרים כמוסדות דת בערים השונות. מתוך כך, קיימת אפליה תקציבית מובנית בחוק. העיריות שכן תומכות בקהילות אלה מתקצבות אותן מתקציב התרבות אולם אין לכך כל הכרח. בחדרה למשל, העירייה נמצאת במאבקים מול קבוצת רפורמים בעיר הדורשים הקצאת מבנה שישמש כבית כנסת רפורמי אולם מסורבים פעם אחר פעם ומשכך הקהילה איננה פעילה בעיר.

בנושא של שלילת תעודות כשרות מבעלי עסקים בעיר, ביקש המדד לבחון מאילו עסקים נשללה תעודת הכשרות מאז שנת 2014 ומה היו הנימוקים לכך. מהממצאים עולה כי הרוב המוחלט של המועצות הדתיות המקבלות כאמור מימון מהעיריות ומהמשרד לשירותי דת ומתוך כך גם כפופות להם, עולה כי הרוב המוחלט של המועצות הדתיות לא עמדו בדרישות חוק חופש המידע ולא שלחו נתונים בתירומים שונים דוגמת "פרטיות העסקים", זמן שלא נמנעות מפרסום פומבי מאסיבי ברחבי העיר על כל עסק שנשללת ממנו תעודת הכשרות. כמו כן תעודת הכשרות נועדה לפרסום בבית העסק על כן ברור שמדובר במידע ציבורי. הערים שקיבלו ניקוד על סעיף זה במדד הן הערים בהן המועצה הדתית מפקחת על שלילת הכשרויות בעיר.

עוד במודיעין
כתב לוקאל 22/09/2019
מיזם גרים קרוב
כתב לוקאל 11/08/2019
גינות ראשונות בשכונת נופים
כתב לוקאל 28/07/2019
קמפיין שילוט חניות נכים
כתב לוקאל 15/07/2019
קנס בסך 475 שקלים ניתן לתושב מודיעין על הוצאת גזם שחסם את המעבר להולכי רגל והיווה מפגע בטיחותי
כתב לוקאל 14/07/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
טירוף המונדיאל! (טור אישי)
זוג צבי ארץ ישראלי
כמה מיני צמחים ובע"ח תמצאו בהרצליה?
צעירה נהרגה בתאונת "פגע וברח"
מפריז, לונדון וניו יורק לראשון לציון
מפריז, לונדון וניו יורק לראשון לציון
אלי כהן בביקור לפני כחודש בעפולה עם ראש העיר אבי אלקבץ וחבר המועצה איתי כהן
מדד הערים הידידותיות ביותר לעסקים
יוצאת לדרך
יוצאת לדרך
גאווה לנבחרת הגודו של מקום בלב בראש העין
גאווה לנבחרת הג'ודו של "מקום בלב" בראש העין
הטיול הגדול