מודיעין

אוסף חרקים במקום אוסף בולים...

משרד החקלאות תפס חבילה ובה עשרות סוגי חרקים שהוברחו מצרפת והיו בדרכם לתושב מודיעין

כתב לוקאל 19/11/2018
חרקים שנתפסו במשלוח (צילום: משרד החקלאות)

משרד החקלאות עצר חבילה ובה עשרות סוגי חרקים שהוברחו מצרפת. החבילה, שמקורה ב"יבוא אישי", הגיעה מצרפת, ונפתחה לצורך ביקורת שגרתית. בחבילה, התגלו 15 קופסאות פלסטיק סגורות המכילות עשרות סוגי חרקים ורבי רגלים ממינים שונים. ההשערה היא כי מי שהזמין את החבילה הוא בעל אוסף פרטי של חרקים, אשר ניסה להבריח את החרקים ללא בדיקה ואישור משרד החקלאות.

האיש, תושב מודיעין, הבריח את החרקים במסווה של הצהרה כי החבילה היא "מתנה" המכילה צעצועים, ללא בקשת אישור ממשרד החקלאות. בנוסף, הוסיף חטא על פשע כאשר ביקש מחברת הבלדרות, באמצעותה הביא את החבילה, לשלוח את המשלוח ישירות אליו ללא אישורי המשרד. כנגד האדם נפתחה חקירה.

על פי חוק הגנת הצומח, חל איסור על יבוא בעלי חיים חסרי חוליות חיים לרבות חרקים, ללא אישור מראש של משרד החקלאות. כניסת חרקים ללא בדיקה ואישור, עלולה להחדיר נגעים בעלי פוטנציאל לגרימת נזק בלתי הפיך, לצומח ולחקלאות במדינת ישראל וכן לתחלואה בבני אדם ובצמחים. למין חדש ש"עושה עלייה" לישראל אין אויב טבעי בשרשרת המזון. במקרים כאלה, החרקים מתרבים ללא יכולת טבעית לשלוט על האוכלוסייה. התוצאה – אוכלוסיית חרקים אשר "אוכלת אך אינה נאכלת", הגורמת נזק בלתי הפיך. כך לדוגמה, פגיעה בצמחיית הבר עלולה להתבטא בהכחדת מיני צמחים מקומיים. בעלי חיים, ציפורים וחרקים מקומיים, החיים על מינים אלה לא יכולים להתקיים והם נעלמים. מכאן שחדירת מין חרק חדש עלולה לגרום נזק אקולוגי בלתי הפיך שלא ניתן להערכה. יבוא בעלי חיים ללא תעודות בריאות אסור גם הוא בשל בריאות הציבור - מחלות שיכולות לעבור בין בעלי חיים ובין בעלי חיים לבני אדם.

 

 


 

עוד במודיעין
חשבנו שיעניין אותך גם...
בת שנתיים וחצי מחדרה בלעה צבר מגנטים
בקשה לתביעה ייצוגית נגד העירייה
בוטל אירוע לגברים בלבד בחוף הנפרד
נותנים מעוף לעסקים
נותנים מעוף לעסקים
מי הצית את השמורה?
יבוטל הפטור מהיטל השבחה בפרויקט מתחם אילת
מכרז לדירות להשכרה ארוכת טווח
גן המדע של אילת