גליל מערבי

נדחתה תביעה נגד עיריית עכו

בית המשפט דחה את תביעתו של ישראל בן עזרא נגד עיריית עכו בעניין פסל "הגולש" וקבע כי לבין עזרא זכות יוצרים על הפסל

כתב לוקאל 13/06/2018
העתירה נדחתה (תמונה להמחשה iclipart)

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה דחה לאחרונה את תביעתו של ישראל בן עזרא נגד עיריית עכו וקבע, כי זכות היוצרים בפסל "הגולש" הייתה של העירייה, וכי כל הפעולות שביצע בקשר לפסל – היו במסגרת עבודתו בעירייה. בית הדין חייב את בן עזרא בהוצאות משפט בסך 5000 שקל. את העירייה ייצגה היועמ"ש עו"ד כנרת הדר.

התביעה הוגשה לאחר שפסל הגולש שהוצב בכיכר קציני ים הוסר מהמקום ואוחסן ליד תחנת השאיבה, שם מאוחסנים מכולות אשפה חדשות של העירייה. במסגרת התביעה ביקש בן עזרא לקבל לידיו "צו מניעה קבוע האוסר על העירייה לפגוע ביצירה" וכן צו עשה להחזרת הפסל למקום בו היה. לחילופין ביקש בן עזרא לקבל לידיו את הפסל וכן פיצוי בסך 100 אלף שקל משום "פגיעה בכבודו ובשמו הטוב כיוצר הפסל".

במהלך הדיון נטען בין השאר, כי לבן עזרא יש זכות מוסרית ואישית על הפסל והסרתו ממקומו והשלכתו בין פחי האשפה באתר של העירייה הפכה את הפסל לחסר כל חשיבות וערך. עוד נטען, כי גם אם לעירייה הייתה זכות להסיר את הפסל ממקומו, לא הייתה הצדקה לאופן בו הוסר. מנגד, טענה העירייה, כי הזמנת פסל הגולש מהחברה המבצעת בוצעה על ידי בן עזרא במסגרת תפקידו כעוזר בכיר לראש העירייה. עוד נטען, כי בן עזרא לא יצר את הפסל בעצמו, אלא רק הגה את הרעיון להצגת פסל בדמות גולש בכניסה לעיר בהסתמך על תמונות מצולמות שמקורן באינטרנט, כך שאין הוא בעל הרעיון המקורי באופן המקנה לו זכות כלשהי בפסל או בתכנונו. עו"ד הדר ציינה, כי בן עזרא הטביע את שמו על הפסל על דעתו וללא קבלת רשות מהעירייה ואין בכך כדי להקנות לו זכות יוצרים בפסל שהוזמן ומומן על ידי העירייה. עוד נטען, כי התובע נעדר כל הכשרה או השכלה אומנותית רלוונטית, וכי רמתו האומנותית של הפסל הייתה נמוכה. כמו כן, גם לאחר שפרסמה העירייה מכרז בעיתונות הארצית למכירת הפסל לא הוגשו כלל הצעות לרכישתו.

"החלטת העירייה להזיז את הפסל ממיקומו בכיכר התקבלה בסמכות, בסבירות ומשיקולים ענייניים ומקצועיים והוא הועבר לאתר אחסנה כשלב ביניים. לא היה על העירייה לקבל לשם כך את רשות התובע, ולא היה עימו שום הסכם המחייב זאת או מקנה לו זכות אחרת ביחס לפסל", קבע בית הדין בפסק הדין. עוד נקבע: "לו היה התובע מתנהל בדרך אחרת, יתכן שיכול היה למצוא פתרון אחר לפסל שחפץ ביקרו, ברם נסיונו להכתיב לעירייה כיצד לנהוג בפסל, שבוצע במסגרת עבודתו, הוא שתרם, לא מעט, להתארכות ההתדיינות ולהבאת הפסל למצב אליו הגיע, ברבות הימים. ללוא כן, היתה נחסכת עגמת נפש מכל המעורבים".

 

עוד בגליל מערבי
מיכאל פרוסמושקין 20/04/2019
מיכאל פרוסמושקין 13/04/2019
מיכאל פרוסמושקין 24/02/2019
כתב לוקאל 06/01/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
שני פצועים כתוצאה מפיצוץ במרינה בהרצליה
הרב הראשי לישראל הרב לאו מבקר בטכנודע
הרב הראשי לישראל הרב לאו מבקר בטכנודע
המנצח
המנצח
חגיגה של דמוקרטיה
חגיגה של דמוקרטיה
ימי שישי החדשים בשרונה מרקט
ימי שישי החדשים בשרונה מרקט- "שישי חקלאי"!
נטע אלחימסטר חגגה אמש 25
נטע אלחימסטר חגגה יום הולדת 25
פסח בין כוכבים
פסח בין כוכבים
על מסלול ההרצה