פתח תקווה

אמרו לא לתוכנית מתחם אלקו

הוועדה המקומית רמת השרון דחתה את תוכנית הבנייה במתחם אלקו. התוכנית תידון בחודש מאי בוועדה המחוזית שתחת סמכותה היא נמצאת. לדיון קדמה בקשת האופוזיציה שראש העירייה, שמכהן כיו"ר הוועדה המקומית, יפסול עצמו מעיסוק בפרויקט בעקבות תחקיר בנושא שפורסם בידיעות אחרונות. גרובר דחה את הפנייה ואת הטענה לניגוד עניינים לכאורה מצדו

שרון יונתן 26/04/2018
מתחם אלקו. הוועדה המחוזית תקבע צילום: אלן שיבר

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה דחתה השבוע את תוכנית הבנייה של חברת "קנדה ישראל" במתחם אלקו, בחלקה הדרומי מזרחי של העיר, הידועה גם בשם "רמת השרון החדשה" וזאת בדיון שנערך לפני שהתוכנית תידון בוועדה המחוזית במהלך חודש מאי מאחר שהיא בסמכותה.

לדיון קדמה פנייה של תשעת חברי האופוזיציה לראש העירייה אבי גרובר, המכהן גם כיו"ר הוועדה המקומית, באמצע השבוע שעבר וזאת בעקבות תחקיר שפורסם בעיתון ידיעות אחרונות.

חברי האופוזיציה כתבו לגרובר: "לאור הפרסומים האחרונים בעיתון ידיעות אחרונות ודה-מרקר, המטילים צל כבד וחשש אמיתי לדיבור בכפל לשון מצדך, האחד בקרב מקורביך פעילי מפלגת הליכוד, והשני 'דיבור לפרוטוקול' בהתייחסות לפרויקט 'קנדה ישראל' המתוכנן במתחם אלקו, אנו, תשעה חברי מועצה החתומים מטה, קוראים לך לפסול עצמך מעיסוק בפרויקט. הבאת נושא זה לדיון מחודש והצבעה נוספת אודותיו, בוועדה המקומית לתכנון ובנייה ב-22 באפריל תהיה בחזקת דיון והצבעה עם הטיה פוליטית ברורה מצידך. זוהי דוגמה נוספת לשיקול דעת לא ענייני, המאפיין חלק לא מבוטל מההחלטות שלך בתחום תכנון ובנייה. לפיכך, אנו קוראים לך לפסול עצמך מהשתתפות בדיון בפרויקט זה ובכך אולי אנו תורמים לך תרומה נכבדה לשמור על מנהל תקין".

כשדרשו חברי המועצה את התייחסותו של גרובר לבקשה בישיבת הוועדה המקומית שהתקיימה ביום ראשון הוא אמר כי הוא בדק את הנושא, כי אין הוא נמצא בניגוד עניינים וכי פיו ולבו שווים ואין בכוונתו להשעות את עצמו מהדיון.

מדובר בתכנית בנייה גדולה, התחומה בין הרחובות הנביאים החרושת, כביש 4, כביש 5, הכוללת בתוכה בניית מבני מגורים ומבני תעסוקה ומסחר גבוהים. בסוף חודש יוני 2017 התוכנית נדונה בוועדה המקומית ונדחתה עקב מספר סיבות: אי התאמה לתוכנית הכוללנית, התוכנית נעדרה התניות להיתרים ואינה קובעת שלביות ביצוע בדגש על נושאי תחבורה ותשתיות, היקף גובה וצפיפות המוצעים בבינוי חריגים מאוד לסביבה (2,000 יח"ד ומגדלי מגורים עד 45 קומות), חוסר של שטחי ציבור, חוסר של שטחים פתוחים, חוסר התאמה לסביבה.

לאחר שנדחתה התוכנית היא שונתה בחודשים האחרונים וכעת עומדת על 1,097 יח"ד במבנים של עד 20 קומות ומבני מסחר ותעסוקה בהיקף של 400 אלף מ"ר במבנים שיגיעו עד 39 קומות בשטח הקרוב יותר לכביש 4.

מחלקת ההנדסה קבעה בהמלצותיה כי למרות שהתוכנית המוצעת מוסיפה היקפים משמעותיים ביותר של מגורים, תעסוקה ומסחר היא אינה מספקת את המענים הנדרשים בתחום התשתיות תחבורה ושטחי ציבור. עוד נקבע כי נספח התחבורה אינו מפורט כנדרש בתוכניות מסדר גודל זה וכי חסרה התייחסות לכניסות ויציאות בתוך המתחם, מרתפי חניות, מספרי חניות ונתיבי תחבורה ציבוריים.

המלצת הצוות המקצועי במחלקת ההנדסה לוועדה המקומית הייתה לדחות את התוכנית במתכונתה הנוכחית לאור הערות הבדיקה הנ"ל בנושאי תחבורה, סביבה, פרוגרמה לצורכי ציבור והערות כלליות.

מרבית חברי המועצה קיבלו את המלצות הצוות המקצועי והתנגדות לתוכנית הובעה ברוב קולות, אבל כאמור דיון בוועדה המחוזית יתקיים במהלך חודש מאי.

 תוכנית מגלומנית

 חבר המועצה גיא קלנר הסביר מדוע הוא התנגד לתוכנית: "מדובר בתוכנית גדולה ומגלומנית שלא טומנת בחובה פתרונות תחבורתיים כמו הסעת המונים. התכנית תגרום לקטסטרופה תעבורתית במקום שכבר יש בו בעיות. אי אפשר לאשר תוכנית כזאת. על העירייה להיערך לכל תסריט, ובמידה והוועדה המחוזית תחליט לקדם את התוכנית, עלינו להמשיך לוועדה ארצית, ואם יהיה צורך אז גם לעתור לבית המשפט. המאבק בתוכנית הזו חייב להיות עקרוני וכזה שממחיש את הנחישות שלנו בכל הקשור לעצמאותה התכנונית של העיר. לא להירתע, ולנהל אותו עד איפה שצריך".

חבר המועצה עידן למדן אמר: "התוכנית הנדל"ניסטית המוצעת למתחם 'אלקו' רעה מאוד, לא 'במתכונתה הנוכחית' אלא בכלל. זו תוכנית שתשנה לתמיד את אופייה של מורשה בפרט ורמת השרון בכלל, ולרעה. תוכנית שתפגע אנושות ביכולת לחזק מבנים בעתיד או לעודד התחדשות עירונית באזורים הזקוקים לכך בשל זכויות היתר שלה. לצערי, בשום שלב לא ניתן הסבר מניח את הדעת או שינוי נסיבות מהותי לרצון היזמים לרבע את הזכויות הקיימות בתוכנית התקפה ולא ניתנה כל הצדקה לשינוי במתחם זה. עניין זה עלה בוועדה הקודמת ונדרש גם כעת".

ראש העירייה, אבי גרובר, מסר בתגובה: "הוועדה המקומית בראשותי דחתה אתמול באופן נחרץ את התוכנית הגרנדיוזית והמגלומנית במתחם אלקו שבמורשה. החלטה חשובה זו, שנעשית מתוך ראייה שקולה ואחראית ביחס להתפתחותה של רמת השרון, היא הסיבה המרכזית מדוע נאבקתי לשוב ולכהן כיו"ר הוועדה המקומית. התשתיות כיום בעיר אינן מתאימות וערוכות להקמת מתחם מגורים באזור זה וכן למתחם תעסוקה של 5 מגדלים בני 35 קומות הצפוי לאכלס 15 אלף מועסקים מדי יום. משמעותה של תוכנית זו היא עומסי תנועה חסרי תקדים, צפיפות ופגיעה אנושה באיכות חייהם של התושבים מסביב וגם של אלה שיגורו ויעבדו במתחם עצמו. לא בכל מקום ולא בכל שטח ניתן לקדם בנייה, בטח לא בהיקפים כאלה, ובכל מקרה זאת רק לאחר היערכות ראויה מבחינת תשתיות. עכשיו גם ברור מה הניע חברי אופוזיציה כאלו ואחרים, בראשות יו״ר הוועדה המודח, שטען בישיבה בתוקף שאין מקום לדון בתוכנית וכי יש לאפשר את קידום הבנייה במתחם בצורה כזו או אחרת. מדובר בשטח שאושרה לגביו תוכנית לפני לא יותר מדי שנים ואת התוכנית הזו נכבד. כך או אחרת, אני אמשיך לקדם את התפתחותה של רמת השרון באופן אחראי ושקול, המשרת בראש ובראשונה את טובת התושבים וצרכי העיר, וללא התייחסות לאינטרס כזה או אחר".

מחברת קנדה ישראל נמסר בתגובה: "חשוב להדגיש שהתכנית הגיעה לדיון בוועדה המקומית כחלק מעדכון בלבד שדרשה הועדה המחוזית. אין לוועדה המקומית שום סמכות לדחות את התוכנית אלא רק להגיש התנגדות בהליך התנגדויות. התוכנית מתואמת מול הוועדה המחוזית ומתקדמת. אנו מקדמים את התוכנית ומקווים שהיא תופקד בוועדה המחוזית עד סוף השנה".

 


 

עוד בפתח תקווה
חשבנו שיעניין אותך גם...
עצומה להשארת הצגות אחה"צ
מסורת של תרומה
מסורת של תרומה
בת ים חוגגת עצמאות
בת ים חוגגת עצמאות
תלונה: העירייה אינה אוכפת חניה של כלי רכב כבדים ברחוב יבניאלי
אלפי יח"ד ייבנו בכפר יונה
נדחתה עתירת יגאל הררי
לראשונה: צנתור בהכוונת IVUS עבור מחלות של ורידי האגן
לראשונה: צנתור בהכוונת IVUS עבור מחלות של ורידי האגן
הרפתקה בחלל