פתח תקווה

כל כלה

אביחי אלקובי, וחן אופיר, שעובדים לפרנסתם בתחום הנדל"ן, הקימו ומפעילים בהתנדבות סלון כלות חברתי, שמציע שמלות כלה, חליפות חתן ובגדים למשפחות הכלה והחתן, במחיר שווה לכל נפש או ללא כל תמורה

אביבית פרקש 25/09/2018
כל כלה
אלקובי ואופיר על רקע השמלות (צילום: אלן שיבר)

כשיוקר המחייה מאיים על כולם, וכשאפילו חתונה יכולה להביא לפשיטת רגל, יש מי שחושב ומוכן לעזור גם בזה. מסבר, שאחד מסלוני הכלות הגדולים והפעילים בארץ הוא דווקא מיזם חברתי. קוראים לו "כל כלה", הוא ממוקם ברחוב הסדנא 8 בפתח תקוה, ומפעילים אותו שני מתנדבים סדרתיים שבין עבודה, משפחה וילדים מוצאים זמן להלביש את משפחות הכלה והחתן מכף רגל ועד ראש במחיר סמלי של 800 שקל.

"אנחנו מציעים חבילה הכוללת שמלת כלה, הינומה, נעליים, חליפות חתן, שמלות ערב לבנות המשפחה, תכשיטים, אוהל חינה, כריות לטבעות וסלסלאות לפרחים", מפרט אביחי אלקובי (44) מפתח תקוה, איש נדל"ן המתמחה בפרויקטים של התחדשות עירונית. "מי שיכול לשלם משלם, ומי שאין לו לא משלם כלום".

"אנחנו סלון הכלות הגדול ביותר בארץ", מוסיף חן אופיר (44) מאלפי מנשה, מנהל מגזר בחברת מימון נדל"ן. "מגיעות אלינו שבע-עשר כלות ביום ואנו מחזיקים 4,400 שמלות כלה ועוד מאות פריטים אחרים. אנחנו קונים קולקציות שלמות בהנחה ממעצבים ואחרי שלוש פעמים של שימוש תורמים אותן".

מי מגיע אליכם?

חן: "מגיעים אלינו מכל הארץ, דתיים וחילוניים, מהפריפריה ומהמרכז. יש משפחות מעוטות יכולת אבל יש גם הרבה כאלה שפשוט רוצים לחסוך אלפי שקלים".

"הפרויקט הזה מיועד לכולם ולא רק עבור מעוטי יכולת", מוסיף אביחי. "אנחנו לא בודקים בציציות של אף אדם שמגיע אלינו אלא אם כן הוא אומר בפירוש שאין לו כסף".

"ההתנדבות באופי שלי"

חן ואביחי הכירו דרך עבודתם בתחום הנדל"ן ולאחר שנוצר ביניהם קשר עסקי נדהמו לגלות שלשניהם יש את אותו "תחביב" – להתנדב, לעזור ולתרום. מה שנתפש אצל אחרים כאלטרואיזם אצלם זה דרך חיים.

"מזמן הפסקתי להרגיש פראייר ולריב עם עצמי", מודה חן. "קיבלתי את העובדה שזה פשוט באופי שלי. תמיד הייתי הראשון לסדר והאחרון לאסוף כיסאות. כנער, התנדבתי במד"א, מכבי אש וילדים אוטיסטים. עבדתי עם ילדים ונוער, אני חבר בכל הוועדים ומשפץ דירות לנזקקים".

אביחי: "תמיד עסקתי בהתנדבות וזה ממכר וטבוע בי. היום אני מסתכל על זה כעל עוד עבודה שרק לא משלמים לי עליה וזאת מבחינתי אותה רמת מחויבות. לשמחתי אשתי מאפשרת לי לעשות את זה ולפעמים גם באה לעזור בסידור השמלות. אני לא אדם דתי אבל דתי בלב".

חן: "אני חובש כיפה וציציות כ-15 שנה ומלמד את הילדים ביישוב לחידון התנ"ך. לפני כשבע שנים מישהו נתן לי תפילין ישן בבית כנסת והתחלתי להעביר את זה הלאה. היום יש לנו גם מיזם של גמ"ח תפילין, שזאת הוצאה חשובה אבל גדולה. אנחנו אוספים תפילין רק מאלה שקנו חדש והישן נשאר להם בבית בלי שימוש. את התפילין אנחנו נותנים לסופר סת"ם שבודק שהם כשרים ושהקלפים תקינים. אנחנו תופרים אותם מחדש, מחליפים רצועות שמים בתיק עם טלית ויוצרים מארז מחודש".

ועל זה אתם גובים כסף?

"האנשים שמטפלים בתפילין מחייבים בתשלום רק על החומרים. אין לנו עניין לקחת מאנשים כסף אבל אם אני רואה שהמשפחה יכולה, אני נותן להם "חזקה" ולוקח סכום סמלי של מאה-מאתיים שקל. לפעמים חסר תפילין אשכנזי ואז אני שולח וואטסאפ בקבוצות שונות של חברים, אוספים כסף וקונים".

 זה לא בגדים- זה אנשים

חן מספר שכך גם החל המיזם של "כל כלה". "היו שניים-שלושה מקרים של חתונות של משפחות מעוטות יכולת שבהם אני נתתי תפילין ואביחי את השמלה והחלטנו לשלב את הדברים יחד. לשנינו יש גם קבוצות של שיפוצים שעוזרות לזקנים עריריים. זה היה מאוד מפתיע עבורי לגלות שיש אדם שלא הכרתי ויש לנו מסלולי חיים דומים של התנדבות".

אביחי: "שיפצתי פעם דירה למישהו שבתמורה הרשה לי להשתמש בנכס. התלבטתי מה לעשות עם זה והחלטתי על סלון כלות חברתי. אני עוסק בפעילות חברתית הרבה שנים ויש הרבה נישות בתחום– חיילים בודדים, קשישים, ניצולי שואה, מוגבלים ונכים אבל כלות וחתנים הייתה נישה חדשה עבורי. זה התחיל כמשהו קטן חביב וגדל כל פעם עוד קצת עד שהפך להיות מפעל".

פעילות ההתנדבות של השניים משולבת לחלוטין בחייהם, והם מעידים שאין להם שעות נפרדות לעבודה או למשפחה. גם כשהם עוסקים בפעילות חברתית הם לרגע לא מפסיקים להיות אנשי עסקים. ב"כל כלה" כל מספר מחושב, כל פריט מקוטלג וכל תנועה נרשמת.

"עד עתה סיפקנו 149 זוגות תפילין ו-10,080 שמלות כלה", שולף חן את הנתונים, "וזה נכון לאתמול בערב. אנחנו יודעים בדיוק על כל שמלה כמה פעמים השתמשו בה וכל חודש קולטים קולקציה חדשה ומסדרים אותה".

חן ואביחי הם אמנם שני גברים שעובדים בתחום הנדל"ן, אבל מבלים שעות ארוכות בינות לאלפי שמלות לבנות-לבנות, עמוסות מלמלות, סרטים ופרחים. גם קהל היעד, כלות צעירות ונרגשות, לא בדיוק דומה לאנשים שאיתם הם רגילים לעבוד.

איך אתם מתמודדים עם כל השיגיונות של הכלות לעתיד?

חן: "פועלות אתנו עוד 7 מתנדבות והן אלה שמתאימות את השמלות לכלות אבל אחרי כל כך הרבה כלות שעברו אצלנו הרמה המקצועית של השרות מאוד גבוהה. יש לנו את היכולת לזהות את הכלה ולהתאים לה את מה שהיא רוצה ולהגיע לפריט הייחודי לה בלי לבזבז זמן. הכל מסודר לפי גדלים ומידות ואחרי כשעה וחצי – שעתיים מסיימים אתה והיא מרוצה".

אביחי: "ההתנדבות תמיד נשארת בתחום של אנשים. אנחנו גם דואגים למוצרי מזון לקראת החגים וזה עדיין לא אומר שאנחנו מתעסקים באוכל. בסופו של דבר זה לא בגדים – זה אנשים".

 

 


עוד בפתח תקווה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הפוליטיקה של הרצליה
הפוליטיקה של הרצליה
הדוגמנית עומר נודלמן רצה למיליון
הדוגמנית עומר נודלמן רצה למיליון
לוחמי אש ביצעו פעילות הסברתית במוסדות חינוך
מהפכה דיגיטלית בעיריית רמה"ש
סירה נתקעה מול חופי הרצליה - שלושה חולצו במצב של תשישות
קרון לממכר מזון יוצב בפארק רעננה
קרון לממכר מזון יוצב בפארק רעננה
עסקים קטנים בשכונה הירוקה
"עסקים קטנים בשכונה הירוקה"
שעת חינוך