קרית גת

ב(ע)ין השורות

חג הסוכות – סוכה אחת גדולה

הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/09/2018
ב(ע)ין השורות

לאורך לוח השנה היהודי פזורים חפצים שונים: בראש השנה אנו תוקעים בשופר, בחג הסוכות אנו בונים סוכה; בשמן נשתמש כדי להדליק את החנוכייה בחנוכה, ואילו בפסח נאכל מצה, וכן הלאה.

מטבע הדברים, על החפצים להיות בגודל מסוים. כיסא בגובה 3 ס"מ לא יכול להיות כיסא (אי-אפשר לשבת עליו), אך גם כיסא בגובה 30 מטר לא יתאים לתפקידו. לפיכך, ספרי ההלכה היהודיים מלאים בהוראות מפורטות: הכמות המינימאלית של מצה אותה יש לאכול בפסח לצד הגובה המקסימאלי של החנוכייה.

לספרי ההלכה יש הרבה מה לומר על בניית הסוכה. הסוכה אמורה לשמש "מקום מגורים ארעי" בה אנו מתגוררים במהלך חג הסוכות, וכדי להתאים להגדרה זו היא לא יכולה להיות נמוכה מדאי – סוכה נמוכה מ-10 טפחים (81.7 ס"מ) תהיה פסולה, שכן היא לא מקום מגורים אלא משטח זחילה. סוכה גבוהה מדאי, למעלה מעשרים אמה (9.6 מטרים) תהיה אף היא פסולה, שכן היא לא עונה להגדרת מקום מגורים עראי. החלקים במסכת סוכה העוסקים בנושאים אלו נראים לקוחים מתוך מדריך "עשה זאת בעצמך" ולא כל-כך כמו טקסט דתי.

ומתוך המדריך הפרטני הזה נעדר פרט אחד: אורכה ורוחבה של הסוכה. ניתן לבנות סוכה בגודל עיר, מדינה או אפילו יבשת שלימה והסוכה תהיה עדיין כשרה.

את הסיבה לכך שואב התלמוד מפסוק בחומש העוסק במצוות הסוכה. כך נאמר בפסוק (ויקרא כג, כד): "בסוכות תשבו שבעת ימים; כל האזרח בישראל ישבו בסוכת". שימו לב כי הפסוק מאיית את המילה "סוכת" ללא וא"ו, שמשמעותה גם סוכה אחת. מכאן לומד התלמוד כי "ראויים כל ישראל לישב בסוכה אחת".

הרבי מליובאוויטש מסביר כי רעיון זה עומד במרכז חג הסוכות. לכל חג רעיון יחודי משלו. חג הפסח מלמד אותנו על החירות; חג השבועות על התורה והחוכמה, וכן הלאה. הרעיון המרכזי של חג הסוכות הוא האחדות, ואחדות זו מתבטאת במצוות החג – הן בנטילת ארבעת המינים, והן בבניית הסוכה. הסוכה, בה ראויים לשבת כל עם ישראל, פתוחה לכל אחד, לכל יהודי מכל רקע שהוא.

זוהי הסיבה לכך שלא נקבעו גבולות למידת ארכה ורוחבה של הסוכה. סוכה גדולה ורחבה היא הסוכה הטובה ביותר שיכולה להיות.

כמובן, אנו בונים סוכות קטנות יותר בהתאם לתקציב ולשטח העומד לרשותנו. אך תהיה מידת הסוכה אשר תהיה, עלינו לוודא כי היא תעמוד בקריטריון חשוב זה ותהיה סוכה "גדולה", פתוחה ומסבירת פנים לכל יהודי

עוד בקרית גת
הרב אליהו שדמי, מנהל חב"ד רעננה 20/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 02/12/2018
אתר לוקאל 28/11/2018
אתר לוקאל 19/11/2018
חשבנו שיעניין אותך גם...
הבן, המתמחה ואי ידיעת החוק
"הבן, המתמחה ואי ידיעת החוק"
תאונה קשב בכביש 92
צעירה בת 21 נהרגה בתאונה בכביש 92 סמוך לצומת עין גב בכנרת
PAULANER Oktoberfest Bier Festival
ראש עיריית הרצליה משה פדלון עם מנכל אדם טבע ודין עמית ברכה וסגניתו תמי גנות
הרצליה חותרת לשמירה על הסביבה
גבר נורה בחוף ביפו
עוגות גבינה לכל השנה
לא רק בשבועות: עוגות גבינה מוצלחות לכל השנה
100 שנה להולדתו של הסופר האיטלקי-יהודי והכימאי פרימו לוי
100 שנים להולדתו של פרימו לוי
פתחו ערוץ