קרית גת

רז אחי הגדול הקטן

"רק כשנכנסתי לקרמבו, הבנתי שהילדים לא סתם רעים לרז, הם פשוט לא מספיק מודעים לצרכים מיוחדים ולא יודעים מה זה בכלל אוטיזם. פגשתי פה בני נוער מיוחדים שיודעים לאהוב ולקבל כל אחד ורוצים לשנות"

כתב לוקאל 03/06/2019
נועה ורז
צילום באדיבות "כנפיים של קרמבו" קריית גת

נועה ורז הם אחים ופעילים ביחד בסניף קריית גת של 'כנפיים של קרמבו', תנועת הנוער לצעירים עם ובלי צרכים מיוחדים. נועה, בת 17.5 היא אחותו הקטנה של רז בן ה- 20. היא  קוראת לו אחי הגדול הקטן. "אחי הגדול רז נמצא על הרצף האוטיסטי" משתפת נועה. "מאז שאני זוכרת את עצמי הוא חלק בלתי נפרד משגרת החיים שלי. ההורים שלי התרגשו כשהייתי בת שלוש והמצב הזה גרם לי לחשוב אחרת ולראות את העולם מנקודת מבט שונה ובוגרת יותר, גם בתור ילדה קטנה. בתקופת הגן תמיד השוואתי את עצמי ואת משפחתי למשפחות אחרות ורציתי אח בוגר שיגן עלי, ואבא ואימא שחיים יחד באותו הבית.

אני ורז למדנו באותו בית ספר יסודי. זאת הייתה תקופה לא פשוטה בשבילי. רז נמצא בתפקוד גבוה, הוא עצמאי ברוב הדברים שהורגל מהבית ויש לו יכולות זיכרון ודיבור שאי אפשר להתעלם מהן. למרות זאת, ידעתי שילדים יהיו שיפוטיים כלפיו והרגשתי שאני רוצה להגן עליו מכל רע. הבנתי, שלמרות שהוא מבוגר ממני בגיל, האישיות שלו היא של ילד קטן פגיע, בוטח ותמים. לקחתי על עצמי את התפקיד של האחות הבוגרת ונשבעתי לשמור עליו שלא ייפגע.

בכל בוקר נכנסנו ביחד בשער בית הספר, ונפרדנו לכיתות הלימוד. זו הייתה תקופה שהילדים צחקו עליו, הקניטו אותו ובודדו אותו חברתית בגלל התמימות שלו, והדברים ישר הגיעו לאוזניי. לקחתי את זה ללב וכעסתי עליהם כל כך.

אני זוכרת שבכל פעם מחדש שאלתי למה הילדים כל כך רעים? רק כשנכנסתי ל'כנפיים של קרמבו', הבנתי שהילדים לא רעים, הם פשוט לא מספיק מודעים לצרכים מיוחדים ולא יודעים מה זה בכלל אוטיזם. פגשתי פה בני נוער מיוחדים שיודעים לאהוב ולקבל כל אחד ורוצים לשנות.

אז איך הגעת ל'כנפיים של קרמבו'? אנחנו שואלים את נועה: "כשהייתי בכיתה י הגיעו אלינו לתיכון נציגים מכל מיני ארגוני התנדבות בעיר, על מנת לגייס אותנו במסגרת מחויבות חברתית. לא אשכח בחיים את הרגע שצפיתי בסרט המרגש שהקרינו בני הנוער, נציגי 'כנפיים של קרמבו' שבמהלך השנים הפכו לחברי הטובים ביותר. ראיתי שם נערה עם גב עקום שסיפרה את הסיפור שלה ועד כמה היא הייתה אבודה ולא שייכת, עד שהצטרפה לתנועת נוער מיוחדת כזאת, עם שם מצחיק 'כנפיים של קרמבו', ואיך פתאום מצאה מסגרת חברתית אחרת, לא שיפוטית ושמחה, שפעילים בה ב-י-ח-ד ילדים ובני נוער עם ובלי צרכים מיוחדים,  ואיך מאז חייה השתנו לטובה. הזלתי דמעות וידעתי שזה המקום שמושך אותי אליו.

הלכתי לפעולת חשיפה ופשוט התאהבתי. מאז אני מאוהבת בקסם שנעשה שם כל שבוע מחדש. עשרות חברים, עם ובלי צרכים מיוחדים שחווים רגעים קטנים של הישגים גדולים.

בשנה הראשונה חנכתי את רפאל ילד מקסים בן 10, עם שיתוק מוחין והקשר שנוצר בנינו היה כל כך מיוחד שאין לי באמת דרך להסביר את זה במילים. רפאל לימד אותי משהו שלקחתי איתי לחיים. בזכותו למדתי שתקשורת יכולה להתבצע גם ללא מילים. בשנה השנייה נהניתי מהדרכת חניכים בקבוצה הצעירה בסניף. והיום, בשנה השלישית שלי, אני מאוד גאה להיות מרכזת הסניף.

אני חושבת שיש משמעות ענקית לבית שבו רז ואני גדלנו. בית שבו אימא העשירה את עולמינו בהרבה תחומי עניין, ובמיוחד דאגה שרז ייחשף לכל דבר שיכול לקדם אותו. הוא השתתף ברכיבה על סוסים, הלך לשחייה טיפולית, ביקר אצל מומחים רבים אבל מה שהיה חשוב לה לא פחות הייתה השמירה על הערכים על פיהם גדלנו. היא תמיד אמרה לנו שנהיה גאים במי שאנחנו ושהלב שלנו תמיד יהיה פתוח לקבל את השונה מאתנו.

רז נכנס מיד אחריי ל'כנפיים של קרמבו', וכמוני הוא מיד נדבק ב"קסם הקרמבואי". הוא  מצא לו  מקום נוסף שהוא יכול לקרוא לו בית. נוספו  לו המון חברים ובכלל אני מאושרת להסתכל עליו מהצד ולראות את החיוך הענק והשמחה שבלב שלו בכל פעולה מחדש. אין ספק שהוא עבר תהליך העצמה משמעותי והכיר הרבה חברים שאוהבים אותו בלי תנאים. אבל מה שהכי ממלא לי את הלב היא העובדה שהשנה, רז הפך להיות בעצמו חונך משולב! והפעם ה-ו-א זה שאחראי על מישהו אחר. ה-ו-א זה שידאג שאותו אחד אף פעם לא ירגיש לבד ותמיד תמיד יהיה מוקף בחברים ובאהבה. כששאלתי את רז לאחרונה מה זה קרמבו בשבילו הוא ענה לי ללא היסוס את התשובה הכי משמעותית ומרגשת: "בקרמבו אני מרגיש מישהו אחר, מישהו שאני יותר אוהב להיות. בקרמבו אני מרגיש שאני יכול להיות מי שאני באמת, בלי שיתייגו אותי או ישפטו אותי לפי סטיגמות או דעות קדומות. אני מרגיש שסוף סוף חזרתי הביתה"

אז אני נועה הדרי, מרכזת סניף 'כנפיים של קרמבו' בקריית גת וזהו סיפור האהבה שלי ל'כנפיים של קרמבו'.

הכותבת היא נועה, 17.5, מרכזת סניף קריית גת, בתנועת הנוער 'כנפיים של קרמבו'.

סניף קריית גת של 'כנפיים של קרמבו' הוקם בנובמבר 2013 בעזרת הסוכנות היהודית ושותפות שיקגו-קריית גת- לכיש.

עוד בקרית גת
חשבנו שיעניין אותך גם...
מרוץ הלילה LIGHT RUN IKEA BEER SHEVA
מרוץ הלילה LIGHT RUN IKEA BE'ER SHEVA
חשודה לא הובאה בזמן לביהמ"ש – המשטרה תשלם
חנוכת המועדון בגבעת אולגה
נפתח מועדון לוותיקי העדה האתיופית בגבעת אולגה
מתחילים קדנציה
עיריית כפס ונציגי השכונות הירוקות נגד מפעל בראון
עיריית כפ"ס ונציגי השכונות הירוקות נגד מפעל בראון
אשה נפצעה בינוני בבני ברק
2 מכשירי דפיברילטור של מד"א הוצבו בניידות לשיטור עירוני בפ"ת
Perfect 10