ראשון לציון

ראשון לציון נערכת לחורף

בחברת המים מניב החלו לנקות אלפי קולטנים, תעלות ושוחות ניקוז ומובלים כדי להימנע מהצפות

תמי מאור 16/10/2018
ראשון לציון נערכת לחורף
מתכוננים לחורף (צילום: עיריית ראשון לציון)

הקיץ רק הסתיים, אבל בחברת המים מניב בראשון לציון החלו כבר להיערך לקראת החורף גם כדי למנוע הצפות, אך גם כדי ליהנות מהמים, כלומר לאגום את מי הגשמים כך שישמשו להשקיה ובסופו של דבר לחיסכון של מיליוני שקלים בשנה על מים.

במהלך השנה, פועלים עובדי מניב ראשון לשמירה על מערכות הניקוז, על פי תוכנית שנתית של תחזוקה מונעת. תחזוקה זו כוללת פעולות שגרתיות כמו ניקוי קולטנים וניקוז תעלות הניקוז והמובלים. לקראת החורף, ובעיקר לקראת הגשם הראשון, מוגברים מאמצי התחזוקה. תעלות הניקוז והמובלים הגדולים עוברים ניקוי יסודי באמצעות ציוד מכני. בין היתר נעשית שטיפת קווים וקולטני הניקוז נסרקים ומנוקים, כך גם שוחות הניקוז. 

בראשון לציון יש למעלה מ-15,000 קולטנים הפזורים לאורך 300 ק"מ צנרת ניקוז. מכאן, דרושה פעילות בהיקף נרחב כדי לשמור על ניקיונם של קולטנים אלו. מאז 2003 ועד היום, הושקעו לא פחות מ-90 מיליון שקל בשדרוג והחלפת קווי ניקוז. כאשר החורף כבר מגיע, פועלת חברת המים מניב ראשון על פי נוהל סערה. כלומר מיפוי הפניות המתקבלות במוקד באשר להצטברות מי הגשמים, ופעילות לשיפור קליטת המים במערכת ההולכה. במקביל, במקומות המועדים להיקוות של מים, מבצעים עובדי החברה טיפול מונע יסודי. בעת אירוע גשם משמעותי, עובדי מניב יוצאים לשטח ועובדים מסביב לשעון.

עיריית ראשון לציון פיתחה כבר לפני שנים רבות את שני האגמים במערב- אגם ראשון ואגם הנקיק. שני אלו יחד יכולים להכיל כ-3.5 מיליון מ"ק. החברה הקימה שתי תחנות שאיבה שמטרתן להעביר מאות אלפי מ"ק מאגם ראשון לאגם הנקיק, הגדול יותר. כמויות המים האלו משמשות בהמשך להשקיית כל הפארקים והגינות הציבוריות במערב, לרבות אצטדיון הכדורגל. העירייה חוסכת כך כחמישה מיליון שקלים בשנה בכך שהיא משתמשת במי הגשמים ולא במי מקורות. לאגמים יש כיום מימד נוסף והוא פנינת טבע לטיולים, שייט באגם, צפרות ועוד.

מנכ"לית מניב ראשון, סאלי לוי, מציינת כי בראשון לציון נבנתה מערכת כך שתוכל להתמודד גם עם סערות קשות במיוחד שבהן מופעי הגשם מלווים ברוחות חזקות "ההשקעה בשדרוג תשתיות הניקוז של ראשון לציון מאפשרת פתרון ניקוזי אזורי לשכונות החדשות במערב העיר ולשכונות החדשות בערים הסמוכות חולון ובת-ים, ובכך אנו תורמים למניעת בזבוז מי גשם באזור כולו. במקום שמי הגשמים, שאינם מחלחלים, יזרמו לים וייעלמו, הם נאגרים ומשמשים להשקיה של הפארקים והגינות הציבוריות במערב העיר. עד לפני עשור, מערכות הניקוז תוכננו בהנחה שסערה גדולה וגשומה במיוחד מתחוללת רק אחת ל-25 שנה. אולם, עקב השינוי האקלימי בכדור הארץ, יש יותר ויותר ימים סוערים עם פרקי גשם עוצמתיים – כאשר המרווחים בין הימים הגשומים גדלים והולכים, מה שהופך כל גשם למעשה לגשם ראשון".

 

עוד בראשון לציון
חשבנו שיעניין אותך גם...
עמית ולס עם ראש העיר רפי סער, סגן ראש העיר ומחזיק תיק הספורט דני הרוש, הוריו ואחותו
אלופים צעירים
אישום: המלצר תקף את אחראי המשמרת
אישום: המלצר תקף את האחמ"ש
המבורגר צמחוני משעועית אדומה ופטריות
המבורגר צמחוני? לא מה שחשבתם
חשד: פרצו לדירה לדירה וגנבו סמים
שומרים על הפרטיות
שומרים על הפרטיות
פרויקט עיר בונה בטוח
פרויקט "עיר בונה בטוח"
חשד: הירקן העלים 14.5 מיליון שקל
חשד: הירקן העלים 14.5 מיליון שקל
נערכים לחגים