ראשון לציון

פלישה לקרקע מעכבת בניית מאות יח"ד

בית משפט דחה את טענותיה של משפחה בדואית שהתיישבה באופן לא חוקי על קרקע בבאר יעקב כי "בלונדיני זקן" שהיה בעלים של פרדס באזור ונפטר מאז התיר להם לגור במקום

כתב לוקאל 18/12/2018
עו"ד יהושע דיאמנט (צילום: מירב בן לולו)

במרכז שכונה חדשה הנבנית בבאר יעקב נמצאות חלקות בשטח של כ-75 דונם המיועדת לבנייה למגורים של מאות יחידות דיור. החלקות הן בבעלות בעלים פרטיים, ביניהם תא"ל במיל' אביגדור קהלני. בשנת 2016 פלשה למתחם משפחה מהפזורה הבדואית, הקימה שם מבנים לא חוקיים ביניהם מבנה למגורים, מחסן, אוהלים ומכלאה לבקר. בעלי הקרקעות פנו למשטרה ולוועדה המקומית מספר פעמים בבקשה לפנות את הפולשים, מתוך רצון לקדם את הבנייה במתחם, אולם המשטרה הפנתה אותם לבית המשפט.

בעלי הקרקע באמצעות עוה"ד יהושע ועומר דיאמנט הגישו בחודש מאי, 2018, תובענה לסילוק יד של הפולשים מהקרקע. מנגד נציג המשפחה הגיש בקשת רשות להתגונן נגד הפינוי וטען כי הוא יושב במקום כבר מאז שנת 1980 והוא בעל רשות בלתי חוזרת להשתמש במקרקעין. לטענתו, אביו והוא עבדו בפרדס שהיה במקום ובעל הפרדס שהיה חייב להם כסף התיר להם להשתמש בקרקע. לטענתו, בעל הפרדס היה בלונדיני זקן שהוא אינו זוכר את שמו, שהלך לעולמו בשנת 1985.

 ביום 31.10.2018 התקיים דיון בבקשת הרשות להתגונן, וביום 19.11.2018 ניתן פסק הדין.

 בדיון התברר כי יש לנציג המשפחה הפולשת לכאורה יש דירה ברמלה בה מתגוררת משפחתו והוא עם חלק מבני משפחתו מגיעים למקום מדי יום, עובדים בו ולעתים ישנים שם. במשך השנים הוא קיבל מספר צווי הריסה למבנים שבנה וכל פעם הרס אותם ובנה מחדש בפעם האחרונה בשנת 2016. בפסק הדין נכתב בין היתר כי: "טענתו העיקרית של המבקש ביחס לשטח המוחזק היא לקבלת רשות להשתמש במקרקעין מאת 'בלונדיני זקן' שהלך לעולמו בשנת 1985-1986. המבקש לא זוכר את שמו של אותו אדם שאינו בין החיים עוד ולפיכך אף אם תתקבל הבקשה לא יוכל להוכיח את הרשות הנטענת מעבר להצהרתו כפי שניתנה בשלב זה. מדובר אפוא ברשות שאין כל אפשרות להפריכה נוכח פטירת אותו אדם, ומנגד אין דרך להוכיחה למעט האמירה שכבר הובאה. האמירה לא מסתייעת בכל ראייה נוספת, וממילא לא נטען כי לאותו אדם ניתנה הסמכות להבטיח הבטחות כאמור".

"טענת המבקש לא יכולה להתיישב עם הבעלות הרשומה בחלקות שבמקרקעין. החלקות היו בבעלות המשיבה 1 (אולמי ראשון) משנת 1972, עובר לרשות הנטענת, ולא נטען כי הרשות ניתנה מטעם מי מבעלי הדין. טענות אלה רשאי המבקש להפנות כלפי 'הזקן הבלונדיני' או יורשיו, ולא כלפי המשיבים משלא נטען כי אלו נתנו או אשררו את הרשות לכאורה. פיצויים בגין המחוברים לא הוכחו אף הם, משמדובר במחוברים שהוקמו שלא בהתאם להוראות הדין... מטרת הפיצוי היא להעמיד את המפוצה במצב שהיה עומד אלמלא עילת הפיצוי, אולם בנייה לא חוקית לא מקנה זכות או ציפייה מצד המקים".

עוד נקבע כי "מוסד הרישיון במקרקעין מעורר קשיים לא פשוטים לרבות את השאלה האם בכלל יש מקום להכיר ברישיון לאחר תחולתו של חוק המקרקעין... רישיון במקרקעין אינו מוכר כזכות במקרקעין כהגדרתה בחוק ואכן נדמה שבמשפט הציבורי מוסד הרישיון במקרקעין שנוצר מכללא חלף מהעולם. "

 בית המשפט פסק לכן כי נציג המשפחה הפולשת לכאורה אינו מציג הגנה לכאורה נגד התביעה ולכן אינו רשאי להתגונן נגד התביעה, והתביעה התקבלה במלואה בהיעדר כתב הגנה.

 

 

עוד בראשון לציון
חשבנו שיעניין אותך גם...
ברוידא וברט במחנה הצופים
ברוידא וברט במחנה הצופים
חשד: סחט בעל עסק ואיים על עוברי אורח
הדרך למציאת חברת הובלה מומלצת במחיר זול
מאסר בפועל לגנב סדרתי ממתקני ספורט
מאסר בפועל לגנב סדרתי ממתקני ספורט
חשד: התחזה לרופא והזריק בוטוקס ללקוחותיו
בחזרה למציאות
הגרוש שחסר ללירה
אישה נפגעה ממשאית בכביש החוף
אישה נפגעה ממשאית בכביש החוף