ראשון לציון

פיילוט בחוף הים

העתיד כבר כאן - עמודי התאורה שהותקנו לאחרונה בטיילת חוף הים בראשון לציון נראים אולי רגילים, אבל למעשה הם כלל לא מחוברים לרשת החשמל, הם משולבים במצלמות אונליין המחוברים לענן וגם במערכת בקרה אוטונומית המנהלת את תפקוד מערכת האנרגיה

כתב לוקאל 24/02/2019
עמודי התאורה בראשון לציון
צילום באדיבות עיריית ראשל"צ

חדשני, ירוק וחסכוני. עיריית ראשון לציון החלה לאחרונה, באמצעות החברה העירונית ייזום ראשון, בפיילוט לעמודי תאורה חכמים סולריים של חברת ד.א.ג סולאר בטיילת החוף העליונה, וזאת במטרה לבחון שימוש רחב היקף בטכנולוגיה הייחודית כחלק מיישום עיר חכמה.

על פניו עמודי התאורה אומנם נראים מעוצבים וחדשניים, אך דבר לא מסגיר את העובדה שבכל עמוד משולבת טכנולוגיה חכמה. ראשית, העמודים כלל לא מחוברים לרשת החשמל וניזונים אך ורק מאנרגיה סולארית שאוגרת חשמל לתאורה רציפה של שלושה לילות. מעבר לכך, בכל עמוד מותקנת גם מצלמה חכמה הפועלת אונליין ומחוברת לענן.  המצלמות מאפשרות גישה למוקד העירוני לצפייה ישירה או מהקלטה כמו גם חיבור אמצעים נוספים שיוזנו באופן רציף מאנרגיה סולרית ללא תלות בקיומה של רשת החשמל. גולת הכותרת היא מערכת בקרה אוטונומית המנהלת את תפקוד מערכת האנרגיה והתאורה ומדווחת באופן רציף למוקד העירוני על תפקודה. 

בחברת ייזום ראשון מסבירים כי טיילת חוף הים נבחרה בשל התנאים הסביבתיים המאתגרים בהם מעוניינים לבחון את עמידות המערכת, הטכנולוגיה הנבחנת מאפשרת שילוב של אמצעים המהווים בסיס לתשתית לעיר חכמה שאמורים לתפקד באופן רציף ללא תלות ברשת החשמל. מעבר לחסכון בעלויות החשמל המערכת חוסכת גם בזמן ובעלות הכנת התשתית ביחס לעמודים רגילים. ראש העירייה, רז קינסטליך, הסביר כי העירייה תאמץ כל טכנולוגיה שתטיב את איכות השירות לציבור ובוודאי אם היא מובילה לחסכון בקופה הציבורית.

יש לציין כי זהו צעד נוסף במדיניות עיריית ראשון לציון ליישום תשתיות ידידותיות לסביבה ובד בבד חוסכות בעלויות החשמל. כזכור, העירייה צפויה לחסוך כשבעה מיליון ₪ בשנה בסיום החלפת תאורת רחובות העיר לנורות לד חסכוניות. הפרויקט החל לפני כשנתיים וצפוי להסתיים בתוך שלוש שנים. עד כה החליף אגף החשמל במינהל שפ"ע כעשרה אחוזים המהווים חיסכון של כ-700 אלף ₪ בשנה. חיסכון הוצאות החשמל לתאורה מוערך ב-40% עד 50% מהוצאות. יש לציין כי עלויות נוספות נובעות מתחזוקת תאורה שאינה חסכונית שכן לנורות לד יש "חיים" ארוכים יותר.


עוד בראשון לציון
חשבנו שיעניין אותך גם...
רכב חדש לשאולי
מעקב "לוקאל": רכב חדש לשאולי
דרור גורן (משמאל) והצוות המקצועי של הקבוצה
לשמור על הגחלת
ספורט חצות ועוד
אהרון דינוביץ, יור ארגון קבלני פתח תקווה
צניחה חדה בהתחלות הבנייה בפ"ת
דרישה לבדיקת חוקיות אישור הקצאת קרקע למגרש בייסבול
דרישה לבדיקת חוקיות אישור הקצאת קרקע למגרש בייסבול
יוקפאו הליכי הקמת ביה"כ הרפורמי
הישג מרשים למרכז הרפואי מאיר בכס
הישג מרשים למרכז הרפואי מאיר בכ"ס
סוכת הפרחים