ראשון לציון

קמפיין בינלאומי ליום השואה

שרדו את השואה לפני 74 שנים וכעת תמונתם תתנוסס בגאון בגרמניה ופולין

כתב לוקאל 29/04/2019
שרדו את השואה לפני 74 שנים וכעת תמונתם תתנוסס בגאון בגרמניה ופולין
צילום: אורן דאי

לציון יום השואה, גייס ראש העירייה, רז קינסטליך, את מקביליו בערים התאומות של ראשון לציון להשתתפות בקמפיין בינלאומי ויוצא דופן  , תמונות של ניצולי שואה מראשון לציון צפויות להתנוסס בערים בגרמניה, פולין, אוקראינה, צרפת ורומניה , את הקמפיין תוכלו לראות כבר עתה במאות שלטים ברחבי העיר.

טובה גוטשטיין ׁ(86) שרדה את השואה ללא משפחתה ביערות פולין. 74 שנים אחרי, בערב יום השואה, צפויה תמונתה ותמונות של עשרה ניצולי שואה נוספים מראשון לציון, להתנוסס בגאון בפולין, גרמניה, צרפת, אוקרינה ורומניה. מדובר בקמפיין בינלאומי ויוצא דופן שיזם ראש העירייה, רז קינסטליך, בעצמו נכד לניצולי שואה, שחרד מהיום שבו הניצולים לא יהיו בין החיים ולא יהיה מי שיספר מעדות ראשונה. "התרגשתי מאוד לקחת חלק בפרויקט" מספרת טובה גוטשטיין "במיוחד לאור העובדה שהקמפיין יופיע גם בפולין, המדינה בה חוויתי את הנורא מכל".

לקראת יום השואה, פנה ראש העירייה למקביליו, ראשי הערים התאומות באירופה: מינסטר בגרמניה, לובלין בפולין, בראשוב ברומניה, חארקוב באוקרינה, ונים בצרפת. במכתב הוא ביקש מהם להשתתף בקמפיין ולתלות בעריהם שלטים עם תמונות, שמם של ניצולי השואה ומשפט שבעיניהם הוא ניצחון. הכיתוב כמובן בהתאם לשפה המקומית שבה נתלה השלט. על טובה גוטשטיין נכתב: "הילדה שהסתתרה ביער- בנתה בית לתפארת בראשון לציון". את השלטים ניתן לראות כבר עכשיו על שלטי חוצות, מכוונים, תחנות אוטובוס  ועוד ברחבי העיר בזכות התגייסות מרשימה של כל חברות השילוט בעיר: מבט ראשון, מקסימדיה, נור סטאר מדיה וחוצות זהב.

במקביל, צולמו ניצולי השואה לסרטונים המספרים את סיפורם הטרגי מחד ואת ניצחונם מאידך במטרה להעביר את המסר לדור הצעיר על מנת שזיכרון השואה לא יישכח לעולם.

"היה לי חשוב שהדור הצעיר ובעיקר הילדים יכירו את הסיפורים וישמעו את השורדים" אמר ראש העירייה, רז קינסטליך "זיכרון השואה חייב להישמר, זהו הבסיס לקיומנו. לצערנו הרב עוד כמה שנים כבר לא יהיו בנינו ניצולי שואה וחובתנו המוסרית היא להמשיך ולספר את סיפורם, זיכרונם וגבורתם. גל האנטישמיות שפוקד את העולם מחייב אותנו הזכיר ולא לשכוח ולכן זה חשוב ומרגש שהערים התאומות שלנו בגרמניה, פולין, אוקראינה, צרפת ורומניה הסכימו לשתף פעולה בקמפיין שורדי השואה."

ואלו הם סיפורם של חלק מניצולי השואה שהשתתפו בפרויקט:

טובה גוטשטיין (86) , הייתה בת 6 כשהמלחמה פרצה, הם היו בגטו ורשה ואחרי ההתקוממות מוצלחת, הצליחה לברוח ולשרוד לבדה ביערות. משפחתה ברחה והיא פגשה אותם רק לאחר כמה שנים בצלב האדום. "היינו נכנסים כמה ילדים לביוב ויוצאים מהצד השני של הגטו כדי להשיג אוכל, היו פולנים שנתנו לי אוכל וסייעו והיו גם כאלה שאיימו להסגיר אותי. המסר שלי לילדים הוא אף פעם לא מאוחד ותמיד יש סיכוי. גם אני גדלתי בלי משפחה, אבל בסוף מצאתי את אימי, עליתי לארץ וגידלתי משפחה."

מוטי מירון (82) היה בן 10 בזמן המלחמה. הגרמנים נכנסו להונגריה. הצליח לברוח במעבורת ברגע האחרון ולמצוא מחסה בעליית גג של רפת, כאשר כל 232 האנשים שלא הצליחו לברוח נשרפו חיים. מירון עלה ארצה לראשון לציון בשנת 1950."המסר שלי לילדים: שתהיה לכם השכלה, איתה תוכלו לעשות כל מה שאתם רוצים בחיים. תוכלו לטייל בעולם. תמיד תיקחו אחריות על מה שאתם עושים ותחשבו תמיד מחוץ לקופסא."

אילנה קליין (72) נולדה במערה בתוך יער בו הסתתרו הוריה בתקופת השואה: "המסר שלי הוא בעצם "והגדת לבנך", עוד מעט דור ניצולי השואה הולך ונעלם ולא יהיה מי שייספר ישירות. זה יעבור מדור לדור עד שזה ייעלם לגמרי. המסר שלי הוא לשכוח לעולם", ציינה קליין.

משתתפי הפרויקט: טובה גוטשטיין, דב גורי, אילנה קליין, צילה שוסטרמן, חנן מאור, שמואל לינדר, סילביה ליבוביץ', יהודית ירושלמי, קוצה ויינטראוב, לידיה ברנס, מוטי מירון.
על העיצוב וקריאייטיב אמון שגיא יהוד (
Brandland) ועל הצילום: אורן דאי. כל חברות השילוט בעיר נרתמו למהלך הייחודי וסייעו בשטחי הפרסום.

עוד בראשון לציון
חשבנו שיעניין אותך גם...
לקראת צום יום הכיפורים
התרמת דם ביום שישי בקניון ערים בכפר סבא
התרמת דם בכפר סבא
שני צעירים נפצעו אנושות בתאונה בכביש 90
תושבי כפ"ס הכי מרוצים בארץ ממקום מגוריהם
עטיפת הספר , הציור האחרון של ואן גוך
הציור האחרון של ואן גוך
וישחקו הנערים לפנינו
כאן משפצים
אני ואת נעצב את העולם