ראשון לציון

טוב למען האחר

תלמידי ראשון לציון הצעירים מקיימים פעילות משותפת עם עולים חדשים

כתב לוקאל 26/05/2019
תלמידי ראשון לציון הצעירים מקיימים פעילות משותפת עם עולים חדשים
צילום באדיבות עיריית ראשון לציון

מרכזי הצלח"ה ברחבי העיר נועדו להעצים תלמידים בעלי קשיים רגשיים-חברתיים ולימודיים * במסגרת זו, התלמידים מתנדבים בקרב עולים חדשים מחבר העמים ומאתיופיה ומקיימים פעילות משותפת * מנהלת פרויקט מרכזי הצלח"ה, לריסה סטוניס: "למרות הפערים הבין -דוריים ומחסום השפה נוצרה אוירה של תקשורת טובה, דרך קסם היצירה".

פער הגילאים בינהם עומד על עשרות שנים והם גם לא דוברים את אותה שפה. ובכל זאת, תלמידי מרכזי הצלח"ה, מצליחים להגיע לעולים החדשים בראשון לציון.

מרכזי הצלח"ה היא תכנית ייחודית שמוביל אגף הפרט במינהל החינוך שבעיריית ראשון לציון להעצמת תלמידים בעלי קשיים רגשיים-חברתיים ולימודיים.  במסגרת זו יוצאים התלמידים להיפגש עם עולים חדשים מחבר העמים ואתיופיה.

בבית הספר היסודי "שלמון", בו פועל מרכז הצלח"ה, בהובלת הרכזת נאווה אפלבוים, הביעו התלמידים את רצונם להתנדב ולתרום לקהילה. התלמידים התארחו באגף הקליטה העירוני שם הם פגשו עולים חדשים מחבר העמים הלומדים באולפן. התלמידים הכינו חמסות מקרמיקה וכתבו ברכות לעולים החדשים עם איחולי התאקלמות מהירה בארצם החדשה. העולים סיפרו על עצמם, בתיווך שפה, מהיכן עלו וכמה זמן הם בארץ, והתלמידים מצדם שיתפו בסיפורים האישיים שלהם.

בסיום המפגש נפרדו התלמידים מהעולים והחליטו שמפגש זה יהפוך למסורת. גם בחטיבת הביניים "רבין", בה פועל מרכז הצלח"ה, הוחלט על פעילות התנדבות: ביוזמת רכזת מרכז ההצלח"ה בביה"ס נירית שלום חזן ובשיתוף פעולה עם מתנ"ס רמת אליהו, התקיים מפגש של תלמידי המרכז עם עולים מבוגרים ממוצא אתיופי תושבי השכונה.  התלמידים הכינו קטע נגינה בכינור, קלרינט ותיפוף המשלב מוזיקה ישראלית ואתיופית. העולים המבוגרים שיתפו פעולה, רקדו, מחאו כפיים וחשו התרוממות רוח. מנהלת פרויקט מרכזי הצלח"ה, לריסה סטוניס, מסכמת את הפעילויות המשותפות בהצלחה: "למרות הפערים הבין -דוריים ומחסום השפה נוצרה אוירה של תקשורת טובה, דרך קסם היצירה".

בתכנית משתתפים תלמידי כיתות ו' ו-ז' ב-17 בתי ספר ברחבי העיר. המרכזים פועלים בבתי הספר כהמשך ליום הלימודים הרגיל, ובמסגרתם מקבלים התלמידים פעילויות העשרה, העצמה ותרפיה בתחומים: יצירה, מוסיקה, ספורט אתגרי, אמנויות לחימה, בעלי חיים, צילום ועוד.

עוד בראשון לציון
חשבנו שיעניין אותך גם...
כיצד בוחרים גן בטוח לילדים?
שתי מעבדות סמים נחשפו בבת ים
"הלב מלא גאווה"
הוגשו התנגדויות לתוכנית השימור של עיריית הרצליה
דנית דברה, מנכלית עמותת שניר
ילד רע – אישיות או בחירה?
כצנלסון בגמר
טארט שוקולד עשיר ומפנק
טארט שוקולד מפנק ועשיר
פרויקט יוקרתי במתחם זרובבל
מרפת לפרויקט בניה