רמת גן - גבעתיים

מהפך ביחסי דייר-יזם בפינוי בינוי

הצעת חוק פינוי בינוי-עידוד מיזמי פינוי ובינוי אושרה לקריאה שנייה ושלישית

תמי מאור 16/07/2018
מהפך ביחסי דייר-יזם בפינוי בינוי
עו"ד זיו כספי. התיקון יסייע (צילום: יח"צ)

ועדת הרפורמות בכנסת, בראשות ח"כ רחל עזריה, אישרה בשבוע שעבר,  פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק פינוי בינוי-עידוד מיזמי פינוי ובינוי.

הצעת החוק נועדה להסדיר את היחסים שבין היזם לדיירים מתוך מטרה להגביר את האמון ואת שיתוף הפעולה ביניהם על מנת לקדם פרויקטים של פינוי בינוי. מיקוד הדיונים עסק באוכלוסייה המבוגרת ובהגדרת דייר שהוגדר כדייר עד כה כדייר סרבן.

רשות המסים נענתה לבקשת יו"ר הוועדה וקבעה פטור ממס וממס רכישה לקשישים מעל גיל 70 שימכרו את דירתם ליזם או לצד ג', על מנת לאפשר התקדמות פרויקטים של פינוי בינוי.

על מנת למנוע החתמת הדיירים מדלת לדלת בשיטת "הפרד ומשול", ולהגביר את האמון בין הדיירים ליזמים, היזם יחויב לכנס את דיירי הבניין ולהציג את פרטי העסקה בפומבי. לפחות שבועיים ממועד החתימה על ההסכם, היזם ימסור לבעלי הדירות מסמך בו יפורטו עיקרי ההצעה, הבטוחות שהוא מציע לבעלי הדירות, וכן פרטים אודות ניסיונו המקצועי. המסמך ייכתב בשפה המובנת לכל דייר ובמידת הצורך יתורגם לשפתו של הדייר.

במידה והיזם לא יכנס אסיפה או לא ימסור את פרטי ההצעה, הדיירים יוכלו לבטל את העסקה, כל עוד לא חתמו 40% מבעלי הדירות. סנקציה נוספת, היא מתן סמכות לממונה על הדיירים ברשות להתחדשות עירונית, לבטל עסקאות שנחתמו בשפה שלא מובנת לדיירים.

היזם יחויב להציע לקשיש מעל גיל 80 חלופות לעסקה הרגילה, כך שבמקום לקבל דירה בבניין החדש, הקשיש יוכל לבחור בין מעבר לדיור מוגן, דיור חלופי שהיזם ירכוש עבורו בתמורה למכירת ביתו של הקשיש ליזם, או קבלת תמורה כספית בגין הנכס.

בנוסף, בפרויקט תמ"א 38 של חיזוק מבנים, היזם יחויב להציע לקשיש או לאדם שמרותק לביתו דיור חלופי לתקופת העבודות בבניין.

 עו״ד זיו כספי, שותף מייסד במשרד גינדי כספי, ומי שהיה מעורב בדיוני הוועדה המיוחדת להצעת החוק מטעם לשכת עורכי הדין, מסר כי ״מדובר בהצעת חוק שתוביל לעידוד מיזמי פינוי ובינוי. במהלך הדיונים הבאנו מניסיוננו בשטח בטיפול בפרויקטים של אלפי יח״ד את הדרישות של הדיירים, רבים מהם קשישים, שזקוקים לטיפול שונה ורגיש בכל הנוגע לפינויים, ושיוכלו כעת לקבל חלופות הוגנות לפינויים מדירתם. כמו כן  כל נושא התקשרות הדיירים בפרויקטי פינוי בינוי יהפוך לשקוף בהרבה עבור בעלי הדירות - יגביר את האמון של הדיירים ביזם, ויגן על הדיירים במקרים רבים. הערכתנו היא כי התיקון לחוק צפוי להפחית באופן משמעותי תופעות של סירובים ויסייע בפתיחת צוואר הבקבוק לקידום פרויקטים״.

 

עוד ברמת גן - גבעתיים
חשבנו שיעניין אותך גם...
אישום: גנבה מוצרים ותקפה שוטרים
רכב עלה באש בכפר סבא
המרוץ לחיים
יוסי סדבון. מטרה ראויה
חוג לכל ילד בכפר סבא
אישום: שדד זוג קשישים ופצע את בן הזוג
"העתיד על פי נירה"
פרסום ראשון: התפתחויות בחקירת הקריסה הקטלנית של עגורן במרכז שרונה בכפס
פרסום ראשון: התפתחויות בחקירת הקריסה הקטלנית של עגורן במרכז שרונה בכפ"ס
המכינה הקדם צבאית אופק בשיתוף פעולה עם קקל
שיתוף פעולה בין קק"ל לבין המכינות הקדם צבאיות אופק