רמת גן - גבעתיים

פארק הירקון - טבע עירוני הולך ונעלם

הצלמת עירית דרוב מקדישה את זמנה הפנוי לצילום עולם החי בפארק הירקון והסביבה בחודש ספטמבר תיפתח תערוכה מצילומיה במוזאון האדם והחי בפארק הלאומי ברמת גן

כתב לוקאל 21/08/2018
גורי תנים יונקים (צילום: עירית דורוב)

מפגש מקרי עם נקבת תן בפארק הירקון, הוביל את הצלמת עירית דרוב לעקוב אחרי משפחות התנים ובמקביל אחרי מגוון המינים בפארק. כשהרגישה בשינויים ובהרס הטבע ובעקבותיו בפגיעה בבעלי החיים, כולל חשד להרעלה מכוונת, הפכה לפעילה וללוחמת סביבתית. תערוכה זו היא חלק מהמאבק בתקווה שהצילומים לא יישארו תיעוד רחוק לחיים השלמים הרוחשים בפארק הירקון. 

עירית דרוב מקדישה את זמנה הפנוי לצילום עולם החי בפארק הירקון והסביבה. היא מסתובבת שם שעות על גבי שעות על בסיס יומיומי, מגלה דברים חדשים, חווה חוויות מרגשות ונחשפת כל יום מחדש לעולם שלם ומופלא של בעלי חיים, ביניהם גם התנים הזהובים. המפגש הראשון שלה עם תנים היה לפני מספר שנים, באחד הטיולים עם הכלב שאמצה, אדי. נקבת תן נהמה עליו. רק בהמשך הבינה מדוע - היו לה גורים באיזור. מאז החלה עירית לעקוב אחריהם, לצלם אותם וללמוד על חייהם מקרוב. דרך עדשת המצלמה לכדה את כל הרגעים שלהם - אהבה, כעס, דאגה, אינטימיות, ביטחון, שיתוף פעולה והנאה.

במקביל נחשפה דרוב לעולם שלם של בעלי חיים נוספים: ציפורים, נוטריות, נמיות, זוחלים ודו חיים, חרקים ועוד - את כולם למדה וצילמה. בהמשך החלה להילחם עבורם, על בתי הגידול שלהם. 

לדברי עירית בני האדם, הם המין הפולש הכי מסוכן.

פארק הירקון עבר ועובר באחרונה שינויים מרחיקי לכת וביניהם: בנייה מוגברת, גיזומים, כיסוחים, כריתת עצים, הפקעת שטחים ציבוריים לטובת אירועים פרטיים, בניית שבילי אופניים, ייבוש שטחי ביצה, זיהומים במים, דיג בלתי חוקי , אשפה ואף אוטוסטרדה מתוכננת. כל אלו מתועדים על ידי עירית, וחלקם גורמים להרס של בתי גידול של מגוון בעלי חיים, כגון: יונקים, בעלי כנף, חרקים, זוחלים, מכרסמים - וביניהם התנים. במקביל החלה תמותה חסרת תקדים של בעלי חיים באזור הפארק. מדובר בעשרות פגרים, בעיקר של תנים אך גם של בעלי חיים אחרים. כפי הנראה עקב חשד להרעלות.

עירית: "התנים  קיימים עוד מתקופת התנ"ך. הם חלק חשוב מהמארג האקולוגי, זאת בשל היותם מהמווסתים החשובים של אוכלוסיות מכרסמים וזוחלים למיניהם". עירית גם פעילה סביבתית מזה מספר שנים, ולאחרונה גם במסגרת מאבק ציבורי בקבוצה בה היא שותפה ומנהלת : "שומרים על פארק הירקון של כולנו- להציל את הטבע שבעיר".


אוצרת: אסתי פרקל 
פתיחה: יום ה' 20.9.18 בשעה 18:30 
התערוכה תהיה פתוחה עד סוף נובמבר

עוד ברמת גן - גבעתיים
חשבנו שיעניין אותך גם...
פאי רועים פשוט וקל להכנה
פאי רועים ב-5 מרכיבים בלבד
שנה"ל תשע"ט במספרים
גן לאומי כפר נחום
מקומות רומנטיים לטיול ט"ו באב
חוזרת למגרש
צילום: פרטי
תושב הרצליה מתלונן על הגננים בעיר
בת 17 נפצעה אנוש בתאונה בעפולה
בת 17 נפצעה אנוש בתאונה
מרכז מסחרי ראשון בשכונת נווה זמר ברעננה
בדרך למרכז מסחרי ראשון בשכונת "נווה זמר" ברעננה
סגן שר הבריאות ביקר ב"וולפסון"