רמת גן - גבעתיים

מסע – משא – מסה

תערוכת ציוריה של יעל נויבירט תיפתח בתאטרון גבעתיים, ביום חמישי 8.11.18

אתר לוקאל 14/10/2018
מסע – משא – מסה
עבודה מתוך התערוכה (צילום: יח"צ)

בתאטרון גבעתיים תיפתח ב-8.11.18 התערוכה מסע-משא-מסה, בה תציג האמנית יעל נויבירט כ-35 עבודות גדולות ממדים, ציורי שמן ואקריליק על בד, שנוצרו בשנים האחרונות, לאחר תקופה מייסרת ותובענית של היעדר אפשרות ליצור, עקב מחלתה של אמה.

עבודותיה של נויבירט, המקיימות זיקה למילה הכתובה, נוצרו בהשראת שירי משוררים עבריים, אותם פגשה במהלך שנים ארוכות של הוראת הספרות והשירה בבתי ספר תיכוניים, ויונקים מן המקורות היהודיים – תנ"ך וקבלה.

סדרה חדשה ומרגשת של עבודות מנתבת את תחושותיה למשמעותן של מילים, לדימויי היצירה הכתובה על יופייה ומורכבותה ולסערות הנפש המחוללות אותה. "נויבירט בונה הקשרים חדשים המגשרים בין חידודי המילה ועומקיה לגוני הצבע והצורה שנוצרו".  כותב דורון פולק, אוצר התערוכה.זהו מסע סיזיפי אל תוך התודעה, דיאלוג סוגסטיבי אישי הנחשף אל הציבור, מעין תצוגה דרמטית ונועזת של מאווי נפש ופריצה קדימה מתוך עולם מסורתי של מוסכמות ואילוצים.

עבודותיה אקספרסיביות, בנויות שכבות צבע דשנות והפלטה הצבעונית תוססת ורוגשת. העבודות, המצוירות על בדים גדולים ( 100x120 ס"מ, 100x130 ס"מ, 180*120) בשמן ובאקריליק, הן ברובן פיגורטיביות, ומצטיינות בקו זורם, עז ביטוי.

נויבירט מציירת עם הגב לנוף. היא בונה עולם ויזואלי משלה המתחבר לעולם המילולי ויוצרת סימביוזה מוחלטת בין השירה לאמנות הפלסטית. היא מאמינה ברב תרבותיות בזליגה ממדיום אחד לאחר, על מנת ליצור יצירה שלמה, מכלילה ומלאה, שתוצאתה עולה על סך כל מרכיביה. הטקסט המשולב ביצירה משמש כמו עורקים בציור, הוא נארג בו, פעם גלוי ופעם נסתר, וכחוט השני הוא מלווה את ציוריה.

נויבירט, המגדירה את עבודותיה כדיאלוג פתוח אותו היא מנהלת עם השירה,  רואה בתהליך יצירתה, "מסע" אישי אסוציאטיבי, בו קרקע גידולה של היצירה הוא הטקסט: "המסע בעבורי אינו מתמצה בזיהוי אלמנטים ויזואליים מתוך טקסטים, אלא הוא מהווה ניסיון להעביר תחושה ורעיון בראייה אישית בכליה של האמנות הפלסטית. בשלב מסוים נוצר כורח להעניק מבע חזותי למטאפורות ודימויים שממשיכים להתנגן, להפעים, להלום ולרגש".

ההידרשות לשפת הדימוי הוויזואלי נעשית על ידה "ברוחו של ביאליק, אשר עם כל שליטתו ברזי הלשון, הכיר במגבלותיה הבסיסיות של השפה המילולית ובתוך כך תר אחר שפה אחרת, לא ורבאלית, כפי שעולה משירו "הבריכה" ", אומרת נויבירט.

את הדיאלוג המשמעותי ביותר מנהלת נויבירט עם השירה הישראלית שנולדה בחיקה של התרבות הרוסית, תרבות אשר נושקת למקורותיה הביוגראפיים,  הרוחניים והרגשיים של האמנית עצמה. בשלונסקי, רחל, אלתרמן וגולדברג, רואה נויבירט ציר המרכזי של השפעה זו, ולא בכדי היא מתייחסת אליהם כאל "הורים פואטיים" וקטליזאטורים ליצירתה הפלסטית.

"..לצופה לא נותר אלא לצאת למסע משותף לתוככי ליבת היצירה ולהתחקות אחר צפונות ההשפעה וההמחשה שהתוו את דרך יצירתה".  מסכם דורון פולק את מאמרו לתערוכה.

יעל נויבירט, ילידת כפר אתא, תש"ח, בעלת תואר ראשון בספרות ולשון – אוניברסיטת חיפה. עסקה בחינוך ובהוראת הספרות והלשון בבליך ר"ג, תלמה ילין , בגבעתיים ועוד.

למדה עריכה לשונית באוניברסיטת בר אילן. לימודי מזואולוגיה באוניברסיטת חיפה. לימודי אמנות בסן חוזה, קליפורניה ועוד. בהרצאותיה עוסקת ביחסי גומלין בין האמנות הכתובה לחזותית. אצרה תערוכות רבות. הציגה את עבודותיה בעשרות תערוכות בארץ ובעולם, וזכתה בפרסים רבים על הישגיה האמנותיים.

נויבירט היא חברה במועצת המנהלים וחבר הנאמנים של מוזיאון תל אביב, חברה בעמותת "יד מאיר וצינה דיזנגוף" , שימשה חברת הנהלת איגוד אמני גבעתיים-רמת גן מראשית היווסדו ויו"ר האיגוד בשנת 2000. חברה באגודת הציירים והפסלים, אלחריזי ת"א.

ספר מפרי עטה "הליידי של העיר הלבנה", העוסק  בפרשת חייה המרתקים והמופלאים של צינה דיזנגוף, ראה אור לקראת חגיגות המאה לעיר תל אביב. צינה, שבנוסף להיותה אשת ראש העיר, הייתה דמות מרכזית ומשפיעה על חיי האמנות והתרבות של העיר העברית הראשונה, נמחקה כליל מן הזיכרון הקולקטיבי ומן הלבבות.

לאחרונה הופק סרט תיעודי המבוסס על הספר, והוא  יושק חגיגית לקראת חנוכת כיכר צינה דיזנגוף המחודשת.

 התערוכה תוצג בתיאטרון גבעתיים, רח' רמז 40, גבעתיים, טל: 732534003-,

בין התאריכים: 8.11.18- 15.12.18.

מנחה: דורון פולק-אוצר התערוכה.

שעות הביקור בתערוכה:

ימים א'-ה' 10:00-17:00, יום ו' 10:00-12:30 ובשעות בהם מתקיימים מופעים בתיאטרון.

 

 

 

עוד ברמת גן - גבעתיים
חשבנו שיעניין אותך גם...
הושקה תוכנית לשילוב חרדים וערבים בהייטק
"ההרגשה שלי הייתה שהמהפכה החלה ואני חלק ממנה"
מעגל מוסיקלי בלבן
בתיהם נשרפו עד היסוד אך רוחם לא נשברה
הפרצופים החדשים
מאסטר שף בריאות בדקל
מאסטר שף בריאות ב"דקל"
250 יחידות דיור חדשות בנתניה
הולכת רגל נפגעה ממשאית - מצבה קשה
חינוך וקהילה בכפר סבא
חינוך וקהילה בכפר סבא