רמת גן - גבעתיים

בעקבות הסערה: נזקי נזילות ומים

בהתאחדות קבלני השיפוצים מדווחים על מאות פניות. עיקר התקלות שדווחו הן נזקי נזילות בדירות גג. עוד דווחו נזקי מים בדירות קרקע וכן בקירות מערביים

כתב לוקאל 09/12/2018
ערן סיב (צילום: סיון פרג)

התאחדות קבלני השיפוצים מדווחת על מאות פניות שהתקבלו במהלך סוף השבוע, רובן בגין נזילות ונזקי מים. חלקן הארי של הפניות התקבל בנוגע לנזילות בדירות גג כאשר מדובר בכ-80% מהפניות, ומיעוטן בנוגע לנזקי נזילות בדירות קרקע וכן בקירות מערביים. פניות מועטות עסקו בנזק שנבע מפגיעה בדודים ובמתקן המחזיק אותם. במקרה של נזקי טבע ורעידות אדמה הפוליסה הביטוחית שרוב בעלי הנכסים מחזיקים אמורה לתת כיסוי, אך ניסיון העבר שנצבר בהתאחדות מלמד כי במקרים רבים מתקבלת תשובה שלילית מחברת הביטוח, כאשר לפונים נאמר שהנזק נגרם עקב כשל באיטום.

לדברי ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, "המערכת הנוכחית התאפיינה בכמויות של גדולים של גשם שירד בזמן קצר, ולכן ראינו בעיקר נזקי מים ולא נזקים כמו קריסת דודים ונפילת ענפים, הנפוצים יותר במקרים של רוח עזה". בנוגע לתיקון מיידי של הנזק אמר סיב כי "לא ניתן לתקן נזקי נזילות וליצור איטום כל עוד מזג האוויר גשום, ובלי שהאזור התייבש. אני ממליץ למי שדירתם ניזוקה לערוך בירור משמעותי ולברר מה מוקד הנזילה על מנת למנוע בעיות חוזרות". על הסוגיה הביטוחית אמר סיב כי "נזקים מסוג זה נחשבים לנזקי טבע ואמורים להיות מכוסים ברוב הפוליסות הרלבנטיות. יש מקרים שבהם חברות הביטוח טוענות שמדובר בכשל בעבודות האיטום ובמקרה זה הן לא מפצות את הלקוח בגין הנזק".

סיב הסביר על הנזקים השכיחים במקרי סערה ועל הדרכים לתקנם:

• גגות משותפים בבניינים: במקרה של גגות משותפים שבדרך כלל אינם מרוצפים הנזילות השכיחות הינן מתשתית הבטון. דיירים נוהגים לזפת את הגג בכדי למנוע נזילות. במקומות שלא זופתו כראוי או לחילופין קיימים סדקים בבטון עשוי להיווצר נזילה לדייר שגר מתחת. במקרים כאלה חייבים למצוא את מקור הסדק ולאטום אותו עם צמנט אטימה פולימרי דו רכיבי שמתאים גם לאיטום של בריכות ואמבטיות.

• המקרה הנוסף והשכיח הינו נזילות של גגות המצופים ביריעות בטומיניות. תפקיד היריעות הינו לאטום, אך ייתכנו מקרים שבהם במהלך ביצוע עבודות על הגג היריעות נקרעו – מה שעשוי לגרום לנזילה. במקרים כאלה יש למצוא את היריעה הרעועה שנפגעה ולרתך אותה בעזרת ברנר על מנת לסגור את מקור הנזילה.

• מקרה שכיח נוסף הוא של גגות מרוצפים שהרווחים בין אריח לאריח לא אטומים כראוי, מה שעשוי לגרום לחדירת מים. מומלץ לבדוק אם יש סדקים או מקומות שחסר מילוי ברווחים שבין אריח לאריח ולמרוח רובה אקרילית או רובה אפוקסית. ברובה אקרילית מומלץ להוסיף תוסף מיוחד לחיזוק עמידות הרובה ולחיזוק האיטום של הרובה בפני חדירות מים.

• נזילות מגגות רעפים: במידה ורעף אחד שבור או סדוק תתכן נזילה לתוך הדירה, בעיקר אם היתיה תזוזה או שבר באחד הרעפים. מומלץ תמיד להשאיר כמה רעפים רזרבה בדירה על מנת שניתן יהיה להחליף במקרים כאלה את הרעף השבור.

• נזק לקירות חיצוניים מערביים שספגו את המים הרבים וגרמו לכתמי מים בקיר הפנימי של הדירה. במקרה כזה, מציין סיב, חייבים להמתין ליבוש מוחלט ורק אז ניתן בעזרת חומרים נוזליים על בסיס סיליקוני לאטום את הקיר. במקרה של סדקים בקירות יש לפתוח ולנקות את הסדק, ובעזרת צמנט אטימה פולימרי דו רכיבי גמיש במיוחד שמתאים לבטון ניתן לאטום את הקיר לחלוטין בפני הגשם הבא.

איך ניתן להתכונן לקראת הסערה הבאה ולמנוע נזקים דומים?

1. בידקו שהמרזבים לא סתומים על ידי עלים או לכלוך. מרזב סתום יגרום להצפה.
2. חיזוק דודי שמש/אנטנות/קולטים/מזגנים המוצבים על הגגות.
5. בחלונות פנימיים מומלץ לבדוק שפתחי היציאה של המים אכן פתוחים ליציאת מים.
6. לבדוק שמערכות החשמל אינן חשופות למים.
7. בגגות רעפים יש לבצע בדיקת תקינות שאין רעפים שבורים שיגרמו לנזילה ולנזק.
8. גיזום עצים הקרובים למערכות חשמל.
9. לחזק סככות ולפנות חפצים העשויים להתעופף מעל הגגות עקב רוחות.

עוד ברמת גן - גבעתיים
חשבנו שיעניין אותך גם...
עושה עסקים
נועה ורז. כלים לחיים
שלום עושים במכות
ישחקו הנערים לפנינו
זהר גיטלמן וירדן לוי מראיינות את ליהיא ניב ושלי סנטו
כתבות צעירות
ששה הרוגים בתאונה בכביש הבקעה
שירה מהלב
"יש עתיד" במפגשים פתוחים
על הגובה