רמת השרון

בין התחדשות עירונית לבחירות לרשויות

סקר מגדילים (הארגון הישראלי להתחדשות עירונית) לקראת הבחירות ברשויות המקומיות מגלה: 84% מתושבי הערים יעניקו בבחירות חשיבות לעמדת המועמדים לראשות העירייה בנושאי התחדשות עירונית

תמי מאור 01/05/2018
הקשר בין התחדשות עירונית לבחירות לרשויות
בן מסינג. נושא ההתחדשות העירונית חשוב ביותר (צילום: מיכל מסינג)

 

רוב מוחץ של 84% מתושבים הערים יעניק חשיבות לעמדת המועמדים לראשות העירייה ברשויות המקומיות בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות שצפויים להיערך ב-30 באוקטובר השנה. כך עולה מסקר שערך מגדילים– הארגון הישראלי להתחדשות עירונית, בקרב מדגם של 400 תושבים בערים השונות.

בסקר השתתפו בעלי דירות, כאשר 85% מהם הן דירות שיש להן פוטנציאל לביצוע פרויקט התחדשות עירונית במתכונת כזו או אחרת.

תוצאות הסקר מעודדות דווקא מבחינת ראשי הרשויות הנוכחיים, שזוכים לתמיכה יחסית גבוהה של התושבים, לפחות בכל הנוגע להתחדשות עירונית. על פי הסקר, למעלה ממחצית (56.6%) מהתושבים מרוצים עד מרוצים מאד מתפקוד ראש העיר שלהם בנושא ההתחדשות העירונית בעיר. עם זאת, ישנו עדיין נתח לא מבוטל של 41% מהתושבים שאינם מרוצים מתפקוד ראש העירייה שלהם בתחום ההתחדשות העירונית.

בנוגע למדיניות הכללית של העיריות בתחום תוכניות התמ״א נראה כי התמיכה של התושבים היא נמוכה יותר. על פי הסקר, כ-71% מהתושבים ציינו כי רמת התמיכה שלהם במדיניות העיריה בתחום התמ״א עומדת על ציון של 3-1 (בדירוג של 5-1, בו הציון 5 מהווה תמיכה מלאה במדיניות העירייה, ו-1 מציין חוסר הסכמה).

הנשאלים בסקר נתבקשו לדרג לדעתם מיהן הערים המובילות בישראל בקידום התחדשות עירונית. מהתשובות עולה כי הדעה הרווחת בציבור היא שתל אביב ורמת גן הן הערים המובילות ביותר בישראל בקידום תוכניות התחדשות (כ-21%), ולאחר מכן מדורגות – רעננה, גבעתיים, הרצליה, קריית אונו ובת ים.

אחד הממצאים המפתיעים בסקר הוא שאין מובהקות לגבי העדפות התושבים בין תוכניות ההתחדשות העירונית השונות – תמ״א 38 או פינוי בינוי. 46.2% מהנשאלים מעדיפים לחדש רק את הבניינים עצמם (תמ״א 38), ואילו 44.4% מעדיפים תכנון כולל של כל המתחם/שכונה בפרויקטי פינוי בינוי. ל-9.4% מהנשאלים לא הייתה דעה מגובשת בנושא.

לדברי בן מסינג, מייסד ובעלי מגדילים: ״בסוף השנה יערכו הבחירות המוניציפאליות בישראל, כאשר הסקר שערכנו צופה באופן חד משמעי כי ההתחדשות העירונית תהווה אחד הנושאים המרכזיים על סדר היום בקמפיינים השונים של המועמדים לרשויות באזורי הביקוש. הסקר מגלה שהתחדשות עירונית היא הנושא החשוב ביותר עבור תושבי הערים, והם מעניקים חשיבות גדולה לעמדת המועמד לראשות העירייה בנושא. התחדשות העיר נוגעת באופן ישיר לאיכות חייהם של התושבים, כאשר רק באמצעות פרויקטים מסוג זה ניתן ורצוי היום לחדש שכונות ישנות ומתפוררות, לחזק את המבנים להצלת חיים בחירום, ולשפר באופן משמעותי את איכות החיים של התושבים״.

 


 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
דייגים נחקרו בחשד לגרימת מותו ברשלנות של צוללן
עומדת לדין
נלחמים על כל ילד
פתיחה חלומית
פתיחה קשה
עדכון הנחה בארנונה למשרתי מילואים
חנוכה במושבה
לב חדש ב"הלל יפה"