רמת השרון

יבוטל הפטור מהיטל השבחה בפרויקט מתחם אילת

בעקבות פניית סמנכ"לית הרשות להתחדשות עירונית במשרד הבינוי והשיכון, לעירייה בדרישה שהאחרונה תבחן את הנושא ותיתן את המלצתה, בדקו הגורמים המקצועיים בעירייה את הנושא ועל פי חוות דעת שמאים שהוגשו לגזבר העירייה הוחלט על ביטול הפטור

שרון יונתן 12/07/2018
מתחם אילת. הפטור בוטל (צילום: ארכיון מערכת)

עיריית רמת השרון הודיעה בשבוע שעבר כי היא משנה את החלטתה משנת 2014 ומבטלת את הפטור למתן היטל השבחה בפרויקט הפינוי בינוי במתחם אילת.                                       

מדובר על מתחם של הרחובות אילת וסמטת אופיר, כאשר על פי התכנון יעברו התושבים המתגוררים בבתים ישנים לבניינים החדשים שיוקמו בסמוך: 6 מגדלים בני 20 קומות ועוד 3 בניינים בני 6 קומות, בסך הכל 687 יחידות דיור, בתוספת שטחי מסחר, משרדים, מבני ציבור ושטחים פתוחים.                 

לפני כשנה, פנתה ענת גונן, סמנכ"לית הרשות להתחדשות עירונית במשרד הבינוי והשיכון, לעירייה ודרשה כי זו תבחן את הנושא ותיתן את המלצתה. הגורמים המקצועיים בעירייה דנו בנושא ועל פי חוות דעת של שמאים שהוגשו לגזבר העירייה הוחלט כאמור על ביטול הפטור מהיטל השבחה. עדכון לגבי ביטול הפטור הוצג בישיבת המועצה בשבוע שעבר.                                                                            

חברי האופוזיציה התרעמו בישיבה על כך שהנושא הובא לדיווח ואין להם כל זכות החלטה בעניין.                              

ראש העירייה, אבי גרובר, הסביר השבוע מדוע הוא תומך בביטול הפטור: "עיריית רמת השרון רואה חשיבות בקידום פרויקטים של התחדשות עירונית, אך זאת מתוך אחריות שתהיינה תשתיות ראויות לתושבי המתחם ולסובבים. התפיסה התכנונית אותה אני מוביל היא שכבישים מחכים לבתים ולא בתים מחכים לכבישים ושכיתות מחכות לילדים ולא הילדים לכיתות, ולשם כך צריך כסף לפיתוח. בהמשך לפנייה שהתקבלה מטעם הרשות להתחדשות עירונית במשרד הבינוי והשיכון לקבל החלטת מועצת עיר מעודכנת לגבי פטור מהיטל השבחה או להשית מחצית מההיטל, הנחתי את הצוות המקצועי לבצע בדיקה שמאית של הפרויקט.


הבדיקה הראתה שפרויקט פינוי-הבינוי במתחם אילת הוא פרויקט ריווחי וזאת ניתן ללמוד גם מהדוחות הכספיים שפרסמה חברת אאורה, לפיהם הרווח הצפוי להם מהפרויקט (לאחר שמביאים בחשבון את התשלומים שהובטחו לחברות רימונים ויסודות) הינו מעל מאתיים מיליון שקל, ובהתאם לבדיקת שמאי העירייה, גם לאחר גביית מלוא היטל ההשבחה מהיזם הרווח שלו יעמוד על 20%.


הדרג המקצועי בעירייה לא מצא לנכון להעניק במקרה זה כל פטור מהיטל השבחה ואני מגבה המלצה זו, כאשר יש לזכור שעל פי בדיקתנו הפרויקט צפוי להשית על העירייה הוצאות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.


יש לציין כי הפטור מהיטל ההשבחה לפרויקט הפינוי בינוי במתחם אילת ניתן על ידי ראש העירייה הקודם, לאחר התחייבות כי יובא למועצה דו"ח שמאי המאשר את מתן הפטור. למצער, דו"ח שכזה לא הובא מעולם בפני מועצת העיר".                                                                              

חבר המועצה גיא קלנר, אמר השבוע: "כמתנגד היחידי לפטור מהיטל ההשבחה עוד בדיון ב-2014 דעתי על הנושא ברורה. חשבתי כבר אז, שכנגד הפטור יש צורך להוריד את כמות יח' הדיור באופן משמעותי. בקשתי זו נבעה מתוך הכרה, שבאמצעות מתן הפטור, ניתן יהיה להביא ערך מוסף גם לתושבים האחרים הסמוכים למתחם, בכך שהיקף התוכנית וכמות יח' הדיור תרד ותוביל לנקודת שיווי משקל נמוכה יותר. בדרך הזו כולם היו יוצאים נשכרים (התושבים בפרויקט וגם אלו שמסביבו, העירייה, והיזם ). אציין שבקשתי זו, הייתה עוד בתקופה שבה עוד לא הוגשו עררים והדיון הציבורי בסוגיה כמעט ולא התקיים. זו עמדתי לגבי מתן הפטור ברמה המהותית. לגבי הדרך שבה הנושא הובא לדיון, ואי הבהירות לגבי תפקידה של המועצה בהליך קבלת ההחלטות בשלב הזה, על כך עלו לא מעט סימני שאלה ובצדק. אני מקווה שכפי שדווחנו בישיבת המועצה, הגזבר והיועמ"ש של העירייה יובילו את המשך הטיפול בנושא באופן מקצועי וציבורי".                                                                              

חבר המועצה עידן למדן אמר השבוע: "מניעיו ושיקוליו הפוליטיים של מר גרובר שקופים וברורים. ראש העירייה מושך זמן ואינו רוצה להגיע לבחירות הקרובות כשבמקום מראהו הירוק של פארק מורשה יראה הציבור בור מגודר, חפור לעומק עשרות מטרים כשעצי אקליפטוס ותיקים עקורים מסביבו. מר גרובר לא התנגד בעבר לתוכנית ותמך במתן פטור מהיטל ההשבחה ולא ברור מה נשתנה כעת מלבד קירבתו של מועד הבחירות. חצי אמת חמורה יותר משקר. עד היום לא נתן מר גרובר הסבר מדוע לא הוגשה התנגדות כראוי בידי הועדה המקומית, מאיזו סיבה עיכבה העירייה את מתן תשובתה למנהלת ההתחדשות העירונית בדבר אי מתן הפטור במשך שנה תמימה".

ראש העירייה אבי גרובר אמר בתגובה לדברים: "אני מגבה את המלצת הדרג המקצועי בעירייה שלא להעניק פטור מהיטל השבחה בפרויקט אילת. חוות דעת שמאית חיצונית שהוכנה לבקשתי, קבעה כי גם לאחר תשלום היטל ההשבחה, יעמוד הרווח של חברת אאורה מהפרויקט על 20%.

"בשונה מעידן למדן, אני בוחר להציג את העובדות כפי שקרו בפועל ולא לזגזג בהתאם לנוחיות שלי ולניסיון נואש לצבור אהדה פוליטית. מיד לאחר היבחרי לראשות העיר, פעלתי במטרה לשנות את התוכנית במתחם אילת ואף הגשתי את התנגדותי לוועדה המחוזית, לצד דו"ח שמאי. חברי האופוזיציה, אליהם בחר למדן לחבור, טענו כי ההתנגדות שהוגשה איננה משקפת את עמדתם. כתוצאה מכך, נותרתי בדעת מיעוט והתוכנית נכנסה לתוקף. יתרה מכך, בדיון שהתקיים בוועדה המקומית מרץ 2017 החליטו רוב חברי הוועדה שלא להגיש ערר.

"אנו נמשיך לפעול בכל הכוח לשם הסדרת התשתיות במורשה, לרבות הפרויקטים שכבר מקודמים, ובהם: רמפות הכניסה והיציאה מכביש 4, פיתוח רחוב החרושת והקמת בית הספר במורשה".

 

 

sharony@local.co.il

 

 

 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
סביבת הלמידה משפיעה על הישגי התלמידים?
חניכי שבט הדר. מזדהים עם הקהילה הלהטבית
הסדרי תנועה למצעד הגאווה ברעננה
אושרו המלצות מבקר עיריית הרצליה
קציצות בקר ברוטב עגבניות
קציצות בקר ברוטב עגבניות
הופקדה תוכנית המתאר לקריית טבעון
הופקדה תוכנית המתאר לקריית טבעון
רעננה שיאנית הגשם בסופ"ש
ילדה בת תשע נשדדה לאור יום
ילדה בת תשע נשדדה לאור יום
המשטרה הודיעה: תשתית ראייתית נגד ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן