רמת השרון

אבי הקבוצה

אבי כחלון מתחיל את עונתו ה-26 כיו"ר קבוצת הכדוריד של רמת השרון. רגע לפני שקבוצתו פותחת את האימונים לעונה הבאה מספר כחלון על התהליך שעברה הקבוצה עד שהגיעה לחבורה קבועה בצמרת ומציין עד מתי הוא ימשוך את העגלה

שרון יונתן 19/07/2018
אבי הקבוצה
כחלון. על המפה (צילום: אלן שיבר)

כמה יושבי ראש של קבוצות ספורט בליגות הבכירות אתם מכירים שמשמשים בתפקיד 26 שנים ברציפות? חוץ משמעון מזרחי המיתולוגי במכבי ת"א כדורסל אולי יש עוד מעטים כאלו, אבל בענף הכדוריד אבי כחלון, יו"ר קבוצת הכדוריד של א.ס. sgs רמת השרון, שמכהן כיו"ר הקבוצה מזה 26 שנים, הוא הוותיק ביותר. כחלון הוא בן 49 בלבד, אז תעשו לבד את החישוב מאיזה גיל הוא עומד בראש קבוצת הכדוריד ברמת השרון.                                                                       

כחלון, עצמאי בעל חברה ליבוא והפצה, הצליח ביחד עם שותפו לדרך, המאמן ראובן יוספולסקי, להרים את רמת השרון מקבוצת מרכז ותחתית לקבוצה הנמנית כבר ארבע עונות ברציפות על צמרת הליגה. שלוש עונות ברציפות הגיעה הקבוצה לחצי גמר הפלייאוף ואילו בעונה האחרונה נעצרה כבר ברגע הגמר. בתום העונה החליטו כחלון ויוספולסקי כי האחרון לא ימשיך באימון הקבוצה אלא יתמקד רק בניהול מקצועי של מחלקת הנוער המפוארת.                                    

הפרידה מראובן באימון הקבוצה הבוגרת, לא העיבה על היחסים בין השניים כפי שסיפר השבוע כחלון: "ראובן אימן את רמה"ש שנים רבות ועשה דברים יפים בקבוצה. לדעתי, הוא הביא את הקבוצה והשחקנים עד לנקודת רוויה מסוימת וכנראה לא יכל להוציא מהם יותר. נשארנו חברים טובים ואנחנו מדברים פעמיים ביום. ראובן הולך איתי כבר 20 שנים, הוא איש כדוריד ברמות הגבוהות ביותר ואני סומך על דעתו".

את ראובן יחליף ולדן ג'ורדוביץ' הסרבי. כחלון מספר מדוע העדיף מאמן זר: "בהתחלה לא רציתי להביא מאמן זר וחיפשתי מאמן ישראלי, אבל הבעיה היא שאין הרבה מאמנים ישראלים, כך שהיה לי קשה למצוא מאמן שמשדר לאן שאני רוצה לקחת את הקבוצה, מבחינת רמת המקצוענות והמחויבות, שיהיה נוכח וזמין לי כל הזמן. ישבתי עם שני מאמנים ישראלים וראיתי שזה לא זה. במקביל, חיפשתי מאמן זר וקיבלתי על ולדן המלצות חמות. בניגוד לאחרים, הוא לא היה גרידי לכסף, רצה לבוא ולהוכיח את עצמו. ראיתי את הרזומה המרשים שלו, עוזר מאמן נבחרת סרביה הבוגרת ומאמן ראשי של נבחרות העתודה והנוער של סרביה, אימן 3 שנים בהונגריה. מאמן עם ניסיון עשיר עם הרבה השתלמויות ואפילו בעל תואר ראשון בכדוריד. נפגשתי איתו בסרביה וישבנו איתו על תוכניות ואיך הוא רואה את הקבוצה בעונה הבאה. אני חושב שקיבלתי את ההחלטה הנכונה. יכול להיות שבמבחן התוצאה אשלם שכר לימוד בתחילת העונה אבל אני לא רואה שהליגה הישראלית גדולה עליו כך שאני די רגוע".  גם בסגל השחקנים הקבוצה עברה מספר שינויים משמעותיים, כאשר שני זרים שוחררו (דושאן אנדרייביץ' ומיכאלו רדובנוביץ') ובמקומם הוחתמו יוסיץ' לובימיר והשוער אדם סאביץ'. גם בגזרת הישראלים בוצעו שינויים, כאשר יובל כץ וניבו לוי עזבו ובמקומם הגיעו גיל פומרנץ, אלון אוברמן, מתן גולץ ונדב חביב. נשארו לעונה נוספת: מילאן פבלוביץ', עמית גל, הדר מצליח, ניב פישלוביץ, טל גרא, ורנר סטרידום. אלכס ס'יצ'נקו נמצא במו"מ מול הקבוצה.                                        

כחלון הסביר מדוע היה חשוב לרענן את הסגל: "בשנים האחרונות אני מנסה לשמור על היציבות ולא לזעזע את הקבוצה, אבל לצערי, לא מצליח לפגוע עם הזרים ובשחקנים המובילים. השנה לקחתי פאוזה לחשיבה עם עצמי ועם עוד גורמים שהתייעצתי איתם לראות איפה טעינו. הדבר הראשון שבולט השנה זה חבר'ה צעירים בקבוצה ורמתשרונים. המטרה היא להחזיר את הצביון המקומי ולקחת שחקנים צעירים שרוצים להצליח ולראיה תוכנית אימונים באוגוסט של שני אימונים ביום".

קבוצת הכדוריד והמאמן לשעבר, ראובן יוספולסקי. שותף לדרך (צילום: באדיבות הקבוצה)

קבוצת הכדוריד והמאמן לשעבר, ראובן יוספולסקי. שותף לדרך (צילום: באדיבות הקבוצה)

אתה לא חושש שזה יפגע במטרה לזכות בתואר?

"ממש לא. זה הולך יד ביד. כל מאמן שמגיע לרמה"ש מבין שיש שתי מטרות. לתת לחבר'ה צעירים לשחק וגם להביא תוצאות. המטרה של תואר עדיין נמצאת על השולחן וזה משהו שאנחנו מאוד רוצים. הכותרת הזאת לא השתנתה".

 אולי זאת הייתה טעות בתחילת עונה שעברה להצהיר שתואר זאת המטרה כי אתם עדיין לא שם.

 "אני לא חושב ככה. הסגל שהיה ברמת השרון היה הכי טוב מכל הקבוצות שהיו בצמרת, אבל לא הצליח להביא את היכולות. יש הרבה סיבות לכך ולא חשוב כרגע מהן. זאת הסיבה שנעשו השינויים".

 למרות המטרה לזכייה בתואר, עדיין לא הצלחתם להגיע לגמר הפלייאוף.

 "זה נכון, אבל אל תשכח שבארבע העונות האחרונות היינו שלוש פעמים בחצי גמר הפלייאוף ופעם אחת ברבע גמר והעונה היינו גם בחצי גמר גביע המדינה. ואל תשכח עוד שבשלוש השנים האחרונות הפסדנו את העלייה לשלב הבא על גול אחד, כך שזה גם המון מזל רע. אם היינו מנצחים את חולון במחזור האחרון בליגה הינו מסיימים במקום שלישי ולא במקום חמישי והיינו מגיעים לגמר. כמו שאמרתי, המון חוסר מזל".

למרות שלא העפלתם לגמר פלייאוף, נתתם קפיצה אדירה בשנים האחרונות. זה בטח דבר שאתה מרוצה ממנו.

"בהחלט. כיום רמת השרון נמנית בין שלוש הקבוצות המסומנות בליגת העל. היום אומרים אותנו באותה נשימה עם מכבי והפועל ראשל"צ. אנחנו נמצאים ליד, אבל זה לא מספיק לנו שנתנו את הקפיצה הזאת. מצאתי לא מזמן על המחשב שלי את תוכניות החומש שאני וראובן עשינו בעבר ומהן אני לומד שעמדנו בכל המטרות שהצבנו לעצמנו: הגדלת התקציב, אולם ספורט ביתי, חבר הנהלה קבוע באיגוד הכדוריד, התברגות בצמרת באופן קבוע ועוד. המטרה היחידה שנשארה היא זכייה בתואר. העונה נשחק, זו העונה חמישית ברציפות, בגביע האתגר ונתחיל בנובמבר בסיבוב השלישי כי אנחנו מדורגים. מישהו חלם פעם שקבוצת הכדוריד תשחק בגביע אירופה? לוקח שנים לבנות דבר כזה. היום אי אפשר להתעלם מהכדוריד ברמת השרון ואנחנו משקיעים ובודקים את עצמנו כל הזמן".

מה חסר לכם כדי להגיע לגמר פלייאוף ולזכות בתארים?

"אנחנו מתחילים לבנות מסורת ולשמור על רוח המועדון גם שיש חילופי שחקנים. חסר הרכב שחקנים נכון, שהמערכת תעבוד בצורה משומנת".

אתה מאמין שתזכו בתואר בשנים הקרובות?

 "אם לא הייתי מאמין אז לא הייתי עושה את מה שאני עושה. אנחנו נמצאים שם ובסוף זה יקרה. בכל שנה אני מכוון לתואר אבל צריך לקרות כמה דברים כדי שזה יקרה: טיימינג, מזל התחברות וכל מה שמסביב. אני בטוח שזה יקרה, אחרת לא הייתי ממשיך".

 זה יכול לקרות כבר בעונה הבאה?

"העונה הבאה מבשרת לא טובות לליגת העל. יש סימן שאלה לגבי מכבי ת"א שזה לא טוב לכדוריד הישראלי, אבל זה נותן לנו חלון הזדמנות ללכת יותר רחוק. על רקע החולשה של הליגה בעונה הקרובה, אנחנו צריכים לעשות את זה".

 הכדוריד הישראלי מתקדם או דורך במקום?

"בשנים האחרונות נכנס הרבה כסף לענף. זה יצר איזשהו מיסוך וחשבנו שהרמה גבוהה, אבל בפועל הרמה היא לא גבוהה. אין לנו הרבה שחקנים טובים ורואים את זה בנבחרת הבוגרת שלא מצליחה להגיע לשם מקום. הליגה היא שוויונית בגלל שהגדולות איבדו מכוחן. מכבי ראשל"צ השקיעה המון כסף ולא הגיעה לכלום, כך שלא תמיד כסף זה ערובה לתארים. אני לא אופטימי לגבי ליגת העל וממה שאני רואה יהיו הבדלים בין הצמרת לתחתית".

מה מדרבן אותך להמשיך?

 "ההישגיות. אני חייב להביא תואר לרמת השרון ועד שזה לא יקרה אני לא אעזוב. לקחתי את העגלה הזאת לפני 26 שנים שהיינו בליגה השנייה וסחבתי אותה חלק מהזמן עם ראובן וחלק לבד. הכדוריד ברמת השרון מזוהה עם אבי כחלון. עברו עליי ימים קשים של מאבקי תחתית, אבל כל השנים אני עושה את התפקיד באהבה ובהתנדבות, למרות שהיו רגעים של עצבים והמון רפש נזרק לעברי כי אני טיפוס שמושך אש, אבל למדתי שהכלבים נובחים והשיירה עוברת. אני מאמין בדרך שלי ומתקן אותה תוך כדי תנועה. יש לי ביקורת עצמית גבוהה ואני יודע איפה צדקתי ואיפה טעיתי. בסך הכל אני מנסה לעשות טוב ומגייס ספונסרים לקבוצה. כל עוד אני נמצא ויש לי את הכוחות לסחוב אז הקבוצה תישאר בצמרת".

 על כמה עומד תקציב הקבוצה לעונה הבאה?

 "התקציב יעמוד על 2.7 מיליון שקלים, מתוכם  1.5 מיליון תמיכה מהעירייה. אני לא עושה תעמולת בחירות אבל ייאמר לזכותו של אבי גרובר שהוא איזן בין תקציבי התמיכה בספורט ברמה"ש ומגיע למשחקים רבים שלנו. אגב, הוא חובב ספורט והיה מגיע גם לפני, כך שזה לא קשור להיותו ראש עירייה".

 אתם עושים עבודה טובה גם במחלקת הנוער.

 "כן. יש אחלה אנשים במחלקה וכיום יש 450 שחקנים במחלקה שזאת כמות יפה מאוד. אנחנו בין המחלקות הגדולות בארץ. אני זוכר ימים של 90 ילדים במחלקה, כך שהיום אנחנו על המפה בכדוריד".

 

 


 


עוד ברמת השרון
שרון יונתן 14/11/2019
שרון יונתן 13/11/2019
שרון יונתן 12/11/2019
שרון יונתן 06/11/2019
שרון יונתן 31/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
אריק סיני
זיכרון לדור שלישי בירושלים
בתוכנית: תיכון חדש בפרדס חנה כרכור
גבר נורה למוות בחיפה
שאקיל השאקל?
טקס חלוקת תעודות הוקרה לתלמידים מצטיינים במעורבות חברתית בעיר חולון
בחולון מעורבים ומתנדבים
טליאטלה תרד פטה וקשקבל
מתכון לטליאטלה תרד פטה וקשקבל
תיכון גלילי כפר סבא
"נכנס לבית הספר כאילו הייתה זו זירת קרב איגרוף"
ניר קריסטל
בשל החום, עשרות עובדי עירייה עבדו חצי יום