רמת השרון

נמחקה עתירת "טיב טעם" בסוגיית פתיחת הסניף ברחוב מרדכי

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב דחתה את עתירת "טיב טעם" נגד עיריית רמת השרון, הוועדה המקומית, ותושבים, בה עתרה החברה לקבל "היתר זמני" להפעלת המקום וקבעה כי על החברה לחזור למסלול של קבלת היתר בוועדה המקומית וברישוי עסקים

שרון יונתן 25/07/2018
נמחקה עתירת
"טיב טעם". העתירה של החברה נדחתה (צילום: אלן שיבר)

מכה קשה לחברת "טיב טעם". בית המשפט המחוזי בת"א מחק את עתירת החברה נגד עיריית רמת השרון, הוועדה המקומית ותושבים בסוגיית פתיחת הסניף ברחוב מרדכי וקבע כי  החברה תצטרך לחזור למסלול של קבלת היתר מהוועדה המקומית ומרישוי עסקים בעירייה.

מדובר בניצחון של התושבים המתגוררים באזור ומתנגדים לפתיחת סניף "טיב טעם", החל מספטמבר 2017, אז החלה החברה בשיפוץ המקום לטובת פתיחת סניף. למרות שלא קיבלה רישיון עסק החלה החברה להפעיל את הסניף ביום שישי, ה-23 בפברואר. שלושה ימים לאחר מכן נמסר ל"טיב טעם" צו סגירה של שופט, אך בחברה נלחמו בהחלטה זו ובמשך שלושה חודשים נערכו שלושה דיונים בבית המשפט השלום הרצליה.

בתוך ההליך המשפטי בבית משפט השלום קיבל השופט את עמדת העירייה והותיר את צו הסגירה על כנו.

"טיב טעם" נדרשו להמשיך במסלולי העירייה של רישוי בוועדה מקומית, אבל בחברה הוחלט לעתור נגד העירייה לבית המשפט המחוזי. התושבים טוענים כי עתירה זו נועדה לעקוף ולקצר הליכים ולקבל רישיון מבית המשפט. התושבים ציינו השבוע כי החברה נהגה שלא בתום לב כשלא צירפו את הדיירים המתנגדים כמשיבים לעתירה, אך כשזה נודע להם הם ביקשו והשופטת ארנה לוי נאותה לקבל את בקשתם וזימנה את הדיירים לדיון שהתקיים ביום רביעי שעבר.

טיב טעם דרשה היתר זמני

בדיון ציין עו"ד רנאטו יאראק, המייצג את "טיב טעם", כי החברה לא מצפה בעתירה הזאת להשיג רישיון עסק אלא לקבל מה שנקרא בחוק רישוי עסקים "היתר זמני" לתקופה קצובה בה בודקים ורואים אם לתת או לא רישיון עסק. "טענתנו היסודית והמרכזית היא שבמקום הזה אפשר לנהל רישיון עסק", פסק עו"ד יאראק והוסיף כי "ההכשרות לקבלת הרישיון לא צריכות לעכב את מתן ההיתר הזמני. לא מדובר ב-350 מ"ר אלא 265 מ"ר. מדובר במרכול שכונתי קטן. העותרת ("טיב טעם" – ש.י.) לא ביצעה חריגות בנייה. צריכה להיות הכשרה של שינויים בהיתר שלא אנחנו עשינו. זה צריך לעשות במקביל להיתר זמני, כאשר העסק פועל. אני לא צריך לבנות שם ובינתיים אני לא יכול לנהל עסק. הפעילות שנדרשת ממני היא בתחום הניירת. לא צריכה להיות סיבה שבינתיים לא תהיה פעילות של העותרת על פי היתר זמני שזאת מטרתו".

בהמשך הוסיף עו"ד יאראק: "המרכול סגור מפברואר וכל חודש משלמים שכירות. לא צריך להמשיך לשלם כסף גם אם נעשתה טעות. העירייה יכלה לפתור את העניין כבר מזמן, אך לדעתנו היא לא רוצה ולא מבחינה עניינית".

עו"ד תום סטרוגו, המייצג את הדיירים, ציין: "ברור שאין להם אישור של גורמים רבים, כפי שבית המשפט ציין. זה לא תואם לחלוטין את מה שנטען בפתח העתירה שיש להם את כל האישורים ולא נותנים להם מכל מיני שיקולים פוליטיים. לפי המסמכים, אין להם אישורים לא להיתר זמני ולא להיתר קבוע".

סטרוגו ציין מה התושבים חושבים על הגשת העתירה: "העתירה הוגשה לצורך הפעלת לחץ לא ראוי על הגורמים העירונים השונים. מאיימים בהגשת תביעות כספיות. חושבים שאם הם גוף גדול עם כסף ואמצעים, אנשים לא יעמדו על דרישות החוק ויעשו מה שהם רוצים. הם מצפצפים על השכנים, מצפצפים על החוק. כל השיטה הזאת קלוקלת והעתירה קלוקלת. היא נולדה בחטא והיא כוללת טענות לא אמת. היא מסתירה הרבה דברים שהיו צריכים להיאמר ולהיכתב בה. בית המשפט אמר שהיא מבולבלת, אך זה בלשון מעטה. היא לא הציגה מסמכים שהיה עליה להציג, מסמכים שהיו מסבירים שאין לעותרת את האישורים שהיא צריכה כדי להפעיל עסק. יש פה ניסיון לקחת את החוק לידיים. יש פה חוסר ניקיון כפיים שצריך לעמוד במרכז העניינים. אין ספק שהתנאים לא קיימים לא לפתיחה עם היתר זמני ובטח שלא לרישיון קבוע. לא אכביר מילים על המטרדים שעלולים להיות מעמסה על השכנים. זה ברור מאליו. ההתנהלות של העותרת בפתיחת העסק מטרידה מאוד את מנוחתנו. מבקש שהעתירה תידחה".                                                                                                  

שרי חובב, מנהלת רישוי עסקים בעירייה, ציינה בדיון כי ל"טיב טעם" חסר אישור של מחלקת הנדסה, משרד הבריאות, וטרינר עירוני, תאגיד המים שרונים ויש להם רק אישור של איכות הסביבה.

עו"ד גייגר, המייצג את הוועדה המקומית אמר: "במסגרת אישור מחלקת ההנדסה העותרת צריכה לתת פתרונות נוספים אך אני מקבל את המלצת בית במשפט להעלות את זה לוועדה המקומית שתדון בתנאים אשר צריך להציב בפני העותרת ותדון בטענות העותרת במישור דיני תכנון ובנייה. איני יכול להתחייב שהוועדה תדון בנושא ב-14.8 אם אישורי המסירה ומועד ההתנגדויות לא יחלוף".

כאמור, השופטת ארנה לוי פסקה כי העתירה נדחית וכי הנושא יחזור לדיון בוועדה המקומית בנושא היתרי הבנייה, כאשר התנגדויות התושבים יובאו בחשבון, ובוועדה לרישוי העסקים בעירייה.

 התושבים מרוצים ממחיקת העתירה

בקרב התושבים המתגוררים באותו בניין, ברחוב מרדכי ,14 ובאזור הסמוך התקבלה החלטת השופטת בסיפוק רב.                                

מיכאל דורון, ממובילי המאבק, אמר השבוע: "'טיב טעם' נלחמו נגד הסגירה בבית משפט השלום. במשך שלושה חודשים נערכו 3 דיונים בבית משפט השלום בהרצליה ובמקביל הגיעה 'טיב טעם' לוועדת רישוי אבל בלי שום פתרון מהפתרונות הנדרשים ומחייבים עסק כזה בעיקר היעדר תשתית תברואתית. נכון לעכשיו חצי שנה לצו סגירה ושני הליכים משפטיים כושלים ו'טיב טעם' לא קוראים את המפה ולא נרגעים. הם ממשיכים במאמצים שעולים להם מאות אלפי שקלים כדי לקבל רישיון עסק במקום שלא ניתן להקים בו סופרמרקט. כדי לקבל רישיון 'טיב טעם' צריכה לעמוד בתנאים רבים שלא ניתן לעמוד בהם מן הטעם הפשוט, בבניין אין תשתיות לסופר. הוא לא נבנה לכך. אין מקום לאיסוף אשפה לדחיסת קרטונים להפרדת שומנים, אין מקומות לפריקה וטעינה ואין מקומות חניה.

"כל הגורמים בעיריית רמת השרון פקידים ונבחרי ציבור כאחד סבורים שמעבר לשאלה החוקית, אין זה נכון ואין זה ראוי  לפתוח סופרמרקט בבניין מגורים בלב שכונה צפופה. הבניין בצומת של אוסישקין תרזה ורחוב מרדכי נמצא בלב שכונת מגורים שבה חיים כמה אלפי תושבים ובצומת הרחובות מרוכזים ארבעה גני ילדים וגן משחקים. הפעילות של משאיות ענק  על המדרכות, התמרון ברחובות הצרים, החניות באדום לבן, החניות הכפולות לפריקה ממושכת (כשאין פקחים), כל אלה יצרו עומסים כבדים הפרעה וסכנה לשלום הדיירים והעוברים ושבים. לטיב טעם אין מקום לאיסוף אשפה. לסופרמרקט דרוש נפח לאשפה דחסן קרטונים ומפריד שומנים. לטיב טעם אין את כל אלה ולא יכול להיות להם".

דורון העלה לפייסבוק פוסט חריף ונוקב נגד התנהלות טיב טעם ובו כתב: ״'עתירה רשלנית', 'בלגן שלם', 'אי הבנת החוק', 'אי מיצוי הליכים', 'התנהלות שלא מתאימה לגוף עסקי כמו טיב טעם'. אלה רק מקצת הציטוטים מתוך הסתערות חזיתית של שופטת בית המשפט המחוזי בת״א על ראשי  'טיב טעם'. בנאום פתיחה של כרבע שעה 'שחטה' השופטת את הפרה הטמאה, שלא לומר החזירה, 'טיב טעם', ובתום הדיון הורתה על מחיקת העתירה. בכל שנותיי ככתב לענייני משפט, ישבתי באינספור דיונים משפטיים - פליליים, אזרחיים, עתירות מנהליות, עתירות לבג״צ - מעולם לא שמעתי מתקפה כה נוקבת של שופטת נגד עותרים".

דובר העירייה גונן אליאס מסר בתגובה להחלטת בית המשפטי: שמחים על החלטת השופט לדחות את הערעור. העירייה פועלת ותמשיך לפעול ע"פ דין, כשלנגד עיננו טובתם ורווחתם של התושבים.

תגובת "טיב טעם" לא התקבלה עד פרסום הידיעה.

 


עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
צעיר נורה ביפו
מוזיאון לכלי נגרות
צעיר נפצע בתאונה סמוך להרצליה
שני צעירים נפצעו קשה בתאונת אופנוע בצפת
מסעדת השוק כספי באם המושבות פתח תקווה
החברים קפצו לארוחה? כספי סוגר לכם את הפינה
נסללה הדרך להמשך תוכנית גן יבנה
הולך רגל נפצע קשה בתאונה בכביש 1
הולך רגל נפצע קשה בתאונה בכביש 1
הענקת פרס החינוך הארצי לנעמת הוד השרון
פרס החינוך הארצי לנעמ"ת הוד השרון