רמת השרון

50 גוונים של השמנה

מיכל טל–פס, השילה 40 קילוגרם ממשקלה אבל בעיקר סידרה לה אחרת לגמרי את החיים ואת ההרגשה. אחרי שקראה מעל 300 מחקרים בנושא השמנה ואכילה, היא טוענת שמי שחווה בעיות קשב וריכוז הוא בעל סיכוי הרבה יותר גדול להשמין

בילי בסרגליק 30/07/2018
מיכל טל-פס. שינוי מחשבתי (צילום: אלן שיבר)

מיכל טל–פס (40) נשואה + 1, מקדמת בריאות, מאמנת לחצים בביופידבק, יזמית ומקימת פורטל "במידות טובות" ובעלת חברת ייעוץ נדל"ן לחברות מזה 18 שנה, תושבת רמת השרון, חיה בשלום עם המשקל העודף שלה שגרם לה לצאת למסע פנימי מבורך. "ירדתי 40 ק"ג במהלך תשע השנים האחרונות, בעקבות שינוי תזונתי, כאשר הירידה במשקל היא 'תופעת לוואי' של שינוי אורח החיים והשינוי המחשבתי", היא אומרת וטוענת שהמשקל הוא לא האינדיקציה בעיניה "אלא המשמעות איך את עושה לגוף שלך טוב והגוף שלך מחזיר לך פידבק חיובי".

נשמע טוב במילים אבל עדין הינך בעודף משקל, והשאלה היא האם את שואפת לרדת במשקל או שאת שמחה וטוב לך כך?

"החשיבות בעודף משקל היא להיות בריא גם בעודף משקל. זאת החשיבות מספר אחת. כשחיים באורח חיים בריא, ואוכלים בבריאות, ומקיימים פעילות גופנית מסודרת, מאורגנת וקבועה, תופעת הלוואי היא ירידה אטית במשקל לאורך זמן, במקום ירידות ועליות יויו, שגם פוגעות בגוף וגם לא משיגות את התוצאה, וזה כולל ניתוחים לקיצור קיבה בטווח הארוך."

האם רצית לעשות ניתוח לקיצור קיבה בעבר?

"אני 'בוגרת' ניתוח טבעת שבו ירדתי 30 קילוגרם ועליתי 60 קילוגרם אחרי, ואז הבנתי שהמשמעות היא שינוי לאורח החיים הבריא ולא דווקא לקצץ את הש.ג בקיבה".

לפני עשר שנים, כאשר היא החלה את המסע לשינוי אורח חיים בריא, היא חשה שהקושי העיקרי שלה הוא קושי באימפולסיביות מול אכילה, קושי בדחיית סיפוקים מול מאכל אהוב, דחיינות, והמצב הזה של 'ביום ראשון מתחילים דיאטה'. "מתוך הקשיים האלו, וההבנה שאלו הגורמים לקשיים פיתחתי במהלך השנים רעיון, ולפני כמה חודשים הגשתי בקשת פטנט לטכנולוגיה המסייעת לאורח חיים בריא והרזיה בדיוק מול הקשיים שאני התמודדתי מולם".

תסבירי

"פיתחתי אלגוריתם חכם, המשכלל את הגורמים שמביאים להשמנה ולאכילה בלתי מווסתת, שמתחבר לתרגול מוחי, שלבסוף מקל בעמידה מול פיתויים ואכילה אימפולסיבית ורגשית".

בעבר אכלת אכילה אימפולסיבית ורגשית?

"חד משמעית כן. מאז שאני זוכרת את עצמי".

מה זו אצלך אכילה רגשית?

"למשל כשהייתי בתקופות מבחנים באוניברסיטה או כשהייתי מוציאה ציון לא טוב בבחינה, אז הייתי יורדת על המקרר ללא הבחנה. בתום האוכל הייתי כועסת על עצמי, חשה עם עצמי לא טוב ומבינה שזה לא משרת אותי אך הדחף היה משהו בלתי נמנע. זה דבר שליווה אותי שנים. לכן הבנתי שרוב המתמודדים עם השמנת יתר חווים סוג של אכילה ריגשית או אכילה המתנהלת כאימפולסיבית ויש קושי בדחיית סיפוקים מול מאכל שהם מאוד אוהבים. הרעיון לפיתוח החדש שלי בא אחרי איסוף של המון מידע שרכשתי מחו"ל כדי לאתר את הגורמים שמשפיעים עליי. ממש יצאתי לעשות חקירה. דיברתי עם גורמים מחו"ל, אספתי מעל ל 300 מחקרים עם השנים".

מהם הדברים המפתיעים שגילית במחקרים?

"הדבר המשמעותי שגיליתי הוא את הקשר בין הפרעות קשב וריכוז להשמנה. אנשים בעלי הפרעת קשב וריכוז מסוג  ADD  - הפרעת קשב וריכוז שאיננה היפר אקטיבית, הם בעלי נטייה גבוהה יותר ללקות בתפקודים ניהוליים, שבאים ליידי ביטוי באימפולסיביות באכילה, קושי בהתארגנות, נטייה לדחיינות בהצבת מטרות. מי שיש לו קושי בהתארגנות, קשה לו לעשות סדר יום. הוא לא ייקח אוכל מהבית לעבודה, הוא יחטוף במהלך היום, הוא לא יסדר לו בראש את רצף הארוחות, יצור מצב שלא יאכל כל היום, ואז יחטוף בערב בצורה לא מסודרת. יהיה לו קושי להתגבר על הרגל מושרש של אכילה לא בריאה, קושי מוגבר להתנגד לפיתוי כמו איזה עוגה טובה שהוא אוהב או בורקס, הריח ישגע אותו כי זה קשור לוויסות חושי גם. ליקוי בתפקודים ניהוליים קשור והוא מתערבב גם עם ויסות רגשי וחושי, לכן גם ההיבט של ריחות וטעמים יותר רגיש, לכן הקושי הוא גדול יותר לעמוד מול ריחות טובים של אוכל וגם הפוך. הקושי לאכול מרקמים מסוימים כמו מרקמים עיסתיים או  טעמים של ירקות. למשל טעם תפל של ירקות, גורם לקושי לאכול מאכלים בריאים, בשל הקשר בליקוי בין תפקודיים ניהולים לוויסות רגשי וחושי".

ובמה יעזור הפטנט שלך?

"הפיתוח שלי ייתן תמיכה וסוג של רוח גבית לכל תהליך של שינוי של אורח חיים בריא. הוא מקל על כל הסימפטומים של אכילה רגשית, עמידה מול פיתויים, של אימפולסיביות באכילה ובמרכאות הוא מוריד את הווליום של ההתמודדות".

מה תגידי לאלו שיאמרו, שעשר שנים שאת מיישמת את השיטה שהגית אך ירדת רק 40 קילו?

"הרעיון שלי לא בא כדי להוריד במשקל אלא בא לתת תמיכה להתמודדות של אורח חיים בריא. בדומה לריטלין שלא בא לפתור בעיית קשב וריכוז אלא לעזור לילד ללמוד".

בעבר, לפני השינוי המנטאלי שעברה, טל–פס חשה קשיים בהתמודדויות עם עודף המשקל. "עד לפני עשר שנים, זה היה קשה עד בלתי נסבל. זו הייתה התמודדות, היה מאבק, היה מצב של מלחמה ביני לבין הסביבה".

תתארי את השינוי

"החלטתי לקבל את עצמי כמו שאני, ולהתמודד עם אותם גורמים שמפריעים לי לקיים בריאות בכל מידה. ברגע שטיפלתי בגורמים שהם שילוב של גורמים רגשיים וגופניים אז כל הפרספקטיבה השתנתה מבחינתי.  יזמתי ופתחתי פורטל למידות גדולות 'במידות טובות', יצאתי ללמוד קידום בריאות בבר אילן כי הרפואה הקונבנציונאלית לא נתנה לי תשובות חוץ מלרדת במשקל, וחיפשתי פתרונות נוספים איך לעזור לגורמים שגורמים להשמנה. היום אני מרצה באוניברסיטאות ובמוסדות על הנושא. אני קוראת להרצאה '50 גוונים של השמנה' כי יש השמנת ילדות, יש השמנת גיל ההתבגרות, יש השמנה בצבא, יש השמנה אחרי החתונה, אחרי לידה, השמנת גיל המעבר ועוד, אך המשותף לכולן, הם אותם הגורמים שציינו קודם וכל אחד אבל בווליום אחר. ההצלחה לא נמדדת בקילוגרמים אלא בקיום אורח חיים בריא ופעילות גופנית".

לאנשים בעלי השמנת יתר קשה לעשות פעילות גופנית

"אז מוצאים פעילות מתאימה וחביבה על כל אחד, כדי להבטיח התמדה לאורך זמן. מאוד חשוב לא להסתכל רק על ההרזיה כמדד להרזיה ולתת לעצמכם כלים שיעזרו לכם בתהליך. כמו לבקש עזרה. למשל הזמנות מהמכולת של פירות וירקות חתוכים. זה טוב לדחיינים, שאם לא יכולים או רוצים לחתוך ירקות, אז הירקות כבר מוכנים שטופים בקופסה. כאשר אתם אצל הקצב,  שיארוז לכם מנות קצובות. אנשים באים אליי, ואני מאתרת להם את הגורמים להשמנה ולאכילה בלתי מווסתת ואני מעניקה להם פרוטוקול טיפולי. הם עונים על שאלון, המחשב משקלל את הנתונים, ומעניק לי תוצאה איזה טיפול לתת להם בתוך התוכנה. בפועל האנשים משחקים במחשב אצלם בבית 15 דקות. על המצח שלהם מונחת קשת. הקשת קולטת את הפעילות העצבית במוח, והיא מקבלת פידבק מהמוח לגבי המצב הנתון. לפי התוצאות שנאספו, על פי קריאת גלי המוח, מתקבל פידבק לאזורים מסוימים במוח, במטרה לשפר ולייעל את הטיפול".

היום את חיה בשלום עם עודף המשקל שלך? זהו חלום של הרבה אנשים

"אפשר לחיות בבריאות בעודף משקל, מי שלא רוצה אותי עם עודף משקל אז אני לא צריכה אותו בחיי, שיסתכלו בי בפנים, ולא רק מבחוץ".

מהו המסר שלך לאחרים?

"בריאות בכל מידה, ולהיעזר בכל דרך אפשרית זאת על מנת להתמודד עם הקשיים מול האתגרים באכילה לא מווסתת, ולא רק למדוד ירידה בקילוגרמים".

בחברה שמקדשת רזון בכל האמצעים, זהו מסר לא קל לעיכול

  "יש לנו כבר נציגה שזכתה באירוויזיון וזה כנראה מהפכני".

את מרגישה שזו תקופה אחרת?

"זו תקופה חשובה להרגיש בריאות לפני נראות".

billie@netvision.net.il

 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
אישום: שדד שתי תחנות דלק באזור השרון
שיכון דרום כיום. יש מתנגדים לתוכנית
"מדובר בניסיון מצער לקבל החלטות רחוק מעיני הציבור"
ישיבת מועצת עיריית רעננה
איזו החלטה התקבלה בישיבת מועצת העיר?
עובדי עיריית כפ"ס למען הקהילה
בר מדליקה
מתחילים קדנציה
אושרה תכנית פינוי-בינוי בשכונת קריית שרת ברעננה
הלוואה לסגירת המינוס
הלוואה לסגירת המינוס