רמת השרון

במה לבחור (טור דעה)

לקראת הבחירות ברשויות, ד"ר יונה ברגור, חבר מועצת העיר רמת השרון לשעבר, ממליץ לתושבי העיר לבחור בקהילה חופשית, במרחב אורבני מרווח, במנהיגות חברתית בלתי כוחנית ובנסיון ניהולי ציבורי

אתר לוקאל 02/08/2018
ד"ר ברגור. 'תפעילו שיקול דעת' (צילום: פרטי(

לקראת הבחירות המקומיות, העומדות בפתח! אין לי כוונה, וודאי אין לי זכות להמליץ בפני הציבור במי לבחור לראשות העירייה ולמועצת העיר. כל אחד וטעמו הוא. כל אחד ומחויבותו האישית ו/או הציבורית. אבל, בתוקף היותי תושב ותיק למדי במושבה-עיר ובשל העובדה שהתנסיתי במעורבות ציבורית, כחבר מועצת העיר בקדנציה אחת, אני רוצה לשתף את הציבור לא, במי לבחור, אלא, במה לבחור.

על רקע זה גיבשתי ארבע-חמש המלצות, שנותנות ביטוי להשקפת עולם הדוגלת בקהילה חופשית; במרחב אורבני מרווח; במנהיגות חברתית, בלתי כוחנית; בניסיון ניהולי-ציבורי ובהקפדה על כללי התנהלות, בלתי מתפשרים באשר לטובות הנאה אישיות.

הכוונה באשר לקהילה חופשית, היא להימנע מכל כפייה ושינוי אופייה החילוני של העיר. על רמת השרון להיות תל-אביב של השרון, כאשר לקהילות שומרות מסורת זכות לשמר את אורח חייהם, ללא זכות, כלשהי, לפעול במרחב הציבורי למען שינוי אורחות החיים בעיר.

הנושא של מרחב אורבני מרווח, הוא המסלול, אשר יבטיח לנו ולדורות הבאים, קצת פחות בטון. במקום שרמת השרון תהיה מוקד לחזון קבלני, ללא מעצורים, העיר תאופיין על ידי רזון קבלני- קצת פחות גובה; קצת יותר מרווח בין הבתים; קצת יותר ירוק בעיניים; קצת פחות אספלט ונגישות מרחבית בלתי מפוקקת ובלתי מזהמת. הבה ונשאיר מקום, גם לתותים של רמת השרון.

המנהיגות החברתית שהייתי שואף לאמצה, היא מנהיגות של קונצנזוס, שתדע לשתף, בתהליכים פרגמטים, את התושבים; הקבוצות; השכונות; הרובעים ואת נציגיהם הנבחרים, על מנת ליצור קהילה, שבה כל פרט מוצא את מקומו, אבל הכלל הוא משמעותי יותר מאשר צבר של כל הפרטים. המיני-גיאוגרפיה אינה קריטריון לגיטימי לחתור להישגים, על חשבון התפישה הכוללנית.

האמונה שניסיון ניהולי-ציבורי, הוא תנאי הכרחי לשיקולי הבחירה. התופעה של מועמדים הצצים כפטריות אחרי הגשם, רק בזכות עברם המקצועי, המרשים, אך אינו רלבנטי למיומנות הנדרשת, היא תופעה שלא הוכיחה את עצמה, גם לא במישור המנהיגות הארצי ולא במערכות השלטון המקומי. ראוי להתלכד מאחורי מועמדים שהשתפשפו בניטי גריטי של קבלת החלטות במועצת העיר והמכירים את צרכיה ובעיותיה של העיר, לאו דווקא בתוקף מערכת הבחירות במשך שלושת החודשים האחרונים, במקום להמר על מועמדים ורשימות של אווירה שלא תשרודנה לאחר קדנציה אחת.

וכמובן, במציאות הפוליטית הזו, של רמת השרון, חייבים להישמר מכל משמר, שלא לתת לחתול לחזור ולשמור על השמנת. התופעה של מעידה מוסרית אצל פעילי השלטון המקומי, היא כה נפוצה, שעלינו לבחון בשבע עיניים ואפילו עם עוד יותר הקפדה, שלא ניפול בפח של הכריזמה על חשבון היושר האישי ועל חשבון היושרה הציבורית. כל פרגולה, היא רמזור אדום, שאולי לא יתחלף לירוק.

אני משוכנע שהמוניטין של רמת השרון, כיישוב מוביל במרבית המדדים הסוציו-אקונומיים ישליך גם על ההתנהלות הפוליטית של התושבים בגיבוש עמדותיהם לקראת הבחירות הקרובות. ואם תאמרו שהדברים שפורטו כאן, הם לא יותר מאשר משחק מילים ומושגים, לא נותר לי אלא להציע מבחן התאמה, כך שאם נצמדים לתפריט הזה ופועלים לאורו, ומקפידים לאמץ את כל ההמלצות, כחבילה אחת, מספר המועמדים הפוטנציאליים יורד באופן משמעותי ויקל על כל אחד מיתנו את הבחירה הראויה. בכל מקרה, אל תלכו אחרי נטיית לבכם הספונטנית אלא הפעילו שיקול דעת העומד במבחן ההיסטוריה של השלטון המקומי בעירנו, רמת השרון.

                                       

                                                                

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
כתב אישום נגד חשוד בסדרת תקיפות של עוברי אורח
בס בעיצוב אדריכלי
ב"ס בעיצוב אדריכלי
גבר הורשע ברצח בת זוגו באילת
פועל נפגע מחפץ כבד
ברמב"ם מטפלים בהפרעות אכילה
ניסני. קשיים ביצירת קשר
ספיר ניסני שוקלת לחזור בה מהודאתה
שני פצועים בתאונה בין משאית לרכב פרטי
שני פצועים בתאונה בין משאית לרכב פרטי
המועדון החברתי במתנס אלי כהן ימשיך לפעול
תימשך פעילות המועדון החברתי במתנ"ס אלי כהן