רמת השרון

זר חבצלות

ארבעה צעירים תושבי רמת השרון משרתים בתוכנית המצוינות "חבצלות" של אגף המודיעין, המשלבת לימודים אקדמיים עם הכשרות מודיעיניות ייחודיות

שרון יונתן 06/08/2018
ארבעת החיילים מרמת השרון. הצטיינות במודיעין (צילום: באדיבות דובר צה"ל)

מתוך עשרות חיילים המתגייסים בשנה לתוכנית ההצטיינות "חבצלות" של אגף המודיעין, ארבעה הם תושבי רמת השרון שכבר משרתים בתוכנית ונמצאים בשלבי ההכשרה השונים שלה. 

תוכנית "חבצלות" היא תוכנית הדגל של אגף המודיעין המשלבת שירות קבע ותואר ראשון במדעי המדינה ומזרח תיכון בשילוב עם אחד מהחוגים האנליטיים הבאים: מדעי המחשב, מתמטיקה, כלכלה ופילוסופיה. לאחר תהליך מיון קפדני, מתגייסים מדי שנה כ-50 חניכים וחניכות המוכשרים להיות קציני המודיעין המובילים, שעוסקים בסוגיות שבמרכז סדר העדיפות הלאומי והצבאי.                                         

בשילוב עם הלימודים האקדמיים, עוברים החניכים הכשרות מודיעיניות ייחודיות לתוכנית "חבצלות", בהן שיטות המחקר השונות וכלל שיטות האיסוף המודיעיני. הידע הנרחב של הבוגרים משולב גם עם הכשרה מקצועית, פיקודית וערכית כאשר אלו עוברים את קורס הקצינים הצה"לי בבה"ד 1. לאחר ההכשרה בוגרי התוכנית משרתים שש שנים בשירות קבע בתפקידי ליבה באגף המודיעין, תוך מעבר בין תפקידים ובין מערכי המודיעין השונים.

סמל א' היא בת 20, בתיכון היא הרחיבה פיזיקה וצרפתית, והייתה גם במגמת מחול. הוריה של א' הם עולים חדשים- אמא שלה עלתה מברזיל ואבא שלה עלה מבלגיה. יש לא' אח אחד בן 22, בוגר תוכנית "חבצלות" המשרת בחטיבת המחקר, איתו היא בקשר מעולה. היא התגייסה באוגוסט 2016 לתוכנית המצוינות, וכיום היא כבר בסוף השנה השנייה של ההכשרה.על התוכנית היא מספרת: "מאוד רציתי שירות משמעותי בו אוכל לקחת חלק פעיל בהשפעה על ביטחון המדינה. אני שמחה מאוד לקחת בה חלק, אני מאמינה שהיא תרמה לי המון".

טוראי א' הוא בן 19, אשר בתיכון היה במגמת הנדסת תוכנה, עשה 10 יחידות לימוד מחשבים ועוד 5 יחידות לימוד פיזיקה. א' הוא בן יחיד להוריו, יש לו אחות מנישואיה השניים של אמו ועוד שני אחים מנישואיו השניים של אביו. אביו של א' שירת בסיירת מטכ"ל ואמו הייתה מדריכת גדנ"ע. לפני הצבא א' היה חלק מנבחרת ישראל בג'ודו, יש לו חברה כבר שנתיים וחצי שהיא מדריכת סימולטור בחיל האוויר.

א' התגייס בספטמבר 2017 לתוכנית המצוינות "חבצלות ועל תקופת השירות הוא מספר כי, "אני נהנה מאוד. זה מקום שגם נותן לך את ההזדמנות להוציא תואר וגם לשרת בתפקיד מפתח מוביל באגף המודיעין. אני שמח להיות פה".

סמ"ר י' הוא בן 21, בתיכון הוא למד פיזיקה ובמקביל לקח כמה קורסים במתמטיקה למתקדמים באוניברסיטת בר אילן. אחרי בית הספר הוא היה במספר תנועות נוער שאחת מהן הייתה מש"צים. הוא התגייס באוגוסט 2015 לתוכנית "חבצלות" באמ"ן וכיום הוא בשנה השלישית של תקופת ההכשרה.

על התוכנית הוא מספר: "הותכנית נתנה לי המון. גם ברמה המקצועית ובעתיד שלי באגף המודיעין, אך גם נתן לי את ההזדמנות להכיר חברים לכל החיים". הוא מוסיף כי "בשנה השנייה של התוכנית יצא לי להוביל עם עוד חברי צוות פרויקט חברתי שמטרתו לעודד ערבות הדדית בין יהודים וערבים בעיר חיפה. בנינו מערכי שיעור לאותם בתי ספר יסודיים בחיפה, ואני שמח שיצא לי לתרום גם בפן החברתי במסגרת התכנית ואני לא יכול לחכות לרגע בו אתרום גם במסגרת התפקיד בפן המקצועי". 

סמל א' הוא בן 20, אשר הרחיב בתיכון את מדעי המחשב ופיזיקה. א' הוא בן יחיד ואמו שירתה הרבה שנים בקהילת הביטחון. בתקופת התיכון הוא התאמן באמנויות לחימה, בעיקר בג'ודו וקרב מגע. א' התגייס באוגוסט 2016 לתכנית המצוינות של אגף המודיעין וכיום הוא נמצא לקראת סיום של שנת ההכשרה השנייה, במסגרתה הוא אחראי על שיווק התוכנית. חברתו של א' משרתת גם היא באגף המודיעין ביחידת 8200.

 

 

 


 

 

 

 

 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
קינן. השירה לעולם נשארת
ריקוד חייו
דפקו שעון
עברו לשעון חורף
ניצחון והתרגשות
ניצחון והתרגשות
חתונת הכסף
הכלבה של עדי. אין לה מקום בחוף הים
תושבי הרצליה מתלוננים בפתיחת עונת הרחצה
הנצחת פועלו של הנדבן יצחק אוכברג
הנצחת פועלו של הנדבן יצחק אוכברג
שריפת הפסולת האלקטרונית
ראשי מועצות הר חברון ולכיש לשר אלקין: עצור את הטרור הסביבתי
עמית גופר
מנהל אגף הנדסה חדש ברעננה