רמת השרון

תושב העיר: העירייה הרסה בניין שהומלץ לשימור

לטענת התושב, בשנת 2010 המליץ מהנדס העיר רמת השרון לשמר את מבנה המגורים בשכונת נווה גן, שנהרס בשבוע שעבר. העירייה: במסגרת סקר שימור אתרים בשנת 2015, הומלץ להרוס את המבנה בשל מצבו הפיסי

שרון יונתן 15/08/2018
הריסת המבנה (צילום: עיריית רמת השרון)

"העירייה התעלמה מהמלצת מהנדס שימור שהיא בעצמה מינתה בשנת 2010 כדי לשמר את מבנה המגורים בנווה גן", כך טוען השבוע יעקב וימן, נאמן שימור ותושב העיר, בהתייחסותו להריסת מבנה על ידי העירייה בשבוע שעבר, כפי שפרסמנו ב"קול ברמה". הריסת המבנה הישן נועדה להרחבת בית הספר היסודי דורון בנווה גן.                                              

וימן, שעבר קורס נאמני שימור במועצה לשימור אתרים, אמר השבוע בנושא: "בשנת 2010 המליץ מהנדס שימור מטעם העירייה לשמר את מבנה המגורים הזה. כל עוד מועצת העיר לא קיבלה את ההמלצה, היא יכולה להרוס את המבנה השייך לה. האם הובאה ההמלצה, יחד עם המלצות על מבנים נוספים, לוועדת השימור ולמועצת העיר? ברור שלא. למה לתקוע מקלות בגלגלי הטרקטור? למה להפסיד כותרות לקראת הבחירות?".                                                                                           

וימן מציין כי כאשר מבנה מוכרז לשימור אין חובה לשמרו אולם יש לעשות שתי פעולות: לתעד את המבנה, להרוס (אם הוחלט לא לשמר) או לפרק בצורה שתאפשר שימוש בחומרים למבנים אחרים שנבנו באותה תקופה ואותם רוצים לשמר. במקרה הנוכחי, אולי למגדל המים ו"בית הבאר" הנמצאים ממול למבנה שנהרס.                                                                                              

וימן: "בהריסת המבנה בנווה-גן לא בוצעו שתי פעולות אלו, וחבל. הגיע הזמן שנבחרי העיר בתפקיד הרוצים לשמור על רוח המקום (הכולל גם שמירת ההיסטוריה שלו) יפסיקו להפריח סיסמאות ולספר על החלטות נכונות. ראו כיצד שומרו מבנים דומים ברחובות ובכפר סבא והפכו לפינות חמד לטובת כלל התושבים. אני קורא לחברי המועצה לקבל החלטה מיידית במועצת העיר, עוד טרם הבחירות, לשמר את מגדל המים ובית הבאר ברחוב 'הבאר' (כפוף להכנת תוכנית שימור) בשכונת 'נווה-גן – השרידים האחרונים למושבה קריית-שאול".

מהעירייה נמסר בתגובה: עיריית רמת השרון פעלה בנושא זה  ע"פ הוראות החוק. במסגרת סקר שימור אתרים שנעשה כנספח לתוכנית המתאר בשנת 2015, ההמלצה הייתה להרוס את המבנה, על פי הקבוע בתוכנית וזאת בשל היותו במצב פיסי מסוכן, ובקרבת בית-ספר והיווה סכנה ברורה ומיידית לתלמידים. יודגש, כי בניגוד לטענות שהועלו, טרם הליך ההריסה, נעשו צילומים ותיעוד של חוץ הבית והפנים כנדרש. על אף שסקר זה לא אושר, והמבנים לא סומנו או הוכרזו על ידי המועצה לשימור אתרים, יוצב בהמשך ולאחר השלמות פיתוח החצר, שלט הכולל תמונה והיסטוריה של המבנה, בהתאמה להמלצות סקר.

 


                                                                                        

 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
Next Bus באילת
רעול פנים שדד פיצוציה בכפר סבא באיומי סכין
רעול פנים שדד פיצוציה בכפר סבא באיומי סכין
מפלגת העבודה תומכת ברפי סער לראשות עיריית כפ"ס
"אני רוצה להמשיך בעשייה שלי"
סימון ותיעוד ספרי תורה
סימון ותיעוד ספרי תורה
פאנל בחירות בקרב בני נוער
איזו מפלגה גרפה את מירב הקולות בקרב בני הנוער ברעננה?
"סתם נטפלים אליו"
טקס אזכרה במלאות ארבע שנים לנפילת הדר גולדין
מאות בטקס אזכרה להדר גולדין