רמת השרון

"סוף סוף אני מרגיש שאני שייך"

חניכי וחונכי סניף רמת השרון ב"כנפיים של קרמבו", תנועת הנוער המשלבת ילדים ובני נעור עם ובלי צרכים מיוחדים, יצאו למחנה הקיץ המסורתי ברמת הגולן

שרון יונתן 23/08/2018
פעילות במסגרת מחנות הקיץ בעבר (צילום: "כנפיים של קרמבו")

השבוע הזה הוא מיוחד במינו עבור חניכי תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו". אתמול (רביעי) יצאו החניכים למחנה הקיץ המסורתי ברמת הגולן בן המספר ימים, לו חיכו תקופה ארוכה.

"כנפיים של קרמבו" היא תנועת נוער מיוחדת שמשלבת צעירים עם ובלי צרכים מיוחדים במסגרת חברתית משותפת. אלפי ילדים ובני נוער עם ובלי צרכים מיוחדים, בוראים יחד עולם מופלא של אהבה והכלה.הסניף ברמת השרון מכיל 13 חניכים וכ-30 חונכים.

פעם בשבוע, בסניף ברמת השרון, כמו בעשרות סניפי התנועה הנוספים בכל הארץ, נפגשים בני נוער מכל קשת החברה הישראלית: יהודים וערבים, חילוניים ודתיים, עם ובלי צרכים מיוחדים. הם מחברים לבבות, לומדים לחבק את השוני ולראות בו דבר מבורך שיש לתת לו מקום, ולאפשר לכל אחד להיות מי שהוא. מדובר במהפכה אמתית שאט אט מחלחלת לכל הרבדים של החברה הישראלית ויוצרת שינוי עמדות ותפיסות שלא נשענות על דעות קדומות והגדרות מראש. 

לתנועה יש 65 סניפים הפזורים ברחבי הארץ ולמעלה מ- 6000 פעילים. עבור רבים מהם, זו המסגרת החברתית היחידה שפעם בשבוע מוציאה אותם מהבדידות החברתית, לפעילות חווייתית נגישה ומותאמת עם חברים עם ובלי צרכים מיוחדים. פעם בשבוע אלפי ילדים עם ובלי צרכים מיוחדים, לובשים מדים והולכים לפעולה עם החברים שלהם בסניף.

בתנועה ציינו השבוע כי מדובר בתנועת נוער שקולטת ילדים- ​​חניכים - עם מגבלות מורכבות פיזיות, קוגניטיביות, מרחביות, חושיות ותקשורתיות בגילאים 7 עד 21, ילדים ובני נוער שאינם עצמאיים בתפקודם, הפועלים יחד עם בני נוער מהחינוך הכללי והמיוחד בגילאים 12-18 שמשמשים כחונכים שלהם.

"'כנפיים של קרמבו' היא לא סתם עוד תנועת נוער. היא תנועת נוער שמשנה עולמות ומשפיעה על כלל המשפחה לטובה", מתגאים בתנועה ומציינים שיש כיום מעל 3000 ילדים עם צרכים מיוחדים שנמצאים ברשימות המתנה לסניפים ואין ביכולת התנועה לקלוט אותם בגלל חוסר תקציב.

"אנחנו מאמינים שלכל ילד יש זכות להשתייך למסגרת חברתית אחר הצהריים, והציווי המוסרי שלנו הוא לדאוג לכך שלכל ילד עם צרכים מיוחדים אכן יהיה סניף של 'כנפיים של קרמבו' ליד ביתו", אומרים בתנועה ומציינים עוד כי את הפעילות בסניפים מובילות בעיקר נערות צעירות שעומדות בראש הפירמידה הניהולית של הסניפים ברחבי הארץ. נערות ערכיות, בוגרות, מחויבות ויוצאות דופן בעשייה שלהן. נערות בגילאי 17, 16 שמשמשות כמרכזות הסניפים, ובתפקידים ניהוליים כמו: רכזות לוגיסטיקה ובטיחות, רכזות חניכים ומשפחות, רכזות חונכים, רכזות הדרכה ורכזות תקשורת. מאחוריהן עשייה גדולה וחשובה שיוצרת שינוי חברתי אמתי בחברה הישראלית בכל מקום בו קיים סניף של התנועה. 

בתנועה מסבירים כי, "על מנת להוביל מהפכה חברתית לא מספיק לדבר על שינוי אלא חובה לחיות אותו, כפי שאמר מהטמה גנדי. משפט החזון של התנועה מדבר על יצירת מקום ומשמעות לכל אדם. כדי לשנות עמדות ותפיסות יש צורך במפגש של עולמות שונים במסגרת אחת. אבל המפגש כשלעצמו איננו מספיק. השינוי החברתי האמתי מגיע מתוך תחושה של משמעות שנוצרת אצל כל נער ונערה שמאמצים את האמונה במסוגלות של כל אדם וביכולתו להוביל. כשנערה עם שיתוק מוחין שמתקשרת באמצעות העיניים בלבד מובילה את המשחק בפעולה, או כשילד מוסלמי עם תסמונת דאון מלמד את חבריו היהודים בסניף שירים בערבית, כל הדעות הקדומות וההגדרות מראש מפנות את מקומן לתפיסות חדשות ונוצר שינוי אמתי. השינוי שמתחיל בבני הנוער בתנועה 'מדביק' את החברים מבית הספר, המשפחות והקהילה וכך נוצרות אדוות של שינוי חברתי שמגיע לכל קצוות הארץ.

כאמור, ביום רביעי השבוע יצאו חניכי וחונכי הסניף ברמת השרון למחנה הקיץ בן 5 ימים במדרשת חיספין ברמת הגולן.

אבא לילד שעבר מחנה קיץ כזה אמר: "לגדל ילד עם צרכי מיוחדים מורכבים אומר שיש כל כך הרבה דברים רגילים שאתה לא יכול לעשות. אתה לא יכול פשוט ללכת לקולנוע או לחוף הים, אפילו ללכת למסעדה יכול להיות סיוט לוגיסטי. המחשבה על יציאה לחופשה משפחתית פשוט נראית בלתי אפשרית. כתוצאה מכך אתה מתחיל להרגיש שאין מקום עבורך ועבור המשפחה שלך בחברה. אתה לא שייך, כי החברה לא עשתה מאמץ כדי להתאים את עצמה גם לצרכים 'המיוחדים' שלך. אבל כאן, במחנה קיץ של 'כנפיים של קרמבו' סוף סוף אני מרגיש שאני שייך. פה זה ממש פשוט בשביל הבן שלי ללכת לשחות בבריכה, הוא יכול להשתתף בכל הפעילויות ויכולתי להצטרף אליו, או פשוט לקחת את הזמן לעצמי, עם אשתי או עם ילדיי האחרים. לא הייתה לי ההזדמנות הזו במשך זמן רב כל כך".

הפעילות ב"כנפיים של קרמבו" בסניף רמה"ש מתקיימות ביום רביעי בין השעות 19:00-17:30, באשכול פיס ברחוב העבודה.

 


 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
מציאות מדומה
"מציאות מדומה" ביום הבחירות
מזרזים את שיפוץ חצרות הגנים
מה עשה השף מושיק רוט במלון בהרצליה?
תינוק ננעל בתוך רכב בקניון G
ילד כבן 3 נפצע באורח קשה
ילד נפל מגובה רב בירושלים
רעננה במקום ה-20 בשיעור הולכי הרגל הנפגעים בתאונות דרכים
רעננה במקום ה-20 בהיפגעות הולכי רגל בתאונות
מתרעננות עם רעננט
ארז בנודיס ברגע החתימה
מאמן חדש לבית"ר נורדיה ירושלים