רמת השרון

הבחירות מתקרבות, העתירות מתרבות

יו"ר ועדת הבחירות האזורית דן-צפון קיבל שתי עתירות שהוגשו נגד איציק רוכברגר לוועדת הבחירות המרכזית. עתירה אחת, הוגשה על ידי ראש העירייה אבי גרובר שטען לתלייה לא חוקית של שלטים על ידי רוכברגר. את העתירה השנייה, הגיש המועמד לראשות העירייה עידן למדן, שעתר נגד הכוונה לספק משקאות משכרים באירוע בחירות של רוכברגר

שרון יונתן 29/08/2018
שלטי הבחירות של רוכברגר ברחוב הראשונים. הוסרו בעקבות עתירת גרובר (צילום: פרטי)

מערכת הבחירות ברמת השרון מתחממת, כאשר בסוף השבוע החולף, הגישו אבי גרובר, ראש העירייה, וחבר המועצה עידן למדן, המתמודד אף הוא לראשות העירייה, עתירות נפרדות נגד איציק רוכברגר לוועדת הבחירות המרכזית. גרובר עתר בטענה לתליית שלטים בלתי חוקיים מצד רוכברגר ולמדן עתר נגד כוונה לשלב משקאות משכרים באירוע בחירות של רוכברגר.                  

בעתירתו טען גרובר כי ארבעה שלטי תעמולת בחירות, כל אחד בגודל של שני מטרים על ארבעה מטרים, נתלו על גדר חיצונית ברחוב הראשונים. גרובר פנה לרוכברגר בדרישה להסירן אך זה סירב בטענה כי יש לו אישור של בעל הנכס.                

עו"ד ערן מרינברג, המייצג את גרובר, פנה ליועץ המשפטי של העירייה בבקשה לגרום להסרת השלטים שנתלו אולם התובע העירוני השיב שפנייה כזאת יש להפנות למשטרה שכן העירייה איננה משיבה לעתירה ואין זה ראוי שמחלקת היועץ המשפטי תטפל באכיפה עבור מתמודד מסוים במיוחד שהמתמודד הוא ראש העירייה המכהן.                                  

רוכברגר טען בתשובתו לעתירה כי: "על העותר (גרובר - ש.י.) ליטול קורה מבין עיניו שכן הוא אחראי להפרות רבות של איסורי שילוט לצרכי תעמולה וכן שהעותר כראש עירייה מכהן מנצל את מעמדו כדי להורות לקיים אכיפה בררנית של איסורי השילוט האמורים".                                                 

בהחלטתו ציין השופט פרופ' עודד מודריק, יו"ר ועדת הבחירות האזורית דן- צפון, כי: "מכוחן של החלטות אלה (חוק דרכי תעמולה - ש.י.) נאסר שילוט המוצב על גדר חיצונית הפונה לרשות הרבים, גם אם בעלי הנכס התירו את הצבת השלטים. השלטים נתלו שלא כדין ועל המשיב (רוכברגר) להסיר אותם מיד". ההחלטה התקבלה ביום חמישי בערב ולמחרת בבוקר השלטים הוסרו.                       

מודריק תקף את התנהלותו של רוכברגר בכך שטען כי הוא מטעה במודע את יו"ר ועדת הבחירות בעניין חוק הבחירות דרכי תעמולה. מודריק פסק כי רוכברגר ישלם לגרובר 1,500 שקלים דמי הוצאות תוך 7 ימי עסקים.                                            

עתירתו של עידן למדן הוגשה ביום חמישי נגד אירוע שתכנן מטהו של רוכברגר למחרת, יום שישי בבוקר, בחוף הצוק הצפוני בו הוזמנו התושבים להליכה קלה ובירה קרה. למדן טען בעתירתו שאין לאפשר לרוכברגר להשתמש במשקאות משכרים באירוע.                                                                  

בעתירתו לוועדת הבחירות כתב למדן: "כפי שניתן לראות בפרסום אשר הופץ ברחבי רשת הפייסבוק מר רוכברגר וסיעתו מתכננים כנס מחר בחוף החוק הצפוני. בכנס הם מבטיחים למשתתפים כי תוגש בירה. מאליו יובן כי הדבר מהווה הפרה בוטה של הוראות סעיף 8 לחוק הבחירות (דרכי תעמולה), האוסר על חלוקת משקאות משכרים במהלך קיום תעמולת בחירות, ואין חולק כי האירוע הנ"ל מהווה תעמולת בחירות אסורה. הדבר חמור שבעתיים שעה שעסקינן במי שממשיך לראות בחוק המלצה בלבד (ומדובר במועמד ותיק ורשימה שהשתתפו בשלוש מערכות בחירות עד כה, כך שאין מדובר בטעות בתום לב) ואין לו כל בעיה להפר אותו ברגל גסה. אשר על כן, מבוקש כי תאסור על קיום האירוע ולמצער יינתן צו שיאסור על חלוקת משקאות אלכוהוליים ללא תשלום למשתתפים".                                                                           

גם במקרה זה מודריק קיבל את העתירה נגד רוכברגר ופסק כי: "החוק אוסר תעמולת בחירות שהגשת משקאות משכרים כרוכה בה. לכאורה נראה שבאירוע הנ"ל כרוכה הפרה של הדין. אני מקבל את העתירה ומורה בצו שבאירוע הנדון לא יוגשו ולא יחולקו משקאות משכרים (בירה בכלל זה), גם אם המזמין או המזמינים שילמו תמורתם. יתר על כן, אם תהיה במקום צריכת משקאות משכרים על דרך של רכישה פרטנית של כל משתתף מן המסעדה כנגד תשלום רגיל, לא יוכלו המזמינים לקים שם תהלוכת בחירות". בעקבות פסיקתו של מודריק, התקיים האירוע ללא משקאות ממכרים.

איציק רוכברגר מסר בתגובה: "לנושא השלט, מדובר בעתירה קטנונית שטרם הסתיימה. כמובן שכיבדנו את החלטת ועדת הבחירות אבל הנושא עוד יתברר. מעבר לכך, כל העיר מוצפת בחריגות של שילוט אבל מסיבות פוליטיות שקופות, במקרים האלו לא נעשה דבר. לנושא אירוע החוף, מדובר ביוזמה של מתנדבות במטה. הפעילות תוכננה באופן כזה שפעילי המטה מביאים איתם ועל חשבונם כיבוד מהבית. ההזמנה פורסמה לבקשת הפעילות על ידי המטה ומבלי שעו"ד עבר על תוכנה ולכן נפלה הטעות. מרגע שהובהר הנושא, המתנדבות שיזמו את המהלך פגשו את החברים ללא בירה ובאופן עצמאי, כפי שהן עושות מידי שישי. לסיום, משהו יותר עקרוני, אם לשיטתם של גרובר ולמדן אני לא יכול להתמודד, מדוע הם מתעסקים רק איתי ורק מכפישים ומלכלכים...בושה. טובלים ושרץ בידם".

 

 


עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
ראש עיריית הרצליה מקדם חוק עזר עירוני חדש הנוגע לאיכות הסביבה
הכנסת שקיות פלסטיק וכלים חד-פעמיים לחופי הים - אסורה
צבי יחזקאלי מגיע לרעננה
הרצאה מרתקת של צבי יחזקאלי :"שבעים שנה של פלא בתוך מזרח תיכון מתמוטט"
אלכוהול מזויף נמצא בבית עסק בכפר סבא
הולך רגל נפגע ממשאית ברמת גן - מצבו בינוני
המתנדב המצטיין
הרב דר מיכאל לייטמן
פרשת "הגננת המתעללת": מה הופך אותנו מפלצות?
כפר סבא אקספרס פלוס
הביוב ברחוב מגדל ברעננה
מתי תוחלף צנרת הביוב ברחוב מגדל ברעננה?