רמת השרון

"מדובר בסיכון בטיחותי ראשון במעלה"

הורים לילדים בגנים ספיר וענבר פנו למשרד התמ"ת ולעירייה באמצעות עו"ד, במכתב בו הם מביעים חשש מסמיכות הגנים לאתר בנייה ולעגורן גדול שממוקם באתר ומבקשים לבחון אפשרות לפירוק העגורן ועד קיום בדיקה במקום למנוע את הפעלתו

שרון יונתן 06/09/2018
העגורן מעל הגנים (צילום: אלן שיבר)

הורים לילדים בגני הילדים ספיר וענבר, הממוקמים ברחוב המלאכה, חוששים ממנוף שפועל באתר בנייה סמוך, שנמצא בצומת הרחובות העבודה והראשונים. במכתב שהעבירו ההורים ביום שני השבוע, באמצעות עו"ד ניר גורן, למשרד התמ"ת ולעירייה, הם ציינו: "לפני זמן קצר, החלו עבודות בנייה באתר הגובל בגנים מצד מזרח. בין היתר, גורם האתר למפגעי רעש ואבק ומפגעי בטיחות בכבישים ובמדרכות המובילים לגנים, ויש לציין כי ילדים בשנתם זו (גילאי 3 ו-5), רגישים ומגיבים בפחד ממשי לרעשי מיכון. על כל אלו עולה החשש הנובע מהצבתו במקום של עגורן זרוע ענק, כשבקצה זרועו משקלות בטון בנות כמה טונות כל אחת, שמוצבות מספר עשרות מטרים ומעל ראשי העוברים והשבים והילדים, מבלי שיהיה למתקן עיגון למבנה קבע שהוא. מרשיי, הורי הילדים שמתחילים את שנה"ל בצמוד לאתר הבנייה הנ"ל, רואים בהצבת כלי בנייה כבד מסוג המנוף בשטח הצמוד לגני הילדים כסיכון בטיחותי ראשון במעלה".

ההורים מבססים את חששם על מקרים קודמים בהם קרסו מנופים כפי שפירט עו"ד גורן במכתב: "לא מזמן אירעו מספר מקרים בהם קרסו מנופים או נפלו חומרי או כלי עבודה ממנופים שכאלו, מה גם שלמרבה הצער מתגלה, בעיקר בדיעבד, שבמקרים רבים מנופים אלו הוצבו או הופעלו באופן רשלני בניגוד לדרישות הדין, כאשר הפיקוח על הדברים בכל הרבדים דל ומתעורר רק לאחר שמתרחשת קטסטרופה. במקרה הספציפי וככל הידוע למרשיי, מדובר על בנייה צפויה של 3 קומות בלבד ולא ברור בכלל מדוע יש צורך בשימוש במנוף אדיר שכזה (בגובה ואורך זרוע הנתונים), ולא בחלופה מסוכנת הרבה פחות – הן לעובדים באתר והן לסובבים אותו".

ההורים טוענים כי לא קיבלו תשובות לשאלותיהם מגורמי העירייה: "מרשיי ניסו לקבל תשובות לשאלות אלו מהגורמים הרלוונטיים וכן לקבל לידיהם את כל האסמכתאות, האישורים, ההיתרים והתכתובות הנוגעות לאמור, אולם עד כה ללא הצלחה".

בסיום המכתב דרש עו"ד גורן ממשרד התמ"ת והעירייה: "לשקול בכובד ראש את עצם נחיצות וסבירות הצבת העגורן הנוכחי כתנאי למתן היתר הפעלה, ובמידת האפשר להורות על פירוק העגורן לאלתר עם שימוש במתקן פחות מסוכן, לבצע במקום ביקורת של התאמת המנוף ומפעיליו לדרישות הדין, ולוודא כי עד להשלמת בדיקה כזו בהצלחה, לא יופעל העגורן. נבקשכם לבחון הגבלת או שינוי כללי התנועה אל האתר וממנו בשעות בהן מוכנסים ומלאים הילדים לגן וממנו, בשים לב למגבלות הקיימות בשטח. לאור חשיבות ודחיפות הדברים אבקש טיפולכם הבהול ועדכון מרשיי לאלתר בכל התפתחות או הכרעה. חשוב להדגיש כי למרשיי אין חלופה להבטחת רווחת ובטיחות ילדיהם, והם מצפים מכם לפעול בהתאם ובאופן התואם את חשיבותם העליונה של הדברים".

ביום שני בערב התקיימה פגישה בין 20 הורים של ילדי הגנים לראש העירייה, אבי גרובר, ונציגי העירייה. בפגישה הוצעו חלופות שהובאו לידיעת כלל ההורים ואתמול (רביעי, לאחר סגירת העיתון) הייתה אמורה להתקיים פגישה נוספת בין ההורים לגרובר. אחד ההורים אמר לאחר הפגישה ביום שני: "חשוב לנו שבעירייה יבינו שאנחנו לא נאבקים נגדם אלא בסך הכל רוצים לשמור על בטחון ילדינו"

דובר עיריית רמת-השרון, גונן אליאסיעיריית רמת-השרון רואה חשיבות עליונה בבטיחות הילדים במוסדות החינוך ולא תתפשר בנושא. ראש העיר אבי גרובר נפגש עם ההורים ועדכן אותם ממקור ראשון על כל החלופות והדרכים לפתרון הסוגיה. יובהר, כי יש אישור ראשוני להצבת ביסוס המנוף, אך המנוף אינו פעיל עדיין וזאת עד להשלמת הליכי הרישוי ע"י משרד העבודה. העירייה הציבה תנאים מחמירים להפעלה עתידית של המנוף ולניהול העבודות באתר, לרבות הגבלה פיסית של זרוע המנוף כך שלא תגיע למתחם גן הילדים. כמו כן, דרשה העירייה הצבת שורה של הגנות ותיחום פיסי של הגן, כצעד להגברת הבטיחות, כולל הגבלת שעות הפעילות באתר. כמו כן, דרשה שאזור הכניסה והיציאה מהאתר יועבר לרחוב המקביל, באופן שלא יפריע לתושבי הרחוב ובאי גן הילדים. ככל שהתנאים שקבעה העירייה לא יבוצעו בשטח, לא נאפשר פעילות במתחם האמור. העירייה רואה עצמה חופשית להשתמש בכל האמצעים שברשותה, בכדי להבטיח את שלומם של הילדים, הצוותים החינוכיים ובאי הגן".


עוד ברמת השרון
מיכאל פרוסמושקין 11/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 18/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 14/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
סכום כסף גדול נמצא בקרון הרכבת בתחנת רעננה מערב
סכום כסף גדול נמצא בקרון הרכבת בתחנת רעננה מערב
מפגש ברוח 'קרמבו'
סער. הפכתי להיות אדם מעורב הרבה יותר חברתית
"מדינת ישראל טובעת בשחיתות שעלולה לפרק אותה"
פנחס כהנא
כיצד פועלת עיריית כ"ס בנושא תכנית המתאר?
פותחים עונה בהיכל התרבות בכפר סבא
הולכים ושותים
נבחרת שרת והמדליות
נבחרת מנצחת
סיבוב בחירות שני בראשון לציון