רמת השרון

"ההרגשה שלי הייתה שהמהפכה החלה ואני חלק ממנה"

רחל אוסטרוביץ', יו"ר קבוצת הנשים בכדורסל א.ס. רמת השרון, נזכרת בפעם הראשונה שבה השתתפה בהפגנה למען שוויון לנשים בשדרה החמישית במנהטן. פרויקט מיוחד

שרון יונתן 13/09/2018
אוסטרוביץ'. סולידריות נשית במיטבה (צילום: פרטי)

"אף פעם לא אהבתי תפירה. אולי בגלל אותם ימים רחוקים בבית הספר היסודי בתל אביב בה שובצו הבנות לשיעורי תפירה ואילו הבנים לשיעורי נגרות. לא הייתה לנו זכות בחירה. זכור לי שהתחמקתי משיעורי התפירה כדי להציץ לכיתות הנגרות וראיתי כיצד הבנים מכינים שרפרפים קטנים מעץ ומשייפים אותם במרץ כדי להחליקם.                               

"לימים נרשמתי לבית הספר לארכיטקטורה בניו יורק. אלו היו שנות ה-60 הסוערות. היינו 10 נשים וקרוב ל-600 גברים בפקולטה לארכיטקטורה. תכנון, הנדסה, בנייה ונגרות, (אהה, גם נגרות...) במשך 5 שנים.                                                 

שנות ה-60 היו כזכור שנים של מהפיכה חברתית. מהפיכה נגד השמרנות, תנועות נגד המלחמה בוייטנאם, נגד הקולוניאליזם, הפעילות למען זכויות האזרח, והתנועה שבעיני השפיעה יותר מכל על העולם, התנועה הפמיניסטית, ותנועות הגל השני לשוויון לנשים.                                                      

"באוקטובר של 1915 צעדו כ-30,000 סופרג'יסטיות בשדרה החמישית בניו יורק ודרשו את זכות ההצבעה לנשים. 5 שנים לאחר מכן נשות ארה"ב קיבלו את זכות ההצבעה.                   

"בד בבד עם הלימודים, התחלתי לעבוד במשרד ארכיטקטים קטן במנהטן. זו הייתה התקופה בה נשמעו קולות של נשים הנאבקות למען שוויון. גם עם הקולגות במשרד התחלנו בשיח על המאבק לשוויון ומה אנחנו הנשים צריכות לעשות כדי להמשיך את מה שהחלו הסופרג'יסטיות. שמענו שבשדרה החמישית, סמוך למשרד בו עבדנו, יתקיים מצעד של נשים.                                 

"כך, כ-50 שנה לאחר שקיבלו נשים את הזכות לבחור ובאותו מקום בו צעדו הסופרג'יסטיות התקיים מצעד של כ-50,000 נשים. כותרתו הייתה נשים שובתות עבור השלום והשוויון. נדהמתי לראות את כמות הנשים, את העוצמה והכח המופגן,  ואת הסולידריות הנשית במיטבה. השדרה החמישית "נכבשה" על ידי נשים חזקות. ההרגשה שלי הייתה שהמהפכה החלה ואני חלק ממנה. זו הייתה הפעם הראשונה והשאר היסטוריה".

  

 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
סמדר קיסלבסקי
מנהלת חדשה לביה"ס היסודי בנווה זמר
הניב ניצחון
הרוג בתאונת אופנוע
רוכב אופנוע נהרג בתאונה בכביש 5 סמוך לצומת גיתי
מגלים מעורבות
 תושב רעננה שביתו נשרף מבקש את עזרת הציבור
תושב רעננה שביתו נשרף זקוק לעזרה
צעירה ישראלית נהרגה בבוליביה
מדבקות קקי על השביל. מחאה פרטית למיגור התופעה
צואת כלבים בכל פינה
כתב אישום בגין תקיפה במרכז הוד השרון
כתב אישום בגין תקיפה במרכז הוד"ש