רמת השרון

יד המקרה

לרגל השנה החדשה ותקופת החגים מספר סגן ניצב יצחק מנשי, מפקד תחנת גלילות, על תחילת דרכו במשטרה, על ימיו כבלש במרחב ירקון ועל המשמעות של המילים 'יד המקרה' ששבות ועולות במחשבתו לאורך שנות שירותו

אתר לוקאל 20/09/2018
סנ"צ מנשי. ריגוש עוצמתי (צילום: דוברות המשטרה)

'יד המקרה'. שתי מילים שלעתים עולות מולי במחשבה על הדרך בשירותי במשטרה. בשנת 1991 התגייסתי למשטרה ושתי המילים מבטאות את הדרך לפחות בתחילתה. פגישה עם שכן שהיה קצין בכיר, הצעה, ראיון והנה אני בשבועה למשטרת ישראל. ושוב חוזר חלילה... הצעה, קורס והנה אני על מגרש המסדרים בבית הספר הארצי נשבע שוב לדגל כקצין משטרה. מזה למעלה משנה וחצי אני משמש כמפקד תחנת גלילות אשר נותנת שירות לכ-170 אלף איש ו'יד המקרה' לא מהווה חלק מהמאמצים הכבירים אותם משקיעים שוטרי וקציני התחנה, מתנדבים יקרים ואנשי משמר הגבול תחת הכוונה, ליווי והנחייה של פיקוד התחנה. מטה מרחב ירקון, בראשות מפקד המרחב, וכמובן התפיסה להובלה ומצוינות במסגרת תוכנית המצוינות המנוהלת במחוז תל אביב וברמה הארצית תחת תוכנית האמו"ן של משטרת ישראל בהובלת המפקח הכללי.

לפעמים, כשאני נזכר בימיי כבלש במרחב ירקון, אני חוזר אל 'יד המקרה'. זה היה בשנים הראשונות לשירותי עוד בימיי רחוב הרכבת 14 בת"א. יום גשם וחורפי. מעט אנשים ברחוב או רכבים. הלילה הרביעי ברצף משמרות הלילה והנה קריאה חותכת בגל "חברים אולי יש פורצים ברחוב הרצל 4 ת"א". הכל התחיל במחסום שגרתי והצעה לסייר שעצר רכב חולף. אם תאפשר לי להמשיך אתן לך מידע טוב. ומשם הדרך קצרה. הגעה מהירה, גילוי החלון הפתוח בקומה השלישית, טיפוס על הפיגומים והנה אתה וחברך לצוות עומדים בפני מעצר חייכם. שני פורצים שהוגדרו בתקופה האמורה כיעדים ארציים וכמחוללי פשיעה ברמה הארצית עומדים בתוך חדר חשוך, בידיהם רתכת פועלת במלוא עוצמה בחדר חשוך עם מגנים על עיניהם. הם אפילו לא מבחינים בך כשאתה נכנס לחדר ועומד מאחוריהם. הריגוש העוצמתי במעצרם חוזר שוב בעת כתיבת הסיפור. איך יוסי ואני משתלטים עליהם וכובלים את ידיהם במהלך ריתוך כספת. החיבוק והקפיצות מאושר במסדרון מחוץ לקו הראייה של החשודים על המעצר של חיינו. למעלה מעשרה משרדים נפרצו באותו יום והמעצר מתפרסם ומגיע לעיתוני הבוקר ולמקום הראשון בחדשות.

במהלך החודש האחרון נערכה משטרת ישראל  לקראת חגי תשרי. תחילתם בפתיחת שנת הלימודים ועד מוצאי חג שמחת תורה. פעילותנו בחודש האחרון אינה 'יד המקרה'  קדמו להיערכות זו תכנון מדויק על בסיס לקחי עבר לקביעת מדרגי הערכות המשטרתית בכלל הרמות. לפעילותינו שותפים רבים ובכלל זה הרשויות העירוניות הנוטלות נכבד בהיערכויות השונות. אך הגורם החשוב והמהותי ביותר אינו יושב איתנו בחדר הממוזג בקביעת ההיערכות. הוא ה"לקוח", הוא דורש ומקבל השירות. אותו אזרח לא מוכר שאז במעצר חיי הצלתי את רכושו יושב היום וביחד עם משפחתו ייערך לארוחת חג, לבילוי בחופשות הארוכות ואנו שוטרי משטרת ישראל נפעל בכלל המדרגים לאפשר לו לנוע בבטחה בצירים בהיותו ברכב. להרגיש בטוח בבילוי בפארקים ובאתרים השונים ולוודא כי כאשר יחזור לביתו ימצא כי ביתו מוגן וסגור ורכושו בטוח.

בהזדמנות זו אשמח לשתף את קוראי העיתון במספר טיפים שיסייעו לכולנו לעבור את חגי תשרי בביטחון , בשלווה ובשלום:

- גילוי ערנות ודיווח למוקד 100 על כל אירוע ואנו נגיע ונטפל בהתאם.

- שימרו על כללי הבטיחות בדגש לשימוש בגז והרחיקו גורמי סיכון מהישג ידם של ילדים.

- בעוזבכם את הבית. נעלנו את הדלתות והחלונות, השאירו אור דולק ורדיו פועל. עדכנו את השכנים ואל תשאירו מפתחות בארונות חשמל או מתחת לשטיח.

- אל תפרסמו באמצעי המידיה החברתית כי הינכם נעדרים מבתיכם. שתפו בחוויות האישית בקשר ישיר מול יקיריכם.

- בנהיגה היו מרוכזים בדרך, אל תסמסו או תשתמשו בטלפון הסלולארי, השתמשו בחגורות הבטיחות  ותוודאו כי הילדים קשורים וישובים בכיסאות הבטיחות בהתאם לגילם.

- זיכרו! אם שותים לא נוהגים. ניידות התנועה יהיו פרוסות ברחבי הדרך להכווין ולפקח על צירי התנועה.

 

הביא לדפוס: מיכאל פרוסמושקין

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
יוארך מסלול ההמראה בשדהת בחיפה
יוארך מסלול ההמראה בשדה"ת בחיפה
הרסגור הנדין. החורשה תישאר במקומה
נגנזה התוכנית להקים חניון במקום החורשה בסמוך לבית הספר "יצחק שדה"
פצוע בינוני בתאונה בהרצליה
משה פדלון , עיריית הרצליה תכבד את החלטות בית המשפט באם יהיו כאלו.
"זה פשוט מחטף"
פצועים בשריפה בקריות
ארז ברט בכנס המתגייסים
כנס מתגייסים ברעננה
ראש המועצה, ניר זמיר
פארק תעשייה חקלאי
עוד ומגשר גילעד ושדי
מהן המגמות בשוק הנדל"ן בתקופת הבחירות