רמת השרון

מ.י.ק.י מדבר

מהי הבעיה של הכדורסל הישראלי, איזו עונה תהיה למכבי תל אביב, מה דעתו על הפיינל פור ומה הוא מצפה מבניו בקבוצתם החדשה. מיקי ברקוביץ', גדול שחקני הכדורסל בישראל בכל הזמנים, בראיון לקראת פתיחת העונה

שרון יונתן 04/10/2018
מ.י.ק.י מדבר
מיקי ברקוביץ'. לתת לישראלים לשחק (צילום: אלן שיבר)

את המרואיין הבא אין יותר מדי צורך להציג. ללא ספק, גדול הכדורסלנים הישראלים מאז ועולם. מ.י.ק.י כפי שכינתה אותו שלישיית הגשש החיוור האגדית באחד המערכונים היותר מפורסמים שלה. בגיל 64 וחצי מיקי ברקוביץ', תושב רמת השרון, עדיין חי ונושם את הכדורסל הישראלי, גם דרך שני בניו, רועי שחקן העבר שבשנים האחרונות שימש כמנהל המקצועי של א.ס. רמת השרון ובנו ניב, עדיין כדורסלן פעיל. בעונה הקרובה השניים יתאחדו באליצור אשקלון מהלאומית, רועי כמנהל מקצועי וניב כאחד השחקנים המובילים בקבוצה. לפני שנתחיל בראיון אי אפשר בכל זאת בלי להזכיר את ההישגים העיקריים שאליהם הגיע מיקי כשחקן במדי מכבי ת"א: 2 זכיות בגביע אירופה, גביע בין יבשתי, 16 אליפויות, 13 גביעי מדינה. הישג השיא שלו בנבחרת היה באליפות אירופה בשנת 1979, כשהוביל את נבחרת ישראל לסגנות היסטורית וזכה בתואר השחקן המצטיין באליפות. בשנת 2017 זכה ברקוביץ להוקרה על הישגיו מהעבר כשנבחר להיכל התהילה של פיב"א, ארגון הכדורסל הבינלאומי. וזוהי כמובן רק רשימה חלקית של הישגיו המפוארים כשחקן. שנים רבות לאחר פרישתו שימש מספר שנים כבעלים של קבוצת הכדורסל א.ס. רמת השרון ששיחקה אז בליגה הלאומית.                                 

פתחתי את השיחה עם מיקי על ההישג הגדול של נבחרת העתודה לפני כחודשיים וחצי, י באליפות אירופה. "זה מאוד מאוד ריגש אותי" הודה מיקי והוסיף: "זאת הייתה הפתעה לכולם, לשחקנים, ולמאמנים ולאיגוד כדורסל. גאוות יחידה ממש. גם אני התחלתי את הקריירה בנבחרות הקדטים והנוער".

מיקי, אתה מאמין שזאת בשורה לכדורסל הישראלי או הבלחה חד פעמית?

"אני מאוד רוצה להאמין שייקחו את חומר השחקנים של העתודה ויהפכו אותם לשחקני בוגרים טובים יותר. מה שקורה לצערנו זה שבגילאים האלו אנחנו לא נופלים מהאירופאים ואפילו יש לנו יתרון, כמו שראינו באליפות אירופה האחרונה. בגילאי 20 עד 23 נוצר פער בינינו לשחקנים האירופאים ואנחנו צריכים ללמוד לצמצם את הפערים האלו כדי שגם בבוגרים נוכל להתמודד שווה בשווה ולא שנוכל להתמודד רק בגילאי 16 עד 20".

הפער גדל כי הרמה שלנו לא מספיק גבוהה?

"הפער גדל בגלל רמת ההשקעה, המחויבות והעבודה. באירופה ילדים בני 16 ומעלה הולכים לפנימיית כדורסל, ישנים ואוכלים כדורסל. רק לימודים וכדורסל ועובדים כמו מכונות. זאת הסיבה ששחקנים ממזרח אירופה מתקדמים ורבים מהם מגיעים לנ.ב.א. אנחנו צריכים ללמוד מהם בצורת ההתנהלות, עבודה, התייחסות. כמו המשפט שאומר שיש כאלו שבאים לעבודה ויש כאלו שבאים לעבוד. אם נדע להפוך את חומר גלם המשובח הזה אז יש לנו עתיד טוב. אני מאמין שיש הרבה כישרונות ויש הרבה מיקי ברקוביצ'ים כמוני וצריך לדעת לפתח אותם. כולם רוצים להגיע לרמות הגבוהות אבל זה רק בעבודה קשה ולא בחלום כי אז מתעוררים למציאות קשה ולא נעימה".

מה הייתה העמדה שלך בכל נושא השבתת הליגה על ידי השחקנים הישראלים והחוק הרוסי?

"פרסמתי סרטון באחד האתרים ואמרתי שאלוהים נתן את הכישרון. מכבי סימנו אותי בגיל 15 כמחליף של טל ברודי ונתנו לי לעבד את הכישרון. קיבלתי דקות משחק בבוגרים במקביל להיותי בנוער בגיל 15 וחצי. החשיבה של בעלי קבוצות ומאמנים צריכה להשתנות והם חייבים להבין שיש את הפוטנציאל ויש את הכישרון וצריך לעבד את היהלום ולהכשיר אותו לגילאים הגבוהים יותר. עובדה שהשחקן המצטיין באליפות אירופה היה יובל זוסמן, שחקן ישראלי ולא צרפתי או קרואטי. הבעיה היא לא החוק הרוסי אלא כמות המתאזרחים והזרים וכך הישראלים הופכים לשחקנים המשלימים. איגוד הכדורסל צריך לתת את הדעת על כך, איך לתת במה לשחקנים הישראלים. לזרים ולמתאזרחים נח לשחק כאן בגלל מסוי. ישראלי עולה לבעל קבוצה פי 2 משחקן זר ואני מבין אותם כי הם רוצים לחסוך בכסף".

לעבוד קשה יותר

אז אתה טוען שבכדורסל הישראלי לא עובדים מספיק קשה?

"אספר לך מה עשיתי כשחקן. ששחקנים היו יורדים לחדר הלבשה להתקלח בסיום האימון אני עוד הייתי ממשיך לזרוק לסל. בא מאמן ואומר לי מה אתה זורק כולם כבר הלכו, ובא האפסנאי ואומר לי אני גם רוצה ללכת הביתה, אז המשכתי לזרוק בחושך. בא אליי מאמן ואומר לי מה אתה זורק בחושך. עניתי לו אם אקלע בחושך, לא אקלע באור? אלוהים נתן את הכישרון, אבל כדי להצליח צריך להשקיע יותר באופן אישי והמועדונים צריכים לתת להם יותר כלים ודקות משחק".

אתה מאוכזב מהקמפיין האחרון של הנבחרת?

"היה לנו הרבה חוסר מזל להפסיד בשניות האחרונות וגם הרבה חוסר ניסיון".

איך הרמה של ליגת העל בעינייך?

"כשמסתכלים על כל המכלול הליגה הישראלית היא בין הטובות באירופה כי רואים ששחקנים שמצטיינים כאן יש להם אחר כך מקום עבודה בטוח באירופה. אנשים באירופה מעריכים מאוד את הליגה שלנו שהפכה לתחרותית ולראיה ששנה שעברה כמה קבוצות יכלו לזכות באליפות, חולון, ירושלים, מכבי ת"א ואפילו אילת".

כמי שזכה באליפויות רבות בסדרות גמר אתה בעד פיינל פור או סדרות?

"אני רוצה לראות סדרות של הטוב מחמישה משחקים מינימום. לקבוצות זאת הכנסה נוספת והרבה יותר עניין לכולם. במשחק אחד גם קבוצה פחות טובה יכולה לקחת אליפות. זה נועד כדי שקבוצות קטנות יעקצו את מכבי ת"א. הייתי עושה את זה אחרת אבל אני לא מנהל את הכדורסל".

מכבי תשוב לגדולתה

בוא נדבר קצת על הקבוצה שאתה מזוהה איתה יותר מכל. איך אתה מסביר את מה שקרה למכבי ת"א בשנים האחרונות ביורוליג?

"אני לא רוצה להביע דעה מקצועית על המועדון שגדלתי בו. זה המועדון הכי מפואר בארץ ובין המפוארים באירופה. מועדון עם הרבה ניסיון. מי שלא מנסה לא מצליח. בשנים האחרונות הקבוצה לא הצליחה אבל יש לי הרגשה שהעונה הקרובה הקבוצה היא שונה ויתנו יותר דקות משחק לצעירים כמו שנתנו לי ולמוטי ארואסטי בתחילת הקריירה. יש לי תחושה שהעונה הולכת להיות טובה מאוד למועדון ומכבי תגיע ביורוליג לשלבים מתקדמים שלא הגיעה אליהם בשנים האחרונות".

כמה כאב לך לראות מקרוב את מכבי לא מצליחה ביורוליג?

"זה ספורט ולצערנו בשנים האחרונות המועדון לא הצליח כל כך באירופה. יש לקבוצה בעלים טובים שמשקיעים עשרות מיליונים וצריכים להתחרות עם מועדונים שמשקיעים מאות מיליונים. המועדון הזה עם שורשים עמוקים באדמה. אני מאמין שהעונה נראה מכבי ת"א אחרת ותהיה עונה שלא ראינו בשנים האחרונות".

מכבי יכולה לזכות ביורוליג?

"אני מאמין שמכבי ת"א תזכה בגביע אירופה. לא יודע אם השנה או בשנים הקרובות, אבל זה יקרה. זה מועדון מספר אחד באירופה. יש לנו מסורת ואני אומר לנו כי אני מרגיש חלק ממכבי ת"א. העתיד יכול להיות לא פחות מפואר מהעבר".

מה חשבת על הרעיון להקים שתי קבוצות, אחת ליורוליג ואחת לליגה הישראלית?

"לא שללתי את הרעיון. מכבי הייתה יכולה להקים קבוצה טובה לליגה עם 8 ישראלים ושני זרים והיא הייתה מהווה כור היתוך טוב לקבוצה הראשונה. קבוצה ב' של מכבי ת"א הייתה גם חזקה מאוד ושחקנים ישראלים היו מקבלים דקות משחק".

מיקי ברקוביץ'. מאמין שאחזור לכדורסל (צילום: אלן שיבר)

מיקי ברקוביץ'. מאמין שאחזור לכדורסל (צילום: אלן שיבר)


הבנים מתאחדים באשקלון

רבות דובר בעבר על שני בניו של מיקי, רועי וניב, שצריכים להתמודד עם הצל הענק שהותיר אביהם. רועי פרש ממשחק פעיל לפני מספר שנים, אבל ניב עדיין משחק והעונה החליט לרדת לליגה הלאומית וישחק במדי אליצור אשקלון, שם ישמש רועי מנהל מקצועי לאחר ששימש בתפקיד זה מספר שנים בקבוצת א.ס. רמת השרון.                                                                          

"רועי קיבל הצעה מאוד מפתה מאשקלון להיות מנהל מקצועי של כל המחלקה ומבחינתו זה קידום", מסביר מיקי, "הוא עזב מקום שאהב מאוד ברמת השרון, מקום בו גדל וקיבל עזרה להגיע לאן שהגיע. לניב היו הצעות גם בליגת העל, אבל לאור מה שקורה הוא העדיף ללכת לקבוצה שבה יוכל להיות דומיננטי, לקבל הרבה דקות משחק ולהביא את הכישרון שלו לידי ביטוי. בשנים האחרונות הוא הצליח במדי נהריה ואילת, אבל הגיע להחלטה להתאחד עם רועי וביחד אני מאמין שהם יצליחו. המטרה שם להגיע לפלייאוף ואני סומך על רועי וניב שיצליחו להוביל את אליצור אשקלון להגשים את היעדים שלה".

כשאתה מסתכל על הקריירה של ניב אתה מאוכזב שהוא לא הגיע לקבוצות הגדולות בארץ, מכבי ת"א והפועל ירושלים?

"ממש לא. הוא שיחק בנוער במכבי ת"א עם עמרי כספי. שיחק בכל הנבחרות הצעירות. היה לו מקום להתפתח עוד יותר ולהגיע למכבי או ירושלים, אבל אם אני מסתכל על השש שנים האחרונות שלו בכל מקום שהוא היה הקבוצה הצליחה והתרומה שלו כרכז הייתה גדולה. אני מאמין שהוא מאוד יצליח העונה ואני חושב שהוא עשה צעד נבון. הליגה הלאומית תהיה מאוד אטרקטיבית וכמה שחקנים מליגת העל ירדו ללאומית בעיקר בגלל כמות הזרים והמתאזרחים".

בגילו יהיה לו קשה לחזור לליגת העל?

"תתפלא, אבל יש לי הרגשה שניב יחזור לליגת העל כבר בעונה הקרובה".

לפחות הוא מתקרב אליכם גיאוגרפית אחרי עונות בנהריה ואילת.

"זה נכון. שלי, אשתי, ואני עוקבים אחריהם מגיל צעיר לכל משחק. בשנים האחרונות היו לנו נסיעות ארוכות לנהריה וטיסות לאילת כדי לראות את ניב משחק. אז נכון, עכשיו הוא באמת התקרב אלינו".

לא מדגדג לך לחזור לכדורסל הישראלי?

"יש לי הרגשה שעוד אחזור, לא כבעלים של קבוצה אלא כמנהל מקצועי. היו הצעות במהלך השנים אבל הייתי עסוק בעבודתי. תפקיד של ג'נרל מנג'ר, להוביל קבוצה ולבחור שחקנים, זה דבר שמאוד מדבר אלי".

 

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עוד ברמת השרון
שרון יונתן 10/10/2019
שרון יונתן 07/10/2019
שרון יונתן 26/09/2019
שרון יונתן 19/09/2019
שרון יונתן 19/09/2019
שרון יונתן 12/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
נבחרת תורה ומדע בגמר אליפות הנוער לסטארטאפים
נבחרת "תורה ומדע" בגמר תחרות הסטארטאפ של משרד החינוך
הן משלנו
משפרים את האנגלית בחופש הגדול
משפרים את האנגלית בחופש הגדול
'ימים של קולנוע'
פסטיבל good food מרינה הרצליה
פסטיבל Good Food
עולים על מדים
תאונה קשה במנהרת הצנחנים בירושלים
רוכב אופנוע נהרג במנהרת הצנחנים בירושלים
"ביום אני לכלוכית ובלילה סינדרלה"