רמת השרון

למדן עתר לפינוי הישיבה מביה"כ בר יוחאי

בעתירה, שהגיש נגד ראש העירייה והעירייה, מבקש למדן מבית המשפט לחייב את העירייה לעמוד בהתחייבותה להשיב את מבנה בית הכנסת לרשות הציבור, ולקבוע כי עמותות הגרעין התורני לא תקבלנה כל תמיכה עירונית, לרבות סיוע כספי, עד שיפונה המבנה

שרון יונתן 11/10/2018
למדן עתר לפינוי הישיבה מביה
בית הכנסת בר יוחאי. עדיין בעין הסערה (צילום: ארכיון מערכת)

שלושה שבועות לפני הבחירות לראשות העירייה ומועצת העיר ונראה שנושא פינוי ישיבת ההסדר תופס מקום יותר מרכזי במערכת הבחירות.                                                           

עידן למדן, חבר המועצה והמועמד לראשות העירייה, הגיש ביום שלישי עתירה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד ראש העירייה, אבי גרובר, והעירייה בדרישה לפינוי הישיבה הלא חוקית בבית הכנסת בר יוחאי ברחוב בית גוברין שבשכונת מורשה.                                                                              

למדן מבקש מבית המשפט לחייב את העירייה לעמוד בהתחייבותה להשיב את מבנה בית הכנסת לרשות הציבור, ולקבוע כי עמותות הגרעין התורני לא תקבלנה כל תמיכה עירונית, לרבות סיוע כספי, עד שיפונה המבנה. בעתירה נכתב כי למרות שהעירייה התחייבה כבר לפני 3 שנים בפני בית המשפט כי תמנע כל פעילות של ישיבה בבית הכנסת, בפועל ממשיכה הישיבה שמופעלת על ידי עמותות שונות הקשורות לגרעין החינוכי-תורני ברמת השרון, לשגשג ולפעול ללא כל הפרעה.                                                                             

"יתירה מכך", נכתב בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד גלעד ברנע, "מתברר כי מבנה בית הכנסת משמש את הישיבה באופן בלעדי ואיננו משמש עוד כבית כנסת לתושבי רמת השרון. התושבים המבקשים להתפלל בבית הכנסת מופנים למבנה אחר המרוחק כ-150 מטר מבית הכנסת. משמע המשיבות (עמותות הגרעין החינוכי – ש"י) ניכסו לעצמן את מבנה בית הכנסת והן מדירות ממנו את ציבור המתפללים תושבי רמה"ש, על כל המשתמע מכך".                                    

למדן, שעומד בחזית המאבק נגד הישיבה זה שנים, הודיע לגרובר כבר לפני למעלה מחודש על כוונתו לעתור לפינויה אלא אם ינקוט האחרון צעדים מעשיים לכך בעצמו. העתירה מגוללת את ההיסטוריה של המבנה ברחוב בית גוברין 4, שנבנה לפני למעלה מ-35 שנה על קרקע בבעלות העירייה וקיבל היתר לפעול כבית כנסת. אלא שבשנת 2005 החלו לפעול במקום עמותות הגרעין התורני מבלי שהמבנה אי פעם הוקצה להן כחוק והקימו בו ישיבת הסדר. "לצד הפעילות התורנית והלימודית", נכתב בעתירה, "הוקמו חדרי אוכל, שירותים, מקלחות ומשרדים, כמתקנים תומכים לפעילות הישיבה. הקמת המתקנים נעשתה תוך תוספות בנייה חורגות משמעותית מהיתר הבנייה לפי החוק".                                   

בשנת 2015, במענה לעתירת תושבים, התחייבה העירייה למנוע כל פעילות של ישיבה במבנה. "התחייבותה זו של העירייה", נכתב בעתירה, "הייתה הגורם היחידי שהביא לכך שלא ניתן בשעתו סעד המחייב את העירייה לפעול לפינוי הישיבה הלא חוקית וכל פעילות שאינה קשורה לבית הכנסת. מאליו יובן שאם ביהמ"ש היה יודע כי ההתחייבויות וההצהרות שניתנו בפניו יופרו ברגל גסה משך שנים ארוכות, ודאי שהיה מעניק את הסעד שהתבקש".                                              

בעתירה נחשף כי בסוף חודש נובמבר 2017 קיבלה העירייה חוות דעת מעו"ד שרית דנה, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בה נקבע ללא סייג כי במבנה בית הכנסת מתקיימת פעילות של ישיבה, השונה מהותית מפעילות של בית כנסת, וכי קיום פעילות כאמור מהווה הפרה ברורה של הוראות החוק.                                                                        

עוד נכתב בעתירה כי גרובר והעירייה "אינם יכולים להתנער מהחובה הרובצת לפתחם בטענות לפיהן העניין הועבר לטיפול גורם אחר (למשל במישור אכיפת הדין הפלילי), ובטענה שיצאו ידי חובתם עת נשלח מכתב רפה המתייחס לאפשרות 'נקיטת הליכים משפטיים למיצוי זכויות העירייה', מכתב שהוצא לפני 10 חודשים, ואין יודע, מלבד ראש העיריה אולי, מה קרה מאז, אם קרה".                                                    

 למדן גם קובל בעתירה על כך שהעירייה סירבה למסור לו חומרים שונים הנוגעים לישיבה ולמאמצים שנקטה העירייה, לטענתה, לפנותה, וזאת בשעה שגרובר התגאה בדף הפייסבוק שלו, בימים האחרונים ממש, כי שכר עו"ד מהשורה הראשונה, הפעיל חוקרים פרטיים, והתחיל לפעול בצורה משפטית על מנת להביא לפינויה של ישיבת ההסדר. העתירה של למדן מגדירה את הפוסט הזה של גרובר כ"סוג של תעמולת בחירות, וכל זאת כשבפועל לא נקט כל פעולה שהיא לפינוי מבנה בית הכנסת".                                                     

כאמור, בנוסף לפינוי הישיבה מבקש למדן בעתירה, כי העירייה תימנע מהעברת תמיכה מכל סוג שהוא, לרבות סיוע כספי, לעמותות הגרעין התורני, עד שאלו תשלמנה את הליך הפינוי.

למדן. עתר לבית המשפט (צילום: שלומי יוסף)

למדן. עתר לבית המשפט (צילום: שלומי יוסף)

מישיבת ההסדר נמסר בתגובה: "איננו מעוניינים להיות חלק מקמפיין הבחירות של עידן למדן".

אבי גרובר, ראש העירייה, מסר בתגובה: "מאז כניסתי  לתפקיד אני פועל לפינוי הישיבה על פי חוק. העירייה לקחה סיוע משפטי מהטובים ביותר על מנת לפעול בנושא. הגשת העתירה של עידן למדן בזמן זה, כ- 20 יום לפני הבחירות, מוכיחה שזה נעשה משיקולים פוליטיים בלבד".

 


 


עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
שחקן נולד
מדוע דרושה התערבות עו"ד כדי שהעירייה תטפל בפניות?
חשד: נהג "טס" ב - 173 קמ"ש
מנחם קורצקי , ממשיך שנה נוספת ברעננה
מנחם קורצקי ימשיך שנה נוספת ברעננה
פארק הירקון - טבע עירוני הולך ונעלם
מיל"ה של הצלחה
רוכב קטנוע נפצע בינוני בבת ים
חשד: ביצע בירות מין בעשרות קטינות