רמת השרון

בית המשפט דחה את עתירת רוכברגר נגד פסילת מועמדותו

בית המשפט המחוזי דחה את עתירתו המנהלית של איציק רוכברגר על החלטת מנהלת הבחירות ברמת השרון לפסול את מועמדותו לראשות העירייה. רוכברגר החליט שלא לערער לבית המשפט העליון

שרון יונתן 16/10/2018
בית המשפט דחה את עתירת רוכברגר נגד פסילת מועמדותו
רוכברגר. לא מערער על ההחלטה (צילום: פרטי)

"אני מאוכזב, אבל לגמרי לא שבור ומכבד את החלטת בית המשפט", כך אמר היום (שלישי) לפני הצהריים, איציק רוכברגר בעקבות החלטת בית המשפט המחוזי לדחות את העתירה המנהלית שהגיש על החלטת מנהלת הבחירות ברמת השרון משבוע שעבר על פסילת מועמדותו לראשות העירייה.               

רוכברגר החליט לא לערער לבית המשפט העליון ולכן עכשיו זה סופי ומוחלט, איציק רוכברגר לא יתמודד בבחירות הקרובות. לפיכך, גיא קלנר, מי שהיה מספר 2 ברשימתו יקודם לראשות רשימת "רמת השרון שלנו" שתתמודד רק למועצת העיר.

אתמול (שני), התקיים דיון בבית המשפט בעתירה המנהלית שהגיש רוכברגר וסיעתו "רמת השרון שלנו" נגד משרד הפנים (המפקחת הארצית על הבחירות) ומנהלת הבחירות ברמת השרון שכזכור פסלה בשבוע שעבר את מועמדותו של רוכברגר וזאת בשל הקלון שדבק בו בהרשעתו בשנת 2015. למחרת בבוקר פרסמה, כאמור, השופטת ארנה לוי את החלטתה כי העתירה נדחית.

יום לפני הדיון הגישה פרקליטות מחוז ת"א (אזרחי) כתב תשובה מטעם המפקחת הארצית על הבחירות במשרד הפנים לעתירה המנהלית שהגיש. עמדת המדינה בתמצית, שהוגשה על ידי עו"ד גדי שילה מפרקליטות ת"א (אזרחי), הייתה כי יש לדחות את העתירה על הסף ממספר נימוקים וכי יישום הוראות החוק מוביל למסקנה הפשוטה כי העותר אינו יכול להיבחר למועצת העיר, ואינו יכול להיבחר לראש העיר.

בדיון שהתקיים ביום שני הציג עו"ד רנאטו יאראק, שייצג את רוכברגר, את טענתם העיקרית ואמר: "במקרה הזה לא צריך לראות את עונש המאסר כעונש שעולה על שלושה חודשים, למרות 6 חודשי עבודות השירות, מפני שצריך לחשב את התקופה. שישה חודשי עבודות שירות אין דינם, הם אינם שווים לשישה חודשי מאסר בפועל בין כותלי הכלא".

יאראק הביא מספר דוגמאות על מנת להוכיח שעבודות שירות אינן כמאסר בכלא ואמר: "לכן יש נוסחת המרה או יחס המרה בין תקופה של ריצוי מאסר בכלא ממש לבין ריצוי בדרך של עבודות שירות. גם אם לא כתוב בחוק שחודש שווה לשלושה חודשים או חודש שווה לחודשיים. יש פה ספק. במקרה של ספק, הדבר צריך לפעול לטובת העותר. כן צריך לקבל את ההנחה שאילו הוא נידון למאסר היה נידון לתקופה שהיא לפחות חצי מהתקופה לה נידון. הספק צריך לפעול תמיד לטובת הנאשם, גם מן החשיבות העצומה של הזכות לבחור ולהיבחר". יאראק הוסיף כי יש לתת משקל מסוים לעובדה שמדוברת בעבירות שעבר רוכברגר בשנים 2006-2005 והחקירה החלה רק בשנת 2008.

טענות רוכברגר נדחו על הסף

השופטת לוי דחתה את כל טענותיו של רוכברגר ועורך דינו ולא קיבלה את הטענות על נוסחת ההמרה שעליה התבסס רוכברגר בטיעוניו. "טענתם הדנה במאסר בפועל לתקופה העולה על שלושה חודשים אינה חלה בעניינו של העותר", קבעה השופטת לוי והסבירה: "העותרים מנסים ללמוד על נוסחת ההמרה מפסיקה הפוסקת בגזירת הדין במסגרת ההליך הפלילי. גם אם בהפעלת שיקול הדעת של בית המשפט במסגרת מתן גזר הדין בהליך הפלילי נלקח בחשבון השיקול כי ריצוי מאסר בפועל בעבודות שירות יהיה לעתים לתקופה ארוכה יותר מריצוי המאסר בבית כלא, אין בכל רלוונטיות לעניינו ומקומן של טענות מסוג זה אינן במסגרת הליך זה".

השופטת לוי הוסיפה בהחלטתה: "אוסיף כי, במיוחד במקרה של העותר, בו בית המשפט במסגרת גזר הדין הדגיש והרחיב בנושא הקלון אשר יש לייחס לעבירות שביצע אין כל הצדקה לא להחיל עליו את הוראות הפסילה. בעניינו- אין צורך כלל להיזקק לחזקת הקלון שהרי הקלון נקבע מפורשות על ידי בית המשפט. לאור כל האמור, העתירה נדחית. אין צו להוצאות".

 רוכברגר: "מכבד את החלטת בית המשפט"

מספר שעות לאחר ההחלטה נשמע איציק רוכברגר במצב רוח מרומם, כמי שלמעשה ידע שזאת תהיה החלטת השופטת. "אני מאוכזב ומכבד את החלטת בית המשפט המחוזי. לחלוטין לא שבור מכך", אמר רוכברגר.

איציק, אתה לא מתחרט שעשית את כל המהלך הזה?

"אפילו לא לשניה. החוק היה לצדי ועובדה שהשופטת לא פסקה לי תשלום הוצאות כי היא מבינה שיש משהו בעניין. הנימוקים של עורך הדין שלי היו כבדי משקל אבל זה חצי חצי ואני מכבד את החלטתה".

היא לא פסקה לך אמנם תשלום הוצאות אבל פסיקתה היא חד צדדית לכל אורכה.

"מאה אחוז. אני מכבד את פסק הדין ולא מתווכח איתו. היא לא טעתה, ככה היא חשבה ואני מכבד את בית המשפט, גם שהרשיע אותי וחשבתי שהגזימו איתי. פניתי לבית המשפט כי האמנתי, אבל לבית המשפט אתה נכנס ולא יודע איך תצא".

אתה לא מרגיש שהתבזית בכל ההליך?

"ממש לא. אני גאה על כך שניסיתי למצות את זכותי החוקית כדי לשרת את תושבי רמת השרון. כל המלעיזים והצדקנים יכולים להמשיך ברכם. אז יזכרו אותי כמי שניסה לחזור ולא הצליח? נו, אז מה? אבל אני אזכור את עצמי כאחד שעשה את הכל כדי לחזור מאהבת רמת השרון מתוך תשוקה ואהבה לתושבים ונגד כל הצדקנים והמתחסדים. אני עם אדרנלין לעזור לסיעה והולך עם ראש זקוף. מה היה כאן בסך הכל? ניסיתי לממש את זכותי החוקית להתמודד ואני גאה בתמיכת התושבים הרבים בי".

לרגע לא האמנת שבית המשפט יפסוק נגדך?

"לקחתי בחשבון שזה יכול להיות. קיוויתי, ציפיתי, ייחלתי אבל אין מה לעשות. כולם יודעים שאם הייתי מתמודד הייתי נבחר ולראיה העובדה שכל מערכת הבחירות אף אחד לא התעסק עם השני אלא התעסקו רק איתי".

מדוע אתה לא מערער לבית המשפט העליון?

"צריך המון משאבים כספיים לשם הגשת ערעור לעליון ואין לי אותם".

 במי תתמכו לראשות העירייה?

"הסיעה תקבל החלטה. אני עומד מאחורי גיא קלנר שעכשיו יהיה מספר אחד ומוביל את הרשימה יחד עם החברים הנפלאים שלנו".

יש אפשרות שתתמודד על ראשות העירייה בעוד 5 שנים?

"כרגע אני חלק מסיעת רמת השרון שלנו שאותה הקמתי לפני 20 שנה והוכיחה את עצמה. אני מבטיח להמשיך ולפעול במהלך חמש השנים הקרובות במסגרת הרשימה ובעוד חמש שנים נראה מה יהיה".

התנועה לאיכות השלטון: "מברכת על ההחלטה"

התנועה לאיכות השלטון, שביקשה להצטרף לתגובת המדינה ודרישתה נדחתה על ידי השופטת, הגיבה להחלטה:  "אנו מקווים כי החלטתו של בית המשפט תשים סוף למעלליו של מר איציק רוכברגר, ותבהיר לו אחת ולתמיד שאיננו ראוי להמשיך ולכהן במשרה ציבורית, לא כל שכן כראש עיר. רוכברגר ניהל קמפיין בחירות מזה מספר חודשים, והוליך שולל את ציבור הבוחרים במצח נחושה כשהוראות החוק בעניין ברורות- אסור לו להתמודד, כמו שאכן קבע בית המשפט. לא בכדי קבע בית המשפט בהליך הפלילי בעניינו של רוכברגר, עוד בשנת 2015 כי 'במעשיו סטה הנאשם באופן רע וקשה מדרכי היושר, האמינות וההגינות שהן מהתכונות הבסיסיות הנדרשות מנבחר ציבור'. זכאי הציבור כי בראשו ולשירותו יעמדו אנשים ראויים, ישרים, אמינים והגונים, בעלי סולם גבוה של מידות וערכים. אנו מברכים על החלטת בית המשפט בענייננו, ומקווים כי החלטת השופטת שמה קץ לעניין. התנועה תמשיך ללוות את מערכת הבחירות לרשויות המקומיות על מנת להבטיח את טוהר המידות בשלטון המקומי".

 

עוד ברמת השרון
מיכאל פרוסמושקין 10/12/2019
מיכאל פרוסמושקין 11/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 10/10/2019
מיכאל פרוסמושקין 18/09/2019
מיכאל פרוסמושקין 14/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
המחנכים מסין באו ללמוד בבית הספר של בית אקשטיין
אור לסינים
סוגרים את הקיץ
היזמים הצעירים של אמי"ת כפר בתיה
מי שכותב מוות לאילןכהן זו חציית קו אדום
"מי שכותב 'מוות כהן' זו חציית קו אדום"
סדרת התנכלויות למספרה בהרצליה
סדרת התנכלויות למספרה בהרצליה
אומרים לא לאלימות נגד נשים!
מי הקים את מועדון הכדורסל הפועל כפ"ס?
מגבירים אכיפה נגד משליכי פסולת בחופים