רמת השרון

מחלקים דו"חות

מתחילת השנה חילקה העירייה 560 דו"חות לרוכבי אופניים חשמליים. כך עולה מתגובת העירייה לבקשת "לוקאל" לחשיפת הנתונים

שרון יונתן 18/10/2018
מחלקים דו
560 דו"חות לרוכבי אופניים חשמליים (צילום ארכיון: עיריית רמת השרון)

560 דו"חות חילקה העירייה מתחילת השנה לרוכבים על אופניים חשמליים. כך הגיבה השבוע העירייה לבקשת "קול ברמה" לחשיפת נתונים.

בעירייה ציינו את התפלגות הדו"חות: 373 דו"חות בגין רכיבה אסורה על המדרכה, 175 דו"חות על רכיבה אסורה במעבר חצייה ו-12 דו"חות על הרכבה אסורה של אדם נוסף על האופניים.

בעירייה גורסים כי היא הגבירה משמעותית את האכיפה נגד תופעת הרכיבה הלא חוקית על אופניים חשמליים, קורקינטים וכד' באמצעות דו"חות קנס, לצד פעולות הסברה ופעילויות חינוכיות בבתי הספר ומסבירים כי: "האכיפה בשטח מבוצעת בשיתוף המשטרה ובהובלת אגף הביטחון של העירייה וזאת על ידי פקחים שהוכשרו למשימה ולהם הוענקו על פי חוק סמכויות אכיפה נרחבות. העירייה משקיעה משאבים רבים בנושא וזאת בשל ריבוי תאונות הדרכים בהן מעורבים רוכבי אופניים, אופניים חשמליים, קורקינט ממונע וכד' ובמטרה לצמצם מספר הפגיעות והגברת הבטיחות בדרכים בקרב הולכי הרגל על המדרכות ובמעברי החצייה. אנו מצפים מההורים בקהילה לקחת אחריות, לערוך שיחות חינוך ולהתגייס למשימה המשותפת לכולנו: לשמור על חיי הרוכבים הצעירים ולשמור על בטיחותם של הולכי הרגל במדרכות ובמעברי החצייה".

תוכנית הממשלה להגברת הבטיחות

נושא האכיפה של אופניים חשמליים עלה לאחרונה שוב על סדר היום בעקבות התאונה המצערת שאירעה בת"א ובה מצא את מותו הנער ארי נשר ז"ל.                                             

משרד התחבורה הודיע השבוע כי הממשלה אישרה ביום ראשון פה אחד הצעת החלטה של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, המאמצת את התוכנית הלאומית להגברת בטיחותם של רוכבי האופניים החשמליים והקורקינטים הממונעים ומשתמשי הדרך.                                                                                    

הצעת ההחלטה מתייחסת בעיקר לכשירות הרוכב ולהגברת האכיפה והענישה בקרב רוכבי האופניים והקורקינטים החשמליים. ההחלטה כוללת בנוסף תיקוני חקיקה ותיקונים מנהליים, המחמירים את הענישה על הפרות חוק ברכיבה על כלים דו גלגליים חשמליים ועל שיווק של כלים בלתי תקניים, בניגוד לתקנות התעבורה.                                                     

ההחלטה מטילה על הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (הרלב"ד), בשיתוף משרד החינוך ואגף הרישוי במשרד התחבורה, לקבוע תכנים מקצועיים להכשרה לרכיבה על כלים דו גלגליים חשמליים, למי שלא החזיק ברישיון נהיגה או שלא עמד במבחן עיוני לקראת קבלת רישיון הנהיגה.  ההכשרה תבוצע באמצעות קורס ייעודי בסיסי בנושא חוקי תנועה, הכרת הדרך, תמרורים והתנהגות זהירה ברכיבה. על פי ההחלטה, הרלב"ד תפעל באופן מיידי להכשרת מורים, אשר יופקדו על הוראת הקורס. הקורס יתקיים במסגרת לימודי החינוך התעבורתי בבתי הספר התיכונים. תלמידים שאינם משתתפים בלימודי החינוך התעבורתי בבתי הספר, יעברו את הקורס במסגרת חלופית, שתקבע על ידי הרלב"ד.                                

על פי תוכנית משרד התחבורה, בסיום הקורס יבחנו התלמידים במבחן ייעודי בנושא הרכיבה על האופניים. רשות הרישוי במשרד התחבורה תנפיק אישור כשירות לכל רוכב האופניים שעמד בהצלחה במבחן ייעודי שיקבע על ידה. לרשות השוטרים ופקחי הרשויות המקומיות יועמד מאגר שבו יופיעו כל הרוכבים שקיבלו אישור כשירות. משרד התחבורה בתיאום עם משטרת ישראל יקים ממשק מקוון בין רשות הרישוי למשטרה באמצעותו יוכל שוטר בזמן אמת לדעת האם לרוכב ניתן אישור כשירות או שעבר מבחן עיוני לקראת קבלת רישיון הנהיגה.

החל מ-1 בינואר 2019 ייאסר על רוכב אופניים חשמליים או קורקינט ממונע, שאין ברשותו רישיון נהיגה, שטרם עבר את מבחן הקורס הייעודי או שלא ניתן לו אישור כשירות לרכוב על הכלים החשמליים.

 קנסות ואכיפה

בנוסף, משרד התחבורה יקדם את פרסום הצעת החוק הממשלתית, המחייבת את כל רוכבי האופניים החשמליים בחבישת קסדה, בעת הרכיבה עליהם, בכל גיל ובכל הכבישים. הצעת החוק אושרה לאחרונה בועדת השרים לענייני חקיקה ובקרוב תוגש לאישור הכנסת. הקנס בגין רכיבה על אופניים חשמליים או קורקינט ממונע ללא קסדה יועלה מ-250 שקלים ל-1000 שקלים.                  

כמו כן, הוחלט כי החל מ-1 בינואר 2019, יחויבו כל רוכבי האופניים והקורקינט החשמליים ללבוש אפוד זוהר במהלך הרכיבה בשעות החשיכה ובראות לקויה, דבר שנועד להגביר את נראות הרוכבים בכבישים. כיום, לא קיימת חובה על רוכבי האופניים ללבוש אפוד זוהר.               

עוד הוחלט כי משרד התחבורה יקדם בשיתוף משרדי בטחון פנים ומשפטים תיקון לפקודת התעבורה, הדוחה את קבלת רישיון הנהיגה  בשנה למי שהורשע בעבירה של רכיבה על אופניים או קורקינט חשמלי מתחת לגיל המותר וכן למי שרכב על כלים חשמליים שאינם עומדים בהגבלת המהירות המותרת (עד 25 קמ"ש).             

משרד התחבורה יקדם בשיתוף משרד המשפטים תיקון לתקנות התעבורה, המגדיל באופן משמעותי את הקנסות הניתנים לרוכב אופניים או קורקינט חשמליים שייתפס נוהג בניגוד לחוק כגון: קנס לרכיבה מתחת לגיל המותר, רכיבה ללא קסדה או אפוד זוהר, הרכבה של אדם על האופניים בניגוד לחוק ועוד.

עוד הוחלט כי משרד התחבורה יקדם תיקוני חקיקה בהתאם לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, לפיו יוסמכו פקחי המשרד לצד פקחי הרשויות  המקומיות והשוטרים להטיל קנסות בגובה של 10 אלפים שקלים לכל כלי דו גלגלי לא תקני שייתפס בחנויות ובבתי המסחר.

 

sharony@local.co.il

 
עוד ברמת השרון
יריב עם הקהל שהגיע לראות את הסרט המרגש
שרון יונתן 02/05/2019
גנץ בכפר הירוק
בילי בסרגליק 08/04/2019
עמית סבן (שני משמאל) וחברי הכנסת הצעירה באירוע הפתיחה
שרון יונתן 20/03/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
פעילות בעלת ערך מוסף לילדים ולקהילה
גני הילדים נדבקו באהבת חינם
אבות השנה
דואגים לקשישים
הפוליטיקה של הרצליה
הפוליטיקה של הרצליה
הפגייה ב"שניידר" במקום הראשון
מרגישים את אוגוסט בחופים
דמי חנוכה בני מאות שנים
הולך רגל נהרג מפגיעת רכבת בסמוך לקריית גת
הולך רגל נהרג מפגיעת רכבת בסמוך לקריית גת