רמת השרון

החלום ושיברו

מאות רוכשי קרקעות בשיטת "זכות לדירה" במתחם פי גלילות גילו כי הם לא יוכלו להגשים את חלום הדירה בשנים הקרובות

שרון יונתן 06/12/2018
עו"ד אביעד שוב. יגיש את ההתנגדויות (צילום: סטודיו תומס)

מאות רוכשי קרקעות בשיטת "זכות לדירה" במתחם פי גלילות גילו החודש כי לא יוכלו להגשים את חלום הדירה בשנים הקרובות. לאחרונה, אחרי שחלפו כמעט 14 שנה מעת ששונה יעוד הקרקע, הפקידה הוועדה המחוזית תל אביב להתנגדויות את התוכנית החלה על שטחה של עיריית רמת השרון.

על פי התוכנית יחולק המתחם לשלושה תתי מתחמים. במתחם הצפוני בפי גלילות יבנו 2,980 דירות, 300 יחידות בדיור מוגן ו-335 אלף מ"ר למסחר ותעסוקה. במתחם המרכזי תתאפשר בניית 4,750 דירות,  250 יחידות דיור מוגן ו-355 אלף מ"ר למסחר ותעסוקה. במתחם הדרומי יבנו 1,270 דירות, 250 יחידות דיור מוגן וכ-10,000 מ"ר למסחר ותעסוקה.

בשנים שחלפו מאז שינוי הייעוד של הקרקע יזמים וחברות הזדרזו לארגן קבוצות לרכישת חטיבות קרקע באזורים הנמצאים לקראת אישור התוכניות ומכרו אותן כחלקות קטנות לעתים של 83 מ"ר או 100 מ"ר במחירים הנעים בין כ-600,000 שקלים ל-900,000 שקלים תוך הבטחה שכאשר התוכנית תאושר הרוכשים יתאגדו ויבנו יחד בנייני מגורים כאשר כל אחד מהם יקבל דירה שבה יוכל לגור.

אולם אותן קרקעות נמכרו לפני אישור התוכנית המתארית אשר גם היא אינה סופית ולאחריה יהיה צורך לקדם ולאשר תוכניות איחוד וחלוקה. ככל ותאושר התכנית המתארית במתכונתה הרי שנראה כי ההבטחה לדירה בשנים הקרובות רק הולכת ומתרחקת.

עו"ד אביעד שוב, שותף במשרד שוב ושות' המייצג למעלה מ–150 בעלי קרקעות במתחם, מסביר כי למרות שהתוכנית מאפשרת בנייה של כ- 10,000 יחידות דיור, הרי שמרבית בעלי הקרקעות הפרטיים שהיו מרוכזים בחלקה אחת (גוש 6618 חלקה 3 או גוש 6619 חלקה 7) זכויותיהם יפוצלו בין 2 עד 3 מתחמים.

התוכנית שהופקדה מחלקת את כל מתחם פי גלילות למתחמים רוחביים ולכן היא מפצלת את הזכויות של בעלי הקרקע הפרטיים בין מספר מתחמים.

עו"ד אביעד שוב מסביר כי מי שרכש "זכות לדירה" או קרקע במתחם אינו עומד בפני עצמו הוא מחזיק בקרקע במושעא (קרקע בבעלות משותפת של כל הבעלים הפרטיים) ולכן החלוקה של הקרקע המשותפת לשלושה מתחמים רוחביים אשר לגבי כל אחד מהם תוגש ותאושר בעתיד תכנית נפרדת לאחוד וחלוקה מפצלת את הזכויות להן זכאי כל רוכש/בעל קרקע בין המתחמים השונים.

לכל מתחם תהיה בעתיד תוכנית איחוד וחלוקה נפרדת והרוכשים לא יוכלו לקבל את כל זכויותיהם בקרקע במתחם אחד.

אם באמור לא די הרי שנזכיר שגם כך חלק ממקרקעי החלקות מצוי בכלל בתחום תל-אביב לגביה טרם הוגשה תוכנית מפורטת.

משמעות אישורה של התוכנית שהופקדה כמו שהיא, היא שזכויות בעלי הקרקע שרכשו "זכות ליחידת דיור" יפוצלו בין שלושה מתחמים. לגבי כל אחד מהם תוכן תוכנית אחוד וחלוקה נפרדת שבסיומה בכל מתחם יהיו עם שברירי זכויות שותפים עם אחרים.

לדבריו, מניסיון שיתוף שכזה יכול להסתיים בהליכי פירוק שיתוף שיאלץ את כלל בעלי הקרקע למכור זכויותיהם וחלום הדירה יוותר על הנייר.

לאור כל האמור התאגדו רבים מבעלי הקרקע על מנת להגיש התנגדויות לתוכנית.

עו"ד אביעד שוב מסביר כי את ההתנגדויות ניתן להגיש תוך חודשיים בלבד. במסגרת ההתנגדות יבקשו בעלי הקרקעות לשנות את חלוקת המתחמים ואולי אף לבטלה כך שבהמשך יוכלו לקבל מגרשים בשלמות שייעודם מגורים באופן שיאפשר להם לקדם בניה עליהם.

 

 

 

 

 

 

 

 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
ערב מיזם מפרשים סגנית ראש העיר עפרה בל
מיזם מפרשים במרינה הרצליה
טיפול בצחוק - עם טוהר
קומדיה חדשה בתיאטרון הנגב
מופע אורות ומוזיקה
מופע אורות ומוזיקה בחיפה
מסמכים הושלכו בחצר החברה לקידום החינוך והתרבות
מסמכים הושלכו בחצר 'החברה לקידום החינוך והתרבות'
נבחרת עיריית רעננה. מקום ראשון בפלייאוף התחתון
מייצגים את העירייה בכבוד
אגדה של יער
הפסד בכורה
תוכנית הנתצ של ברוידא
תוכנית הנת"צ של ברוידא