רמת השרון

מי אחראי?

הורים לילדים שמשתתפים בפעילות של שבט הצופים "נווה מגן", שמתקיימת בחלקה בפארק הנצח, טוענים כי בזמן הפעילות בפארק אין במקום סדרנים ומאבטחים

שרון יונתן 06/12/2018
רכבים באיסוף הילדים בתום פעילות הצופים בפארק. מפגע בטיחותי (צילום: פרטי)

הורים לילדים המשתתפים בפעילות של שבט הצופים "נווה מגן" טוענים למפגעים בטיחותיים והיעדר אבטחה בשטח פארק הנצח, בו מתבצעת חלק מהפעילות. מכיוון שמבנה השטח בנווה מגן צר מלהכיל את כל הפעילות נפתחה בתחילת השנה שלוחה של השבט, המכילה מאות ילדים, המבצעת את פעילותיה בימים שלישי ושישי בפארק הנצח.

יובל בן נון, יו"ר הנהגת ההורים של בית הספר הדר, ששתי בנותיו משתתפות בפעילות הדו שבועית בפארק, הסביר השבוע את הבעיות הנלוות: "בשעת ההגעה והאיסוף מגיעות לפארק מאות מכוניות של הורים בו זמנית, חוסמות מדרכות, חונות על מעברי חצייה וכך נוצר מצב שבו הרבה ילדים חוצים בין רכבים חונים, נוסעים, ממתינים ומסכנים את עצמם. רכבים נדחפים ללא כל סדר. אני לא נותן לבנות שלי לחזור ברגל הביתה ולא אחת ראיתי מקרים של כמעט תאונות. שלא לדבר על כך שאנו חיים בישראל ופעילות מסוג זה ללא כל אבטחה מינימאלית וסדרנות כחוק כמוה כפרצה קוראת. לא יתכן שאירוע כה גדול בהשתתפות מאות ילדים לא יזכה לאבטחה".

בן נון ניסה להבין מדוע אין סדרנים ומאבטחים בפעילות בפארק ויצר קשר עם ראש השבט, אך, לטענתו, לא קיבל מענה. "בדקתי את החוק והבנתי שזה צריך להיות באחריות העירייה ויצרתי קשר מול אגף החינוך כדי לברר מדוע היא לא מתערבת. טענתי שכמו שהעירייה לא תאשר הופעה בפארק ללא סדרנים ומאבטחים כך אי אפשר לערוך אירועים כאלו ללא כל השגחה", טוען בן נון המפנה את טענותיו בעיקר נגד העירייה, "יש כאן אירוע שקורה פעמיים בשבוע והעירייה לא עשה כלום בעניין. אם אשאיר את הרכב שלי באמצע הכביש זאת כביכול אחריותי אבל העירייה תגרור אותו, אז על אותו עיקרון הנושא באחריות העירייה".

ביום ראשון השבוע קיבל בן נון מכתב מאורי ארבל גנץ, מנהל אגף החינוך, ובו הובהר כי הנושא באחריות הצופים. "לאחר בדיקה שערכנו מול כל הגורמים הרלוונטיים בעירייה עולה כי הרשות אינה אחראית על הסדר והאבטחה בפעילות תנועות הנוער השונות אשר פועלות בעיר" ציין ארבל- גנץ וסיים: "בכל פנייה נוספת בנושא יש לפעול לתנועת הנוער והעומד בראשה".

למחרת השיב בן נון במכתב לארבל גנץ ובו ציין: "הריני לדחות מכל וכל את קביעתכם כי הרשות אינה אחראית על הסדר והאבטחה בפעילויות הנוער השונות אשר פועלות בעיר. אחריות תנועת הנוער והעומד בראשה אינה גורעת כהוא זה מאחריות הרשות לפעילויות, עסקים, התארגנויות שונות הקורות בשטחה. כל שכן פעילות המבוצעת בשטח בהקצאה של הרשות.

"לעניות דעתי החלטת הרשות שגויה, במיוחד לאור זאת שההתנהלות המבוצעת בשטח מוקצה על ידי הרשות וכפועל יוצא מכך ברשות וידיעה מלאה, מהווה מפגע בטיחותי מתמשך.

"כל פעילות במתכונת הנוכחית הינה 'כמעט ונפגע' ולמרות שהנכם מודעים כרשות למצב למעלה מחודשיים ימים, הרשות נמנעת מהפעלת סמכות פיקוח ואכיפה להסדרת המפגעים".

בן נון הוסיף: "ברצוני להזכירכם בעגה הצבאית כי במקרים רבים משתמשים בביטוי "הוראות אלו נכתבו בדם" וכולי תקווה לא נשתמש בביטוי זה בהקשר עתידי של פעילות הצופים ברמת השרון. מקווה אני שההתמהמהות בטיפול הנושא וגרירת הרגלים לא תביא חס וחלילה לאסון ואז למחול שדים של החלפת האשמות וזאת במיוחד לאור זאת שהנכם מודעים כרשות למצב למעלה מחודשיים ימים וידכם קצרה מלהושיע. הטלת האחריות הבלעדית על תנועת הצופים הינה מעשה שאינו מתקבל על הדעת. להזכירכם קיימת אחריות רשות רישוי בעוולת הרשלנות בנזיקין ואחריות זו נמדדת ביישום חובת הזהירות הקונקרטית והפרתה".

מהעירייה נמסר: עיריית רמת-השרון פועלת על פי חוק ומאפשרת לתנועות הנוער לקיים את פעילויותיהן ברחבי העיר. בהתאם להנחיות החוק, הצבת מאבטחים וסדרנים במהלך הפעילות של תנועת הנוער, חלה על המארגנים בתנועת הצופים, שאחראים במישרין ובעקיפין לחניכים, לבטיחותם ולשלומם.

מתנועת הצופים נמסר: הנושא נמצא בבדיקה. תנועת הצופים בשיתוף פעולה הדוק עם העירייה ומשטרת ישראל ערבים לבטחונם של החניכים.

 

 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
"עשינו משהו גדול והיסטורי"
ראש מנהל החינוך התפטרה
גבר הותקף בכפר סבא
חשד: נערים פרצו לעשרות כלי רכב
יינתנו שעתיים חניה חינם לתושבים
יינתנו שעתיים חניה חינם לתושבים
הליצנים הקהילתיים בימי החיסונים בבתי הספר
זריקת עידוד
רמת השרון מוקירה את משרתי המילואים
רמת השרון מוקירה את משרתי המילואים
אני רוצה לצאת לחיים
"אני רוצה לצאת לחיים"