רמת השרון

פתאום באמצע החיים

חמוטל ינאי, תושבת רמת השרון, נשואה ואם לילדים אובחנה לפני כשנתיים וחצי כלוקה במחלת נפש., השבוע היא חשפה את סיפורה המרגש מול עשרות אנשים בסלון ביתי של אחד מתושבי העיר, במסגרת תוכנית 'תיקון עולם' של עמותת "עלה"

קרן שלהבת 06/12/2018
ינאי בהרצאה. אנחנו כמו כולם (צילום: רוני נחמד)

 חמוטל ינאי (48), תושבת רמת השרון שלקתה במחלת נפש, חשפה השבוע באומץ לב את סיפורה המרגש מול עשרות אנשים בסלון ביתי של אחד מתושבי העיר. חמוטל שחייה השתנו מאז שאושפזה בכפייה לפני שנתיים וחצי, מספרת על ההשלכות של המחלה, על החיים לצדה, על האיזון ועל רצונה לשמש כשגרירה של הלוקים בנפשם כדי לעורר שינוי באופן בו רואה החברה את מתמודדי הנפש. 

ביום שני השבוע, חל היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות, שמבקש להביא איתו בשורה חדשה לחברה. ברחבי הארץ יותר מ-60 מוקדי הדלקת נרות חנוכה ומפגשי 'צמ"ד בסלון' בהם אנשים עם מוגבלויות סיפרו לציבור הרחב על ההתמודדות שלהם עם המוגבלות, על תקווה לחברה צודקת ושוויונית יותר, על היכולת ללמוד לחיות חיים של אור ותקווה, למרות המוגבלות, ונתנו לציבור פרופורציות לחיים.

חמוטל ינאי, נשואה מעל 20 שנים ואמא לשלושה ילדים, עוסקת במדעי המחשב והיי טק, אשת קהילה פעילה, מקימת מעגלי נשים, ראש שבט צופים ויוצרת קהילה מחבקת. לפני שנתיים וחצי אובחנה שהיא כסובלת מהפרעה דו-קוטבית ולדבריה בחרה להפוך את "הדפקט" לאפקט. בהתחלה סירבה לקבל את רוע הגזירה ולא האמינה לרופאים. היא אושפזה בכפייה על ידי משפחתה וכשהשתחררה מהאשפוז שיקמה את חייה. כיום היא מרצה ומספרת את סיפורה "ככה פתאום, באמצע החיים".

חמוטל: "חוויתי את ההתפרצות הראשונה שלי לפני שלוש שנים וחצי באמצע טיול לחו"ל. לפני ההתפרצות הפכתי להיות אגרסיבית והיו לי התפרצויות מילוליות. בני משפחתי הרגישו שמשהו רע קורה לי. הילדים שלי אמרו לאביהם, בעלי, שלא נוח להם עם ההתנהגות שלי אבל אני הייתי בהכחשה. מבחינתי הכל היה בסדר. בשלב מסוים החלטנו לנסוע לטייל בחו"ל כדי 'לשחרר לחץ' ושם בטיול זה תפס אותי. המצב שלי הדרדר אבל אני המשכתי להכחיש.  בני משפחתי בהצעת הרופא בחרו לאשפז אותי בכפייה במרכז בריאות הנפש "שלוותה".

איך התמודדת לאחר שיצאת מבית החולים?

"זה היה לא פשוט. הפכתי מאישה עצמאית למישהי שאובחנה כלוקה במניה דיפרסיה. יצאתי חזרה לעולם מבלי לדעת לאן אני הולכת. החלטתי לשקם את עצמי והתחלתי לבדוק כיצד אני יכולה לחיות לצד המחלה ולאזן את הגוף והנפש שלי. בהתחלה חיפשתי את המינון הנכון של נטילת הכדורים כדי לשמור על איזון נפשי. בהמשך נעזרתי בעמותת 'אנוש', שם מצאתי גם פן שיקומי. כשהגעתי לאיזון החלטתי לצאת ולספר את הסיפור שלי כדי לעזור לעוד אנשים כמוני להתמודד עם המחלה. פתחתי במסע של הרצאות גם כדי להעלות את המודעות בקרב החברה שנוטים לפחד ולחשוש כשהם שומעים שהאדם מולם מתמודד עם לקות בנפשו. במהלך השנה אני מרצה באופן פרטי וגם בהתנדבות. אני מופיעה בכל מיני מקומות כשהשנה הופעתי בסלון של אחד התושבים בעיר. במסגרת ההרצאה, סיפרתי את סיפורי האישי בפני תושבי העיר שהגיעו לשמוע ולהיחשף למה שעבר עליי. המסר שאני רוצה להעביר באמצעות ההרצאות הוא שהלוקים בנפשם לא צריכים להתבייש במה שעובר עליהם ולהילחם עד למציאת האיזון ולא להפוך לחסרי תפקוד. המסר לחברה הוא שצריך להתייחס ללקות נפשית כמו לכל מחלה כרונית אחרת. אנחנו כמו כולם ומשברים קורים כמעט לכל אחד".

(צילום: רוני נחמד)

(צילום: רוני נחמד)

 

ההרצאה אותה קיימה חמוטל וכמוה עוד עשרות מתמודדי נפש שהופיעו ברחבי הארץ התקיימה במסגרת עמותת "עלה" שמפעילה את תוכנית 'תיקון עולם'. בתוכנית, המתקיימת לאורך השנה כולה, נפגשים אנשים עם מוגבלויות עם תלמידי בתי הספר בישראל, מספרים להם על ההתמודדות עם המוגבלות, ושוברים כבר מגיל צעיר את הדעות בחברה הישראלית הקדומות ביחס למוגבלות. זאת במטרה להסיר את חומות הבושה וההסתרה, ולתת יחס שווה לאנשים עם מוגבלויות בחברה הישראלית. מטרת תוכנית 'תיקון עולם' להוביל שינוי ביחס החברה לאנשים עם מוגבלות, להנחיל ערכים חברתיים, להיות רגישים יותר כלפי אנשים עם מוגבלויות, קשובים יותר, אכפתיים יותר כלפי הזולת, ובעיקר להפוך את עצמנו לאנשים טובים יותר. העמותה דוגלת מחויבות עמוקה כלפי החלשים ביותר בחברה.

 

 

 

 

עוד ברמת השרון
חשבנו שיעניין אותך גם...
חגגו שנה לאכלוס
"מחיר למתמגן"
ולנו יש "אלגלאפל"
רעננה שיאנית הגשם בסופ"ש
האם האירוע שהתקיים בבית הכנסת בהשתתפות פדלון ווייס חוקי?
האם האירוע שהתקיים בבית הכנסת בהשתתפות פדלון ווייס חוקי?
אורלי פרומן מסיימת את תפקידה
רוכב אופניים נפצע קשה בתל אביב
רוכב אופניים נפצע קשה בתל אביב
"המחשב הוא גם ידיד"